Zamknij
REKLAMA

Jest komunikat w sprawie zielonej plamy na Gople. Co mówi Wojewódzki Inspektorat?

08.40, 20.08.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydał komunikat w sprawie zielonej plamy na Gople. Instytucja odniosła się do informacji jakie w tej sprawie się pojawiły. Mimo zadanych przez nasz portal pytań odpowiedzi do tej pory nie otrzymaliśmy.

Sprawa dotyczy zielonej plamy na Gople, która pojawiła się na początku sierpnia. Co w swoim komunikacie podał WIOŚ?

[ZT]21022[/ZT]

- Wraz z Nadgoplańskim WOPR przeprowadzono wizję połączoną z poborem prób wody do badań laboratoryjnych. Następnie wspólnie z przedstawicielami Policji sprawdzono okolice dopływu położonego najbliżej miejsca zanieczyszczenia, tj. Kanału Gocanowskiego, oraz z stawu przy Pałacu w Gocanowie. Nie stwierdzono zanieczyszczeń, śladów zrzutu ścieków ani śniętych ryb - poinformowała instytucja.

Jak poinformował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska dyżurni inspektorzy Wydziału Inspekcji i Delegatury we Włocławku prowadzili, wykorzystując do tego celu również bezzałogowy statek powietrzny, poszukiwanie miejsc ew. zrzutu zanieczyszczeń – nie stwierdzono nieprawidłowości. Ustalono, że plama „zanieczyszczeń” uległa rozproszeniu.

[ZT]21109[/ZT]

- Realizowany był objazd terenu ze szczególnym uwzględnieniem dopływów Gopła. Wykonano szczegółowe oględziny łącznie w 12 punktach, również w sąsiedztwie podmiotów wyposażonych w oczyszczalnie. Realizowano terenowe pomiary kontrolne pH, zawartości tlenu i przewodności w wodzie. Wygląd wód oraz wyniki przeprowadzonych pomiarów terenowych nie budziły zastrzeżeń. Nie stwierdzono spływu powierzchniowego zanieczyszczeń lub śladów odprowadzania nieczystości do kontrolowanych cieków. Uzyskano informację, że w dniach poprzedzających nie występowały żadne awarie kanalizacji, mogące skutkować zanieczyszczeniem wód powierzchniowych. Przedstawiciele Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Oddział w Bydgoszczy pobrali kolejną próbkę do badań. We wtorek kontynuowano oblot dronem – również nie ujawniono działąń zagrażających środowisku. W  toku wizji pobrano próbkę wody w celu wykonania oznaczenia ilości fitoplanktonu. Na każdym etapie informacje i ustalenia na bieżąco były wymieniane z Policją i NWOPR - czytamy dalej.

W sekcji wnioski zapisano, że na podstawie "wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych oraz ustaleń terenowych należy uznać, że na jeziorze Gopło wystąpił letni zakwit fitoplanktonu, w którym plankton roślinny został zdominowany przez sinice. Z wieloletnich obserwacji wynika, że zjawisko to jest charakterystyczne dla j. Gopło o tej porze roku."

[ZT]21036[/ZT]

Informację skomentował także prezes stowarzyszenia EKO-Przyjezierze Józef Drzazgowski, który wcześniej również otwarcie komentował sprawę zielonej plamy.

- Może by WIOŚ szukał przyczyny a nie ogłaszał tylko wyniki. Przede wszystkim monitoring całodobowy i znajdzie się przyczyną pierwotna. Widzę, że modne w tym roku są zakwity i glony.- skomentował działacz.

W ubiegłym tygodniu skierowaliśmy do Wojewódzkiego  Inspektoratu pytania w w/w sprawie. Odpowiedzi do tej pory nie otrzymaliśmy.

[ZT]21182[/ZT]

[ZT]21172[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

PckPck

2 1

Jakie koszta za badania ?wody WOPR Dron ludzie. 12:33, 20.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

......

3 1

Czyli Jezioro Goplo jest po prostu tak czyste jak Odra, gdzie nie stwierdzono niczego... Czego nie rozumiecie? Zanieczyszczenia są w odwrocie, już nie trzeba się ich bać..........💩 03:50, 22.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%