Zamknij

Czy mikroapartamenty są przyszłością inwestycji w nieruchomości?

11:44, 20.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:45, 20.12.2021

Mikroapartamenty to metraże, których na pewno nie zaliczylibyśmy do nieruchomości mieszkalnych. Najmniejsze z nich mają nawet po 10 m2. Zazwyczaj są urządzone według najnowszych trendów, a przestrzeń jest zaprojektowana w sposób bardzo funkcjonalny. MA on ułatwiać przechowywanie rzeczy oraz korzystanie z mikroapartamentu. Tego rodzaju nieruchomości zdobyły na rynku ogromną popularność i coraz więcej inwestorów decyduje się na takie właśnie zakupy. Oprócz możliwości najmu okazjonalnego czy długoterminowego daje to także możliwość posiadania własnej nieruchomości w centrum większego miasta, gdzie ceny większych mieszkań mogą często przerastać nasze możliwości.

 

Gdzie w Polsce znajdziemy najwięcej inwestycji w mikroapartamenty?

Inwestowanie w mikroapartamenty charakteryzuje się przede wszystkim tym, że otrzymujemy mieszkanie urządzone już do wprowadzenia się. Składają się one zazwyczaj z jednego pomieszczenia oraz łazienki. Z bardzo dużej ilości mikroapartamentów, które powstały jako pierwsze w kraju, słynie Wrocław.

W pobliżu tego rodzaju inwestycji znajduje się najczęściej wiele sklepów, miejsc zapewniających rozrywkę oraz parków i zielonych przestrzeni miejskich. Ciekawe jest jednak to, że mikroapartamenty w definicji nie wpisują się w ramy nieruchomości mieszkalnych. Krąży wokół nich wiele kontrowersji, ponieważ znane nam mieszkania zaczynają się dopiero od 25 m2.

Sprzedający ma bardzo łatwy sposób na obejście tego tematu-sprzedaż lokalu jako użytkowego. Wówczas inwestor nie jest zobligowany do opłacenia VAT-u, a powinien zrobić to kupujący. I właśnie w tym miejscu natykamy się na pewien haczyk, ponieważ w przypadku nieruchomości mieszkalnej, podatek wynosi 8%, natomiast dla lokalu użytkowego jest to już stawka 23%.

Inwestowanie w mikroapartamenty ma na celu sprzedaż niewielkich mieszkań, które są bardzo funkcjonalne i gotowe do wprowadzenia, czyli zapewniają wygodę. Jest to rozwiązanie dla osób mieszkających bez współlokatora, które cenią sobie kameralną i funkcjonalna przestrzeń.

Dlaczego inwestowanie w mikroapartamenty stało się popularne?

Prawdopodobnie na to zjawisko ma wpływ głównie cena tego rodzaju nieruchomości. Wkład finansowy dla mikroapartamentów jest zdecydowanie niższy, niż dla mieszkań wielkometrażowych od deweloperów, które musimy sobie jeszcze dodatkowo wykończyć i umeblować. Są również dobrze zlokalizowane — najczęściej w pobliżu centrum. Pozwala to na swobodne przemieszczanie się. Otaczająca je infrastruktura również jest bardzo dobrze rozwinięta. Największą popularność zyskały one wśród młodych ludzi, którzy nie posiadają jeszcze większych zobowiązań. Wielu inwestorów kupuje je również z myślą o inwestycji. Chodzi oczywiście o wynajem mikroapartamentów, które są atrakcyjne dla studentów oraz młodzieży i stanowią zdecydowanie lepszą alternatywę dla dzielonego z obcymi akademika czy mieszkania.

Jakie potrzeby zaspokaja mikroapartament?

Przede wszystkim jest to potrzeba prywatności, której potrzebuje każdy z nas. Właśnie dlatego cieszą się one szczególną popularnością wśród młodzieży, studentów oraz singli. Zapewniają minimum przestrzeni, na której są zapewnione wszystkie niezbędna warunki do przeżycia. Niekiedy są one bardzo komfortowe, a same mieszkania zaprojektowane są bardzo funkcjonalnie i z pomysłem. Są także łatwe w aranżacji, a sam niski wkład finansowy sprzyja inwestowaniu w mikroapartamenty. Mimo ogromnej rzeszy zwolenników, jak i przeciwników tego rodzaju rozwiązań, ciężko odpowiedzieć na pytanie, czy są one przyszłością rynku nieruchomości. Więcej na ten przeczytasz na https://republikawnetrz.pl/blog/czy-mikroapartament-moze-byc-oplacalna-inwestycja/.

[ZT]18513[/ZT]

[ZT]18514[/ZT]

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%