Zamknij

Podłoga w industrialnej kuchni – na jakie aspekty zwrócić uwagę?

12:23, 02.07.2020 | REKLAMA


Loftowy styl cieszy się dużą popularnością. W myśl jego zasad urządzamy nie tylko obiekty użyteczności publicznej, takie jak lokale gastronomiczne czy hotele, ale także i przestrzeń prywatną. Aranżacje nawiązujące swoim charakterem do wnętrz starych fabryk, dawnych magazynów czy warsztatów goszczą w naszych sypialniach, salonach oraz kuchniach. W przypadku tych ostatnich warto wziąć jednak pod uwagę nie tylko aspekty estetyczne, ale i praktycznie.

Kuchnia to pomieszczenie, przed którym stoi wiele wyzwań. Chcąc urządzić ją zgodnie z zasadami stylu industrialnego, powinniśmy wziąć pod lupę materiały wykończeniowe, które sprawdzą się w przestrzeni narażonej np. na kontakt z wilgocią. Z czego wykonać podłogę w kuchni tak, aby była trwałym, a jednocześnie spełniającym założenia stylu industrialnego dopełnieniem tego pomieszczenia? Możliwości jest co najmniej kilka.

Betonowe posadzki i loftowa kuchnia

Beton na stałe wpisał się w styl industrialnych wnętrz. Jego surowość doskonale komponuje się z pomieszczeniami, które chcemy urządzić na wzór dawnych przestrzeni przemysłowych. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest to, że dość dobrze komponuje się z innymi materiałami – chociażby drewnianymi czy marmurowymi blatami, farbą tablicową czy płytkami. Decydując się na kuchenne posadzki wykonane z betonu, zyskujemy więc szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o ostateczne wykończenie wnętrza i dobór dodatków, którymi w umiejętny sposób przełamiemy tak zaaranżowaną kuchnię.

Materiał ten cechuje wysoka wytrzymałość na ścieranie – to istotny parametr, który warto wziąć pod uwagę, wybierając wykończenie kuchni. Odpowiednio dobrane produkty zabezpieczą także przestrzeń przed skutkami kontaktu z wilgocią – pojawiającą się podczas gotowania parą czy ryzykiem zachlapania. Na rynku znajdziemy szeroki wybór materiałów, za pomocą których stworzymy betonowe posadzki, np. wykorzystując w tym celu mikrocement Festfloor Go!, którego formuła opracowana została tak, aby z sprostać wymaganiom, jakie stoją przed przestrzenią kuchenną. To gotowy do użycia zestaw, który zapewni podłodze ochronę wodoodporną, a na dodatek nie wymaga rozrabiania ani mieszania materiałów – znacznie przyśpiesza więc prace związane z remontem.

Gotowy do użycia mikrocement, który możemy wykorzystać, aby stworzyć kuchenne podłogi ma także inną zaletę. Na rynku znajdziemy szeroki wybór wersji kolorystycznych tego materiału. Dzięki zastosowaniu produktów takich jak chociażby mikrocement FESTFLOOR Life nie musimy więc ograniczać się do odcieni szarości, a wybrać taki, który najlepiej wpisze się w aranżowaną przestrzeń. Gotowe do użycia produkty nie wymagają samodzielnej pigmentacji, dzięki czemu za każdym razem uzyskamy taki sam efekt, jeśli chodzi o natężenie barwy.

Ceglane aranżacje wnętrza

Innym materiałem, który doskonale wpisuje się w przestrzeń kuchni o industrialnym charakterze, jest cegła. Podłogi wykonane z ceglanych kafli są uniwersalne – z powodzeniem odnajdą się w loftowej kuchni urządzanej zarówno w zabytkowej kamienicy, jak i industrialnej przestrzeni nowoczesnego domu czy mieszkania. Co więcej, w zależności od sposobu ułożenia możemy uzyskać rozmaite efekty wizualne takiej podłogi. Popularne wzory to chociażby zrąb czy jodełka. Warto pamiętać jednak, że kafle ceglane wymagają fugowania. Aby należycie spełniały swoje zadanie w przestrzeni kuchennej, należy je także odpowiednio zaimpregnować. Prawidłowa pielęgnacja pozwoli nie tylko przedłużyć żywotność tego materiału, ale także podkreślić jego aspekty wizualne, np. głęboką i ciepłą barwę.

Warto mieć na uwadze fakt, że i cegła dość dobrze komponuje się z innymi materiałami – farbą, stalą czy drewnem. Sama w sobie stanowi sposób na przełamanie surowości loftowych i industrialnych wnętrz.

Kuchenne podłogi z kamienia i lastryko

Kolejnym rozwiązaniem, jakie możemy wykorzystać w industrialnej kuchni jest kamień. Z jego udziałem uda się stworzyć ciekawe aranżacje, ponieważ szeroki wachlarz wzorów, jakie mamy do dyspozycji wpisze się w niejedne oczekiwania. Warto pamiętać jednak o tym, że kamień, jaki trafi do tak wymagającej przestrzeni, jak industrialna kuchnia, powinien być odporny na ścieranie i działanie wilgoci. Z tego powodu, o wiele lepiej niż posadzki wykonane z wapienia czy piaskowca, odnajdą się w kuchni np. posadzki granitowe. Należy mieć na uwadze fakt, że kamienne podłogi w kuchni także powinny być odpowiednio zaimpregnowane.

Ciekawą alternatywą dla tego materiału jest lastryko. To sztuczny kamień, który otrzymywany jest poprzez mieszanie takich materiałów jak cement, bądź też żywica oraz różnego rodzaju kruszywa. Podłogi z lastryko cieszą się dużą popularnością z uwagi na swoją wytrzymałość i szeroką paletę dostępnych wzorów.

Wykorzystując dostępne na rynku produkty – np. w formie prefabrykatów, możemy zaaranżować przestrzeń kuchenną tak, aby wpisywała się w założenia stylu industrialnego. Przeczytaj więcej na blogu - https://www.festfloor.pl/betonowy-tynk-dekoracyjny/

(Reklama)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop