Zamknij
REKLAMA

Całbecki na sesji sejmiku: Nie będzie wolnej Polski bez wolnej Ukrainy

12:58, 28.02.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Na dzisiejszym (28 lutego) nadzwyczajnym posiedzeniu sejmik województwa przez aklamację przyjął stanowisko w sprawie zbrodniczej agresji Rosji na Ukrainę. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i podległe mu instytucje udzielą wszelkiej niezbędnej pomocy obywatelom Ukrainy zmuszonym do opuszczenia ojczyzny z powodu działań wojennych.

- Nie będzie wolnej Polski bez wolnej Ukrainy! - powiedział w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki. Jako członek Europejskiego Komitetu Regionów zadeklarował pełne poparcie dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Podkreślił, że samorząd województwa kujawsko-pomorskiego stawia do dyspozycji ukraińskich uchodźców nasze szpitale i sanatoria, możliwe jest też zorganizowane nauki dla ukraińskich dzieci w oparciu o Zespół Szkół nr 1 Ciechocinku.

Podczas krótkiego briefingu przed posiedzeniem gospodarz województwa poinformował dziennikarzy, że wsparcie dla Ukraińców koordynowane jest przez administrację rządową, z którą marszałkowska administracja województwa pozostaje w stałym kontakcie.  

Gośćmi sesji byli m.in. konsul honorowy Ukrainy w Bydgoszczy Krzysztof Sikora oraz prof. Aleksander Skaliy i prof. Swietłana Kaszuba, ukraińscy naukowcy pracujący w bydgoskiej Wyższej Szkole Gospodarki, proboszcz parafii prawosławnej w Toruniu ksiądz Mikołaja Hajduczenia, urodzona na Ukrainie lekarka z toruńskiego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego dr Tetiana Rzymyszkiewicz, a także ukraińscy studenci kujawsko-pomorskich uczelni.

"Każdy z nas zasługuje na taki dom, w którym nasze dzieci będą mogły wzrastać w miłości i poczuciu bezpieczeństwa. Stanowczo potępiamy brutalną  politykę Rosji wobec Ukrainy, w tym wszelkie akty agresji, kierowane również wobec ludności cywilnej, naruszania integralności granic, łamania zasad prawa międzynarodowego, które wywołują śmierć i zniszczenie oraz prowadzą do zachwiania pokoju w Europie." - czytamy w przyjętym stanowisku. 

[ZT]19283[/ZT]

[ZT]19280[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Michael Michael

0 0

Niestety to prawda. 15:35, 13.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%