Zamknij

Dlaczego warto dać dziecku zwierzątko?

12:25, 27.08.2019 | mp


Większość dzieci marzy o własnym zwierzątku. Warto spełnić to dziecięce marzenie. Posiadanie zwierzęcia bardzo korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Futrzany czworonóg może stać się najlepszym przyjacielem i kompanem do zabawy dla naszej pociechy.

Zwierzę domowe szybko przyzwyczaja się do swoich opiekunów, staje się przyjacielem, którego w każdej chwili można przytulić i pogłaskać. Jest idealnym towarzyszem do wspólnego spędzania wolnego czasu.

Obserwując zachowania zwierzęcia, dziecko uczy się wrażliwości i empatii. Widząc na ulicy skrzywdzone zwierzę na pewno nie przejdzie obok niego obojętnie. Posiadanie zwierzęcia to nauka odpowiedzialności i obowiązkowości. Trzeba pamiętać o regularnym karmieniu, o sprzątaniu, o wyprowadzaniu na spacer, o zakupie pokarmu, żwirku czy trocin, o wymianie wody w akwarium.

Bezpośredni kontakt z czworonogiem daje poczucie bezpieczeństwa. Przytulanie i głaskanie pupila odstresowuje, koi nerwy, poprawia samopoczucie.

Jak wybrać zwierzę dla dziecka?
Zanim weźmiemy do domu zwierzątko, przemyślmy dobrze tę decyzję, rozważmy wszystkie argumenty za i przeciw, nie ulegajmy namowom dziecka pod wpływem chwili. Zwierzę to obowiązek na kilka lat.

Zapytajmy dziecko, jakie zwierzątko chciałoby mieć w domu, następnie zastanówmy się, czy będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki i opiekę. Trzeba wziąć pod uwagę wielkość mieszkania. Duży pies potrzebuje odpowiednio dużej przestrzeni, by móc się wybiegać. W małym mieszkaniu będzie się męczyć. Mały pies też potrzebuje się wybiegać, trzeba również  kilka razy dziennie wychodzić z nim na spacer, na pierwszy zazwyczaj wczesnym rankiem, dlatego zastanówmy się, czy będziemy w stanie podołać temu obowiązkowi.

Należy także ustalić, co zrobimy ze zwierzęciem podczas naszych wyjazdów oraz czy nasz budżet wystarczy na utrzymanie zwierzęcia, na karmę i na opiekę weterynaryjną. Trzeba również mieć pewność, że nikt z domowników nie jest uczulony na sierść zwierząt.

Pies i kot to obowiązek na kilkanaście lat. Może na początek warto zdecydować się na zwierzę, które żyje krócej, np. chomik, myszka czy świnka morska. Takie zwierzątka żyją w klatce, oczywiście trzeba je stamtąd wyjmować, zapewnić im porcję ruchu, należy też regularnie odwiedzać sklep zoologiczny w celu zakupów karmy i trocin. Kolejnym obowiązkiem jest dbałość o porządek w klatce, regularnej wymianie trocin, sprzątaniu odchodów i resztek jedzenia.
 

(mp)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone