Zamknij
REKLAMA

W Kruszwicy poruszyli temat zielonej plamy na Gople [ZDJĘCIA]

15.54, 10.08.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej Poseł na Sejm RP Magdalen Łośko udział wzięli również: Prezes Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze Pan Józef Drzazgowski oraz Radny i Członek Zarządu Powiatu Inowrocławskiego Jacek Zalesiak, który jest jednocześnie mieszkańcem Kruszwicy.

31 lipca br. Nadgoplańskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe potwierdziło obawy dotyczące możliwego zanieczyszczenia jeziora Gopło. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Inowrocławiu po zapoznaniu sięz wynikami badań laboratoryjnych, stwierdził tymczasowy brak przydatności wody do kąpieli z powodu stwierdzenia zanieczyszczenia mikrobiologicznego.

Poseł Magdalena Łośko wskazała, że obecnie nie ma jeszcze wyników badań przeprowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Centralnym Laboratorium Badawczym GIOŚ (oddział w Bydgoszczy) i dopiero one wskażą ostatecznie do jakich zanieczyszczeń doszło.

W trakcie konferencji Poseł Magdalena Łośko zwróciła uwagę, że na ostatnim posiedzeniu Sejmu przyjęta została ustawa o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej, która 8 sierpnia trafiła na biurko Prezydenta RP.

[FOTORELACJA]2637[/FOTORELACJA]

Przewiduje ona m.in. zmianę przepisów Kodeksu Karnego – zaostrzenie kar za przestępstwa środowiskowe za które od dnia wejścia w życie ustawy grozić będzie od 2 do 12 lat pozbawienia wolności oraz zwiększenie oddziaływania środka karnego nawiązki za tego typu czyny, która dotychczas wynosiła jedynie do 100 tys. zł, natomiast po zmianach możliwe będzie zasądzenie nawiązki w wysokości do 10 mln zł. Poseł podkreśliła, że „W interesie kruszwiczan i wszystkich turystów jest przeciwdziałanie zanieczyszczeniom historycznego Jeziora Gopło” (do zanieczyszczeń gopła dochodziło już wcześniej i nie jest to jednorazowa sytuacja) – „Nie możemy bagatelizować żadnych sygnałów związanych z zanieczyszczeniem środowiska, musimy egzekwować przepisy które mamy ale można je ulepszać i dostosowywać realnych potrzeb.

Koalicja Obywatelska podczas prac w komisji przedłożyła poprawkę, która przekazywała cześć środków z nawiązki również samorządom - po to, aby takie samorządy jak Kruszwica mogły wykorzystać te środki finansowe na niwelowanie szkód lub prewencję i przeciwdziałanie zanieczyszczeniu wód”. W trakcie konferencji Poseł zapowiedziała dalsze interwencje w tej sprawie.

Obecny na konferencji Prezes Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze Józef Drzazgowski podkreślił, że władze rządowe i samorządowe nie mogą zamykać oczu na problem zanieczyszczania Gopła.

Fakt, że jezioro jest jeziorem przepływowym, a zanieczyszczenia dość szybko się rozpływają – nie rozwiązuje problemu. Jak wskazał – należy zrobić wszystko aby znaleźć i ukarać sprawców, którzy dokonują szkód w środowisku. Potrzebę wyjaśnienia sprawy potwierdził Radny i Członek Zarządu Powiatu Inowrocławskiego  Jacek Zalesiak, który podkreślił, że mieszkańcy Kruszwicy są zwyczajnie zaniepokojeni brakiem szczegółowych informacji w sprawie kolejnego zdarzenia polegającego na zanieczyszczeniu Gopła.

[ZT]21085[/ZT]

[ZT]21079[/ZT]

[ZT]21049[/ZT]

[ZT]21048[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

TJTJ

5 1

W nawiązaniu do jezior. Czy wyjaśniło się kto wybił ryby w Gocanowie? 17:25, 10.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obywatel Obywatel

2 0

A ścieki z DPS Siemionkil już zbadali? Jakie są wyniki? 12:48, 12.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ziomek z SiemionekZiomek z Siemionek

1 1

Jak jeszcze raz napiszesz,że DPS w Siemionkach spuszcza ścieki wprost do Gopła, to dostaniesz po prostu od kogoś prosto w lyj za te inwektywy,bo ktos tego nie wytrzyma. 22:10, 12.08.2022


0%