- Zarówno Sąd Rejonowy, jak i następnie Sąd Okręgowy, oddalił argumentację zaprezentowaną przez radcę prawnego urzędu, pana Tomasza Brzezickiego, nakazując przywrócenie pracownika do pracy. Pomimo przegrania sprawy w pierwszej instancji, urząd zdecydował się na odwołanie, co również zakończyło się niekorzystnym dla urzędu wyrokiem - przypomina w interpelacji radny Frejliszek.
Samorządowiec wystąpił w tej sprawie o koszty postępowania sądowego poniesione przez Urząd we wszystkich instancjach, koszty obsługi prawnej, w tym wynagrodzenia radcy prawnego w tej sprawie, wysokość świadczeń oraz wynagrodzeń, jakie wypłacono zwolnionemu pracownikowi w związku z wyrokiem sądu (wynagrodzenia wyrównawcze, odszkodowania, inne należności), koszty związane z ponownym zatrudnieniem pracownika, w szczególności w sytuacji, w której w jego miejsce zatrudniono nową osobę oraz łączny koszt dla budżetu gminy wynikający z podjętych decyzji personalnych w tej sprawie.
- Są to środki publiczne, którymi należy gospodarować z najwyższą starannością i odpowiedzialnością. Każda decyzja kadrowa obarczona ryzykiem prawnym powinna być poprzedzona rzetelną analizą, aby uniknąć obciążania mieszkańców dodatkowymi kosztami wynikającymi z błędnych decyzji administracyjnych - dodaje Frejliszek.
Tło sytuacji
20 lutego opublikowaliśmy informację dotyczącą przegranego procesu Gminy Kruszwica z urzędnikiem. Zapytaliśmy m.in. o koszty związane z tą sprawą oraz o to, kto poniesie odpowiedzialność za błędne decyzje dotyczące zwolnienia pracownika.
Geneza konfliktu prawnego między urzędnikiem a władzami samorządowymi sięga początku października. Wówczas burmistrz Kruszwicy wydał oświadczenie dotyczące nieprawidłowości w dokumentacji komisji Rady Miejskiej za 2023 rok. Skutkiem tej decyzji było m.in. wypowiedzenie umowy jednemu z urzędników oraz przekazanie sprawy do organów ścigania. Okazało się jednak, że decyzja ta została uznana za błędną.
Sąd przyznał rację zwolnionemu urzędnikowi, który powrócił do swoich obowiązków. Kontrowersje budzą zarówno okoliczności, jak i sposób jego zwolnienia. Urzędnikowi należało się nie tylko zaległe wynagrodzenie, lecz także odszkodowanie oraz zwrot kosztów sądowych. Informacje te dzień później potwierdził burmistrz Kruszwicy.
[ZT]48447[/ZT]
[ZT]48441[/ZT]
[ZT]48440[/ZT]
KiYunam: Koreańskie spojrzenie na kruszwicką Mysią Wież
Czy kolega jest z Korei północnej czy z południowej ?
Kim Dzong Un
10:48, 2026-01-09
Lodowisko w Kruszwicy i Inowrocławiu? Parlamentarzyści
Zastanawia mnie tan znak zapytania "?" na końcu tytułu- przecież pewien Mikołaj ogłosił to wszem i wobec gdy starał się o tron następcy Popiela i Piasta Kołodzieja- tron zdobyty a lodowisko ze znakiem zapytania?- powtórka z basenu?🙁
Czekolada za szybą
10:28, 2026-01-09
KiYunam: Koreańskie spojrzenie na kruszwicką Mysią Wież
Promuje Kruszwice tam gdzie nasze piekne miasto jest promowane - w internecie. Brawo i wyrazy uznania dla naszego koreanskiego kolegi!
Moj nick
09:30, 2026-01-09
Lodowisko w Kruszwicy i Inowrocławiu? Parlamentarzyści
Lodowisko z parasolem przeciwdronowym proponuję 🤣🤣
Lara Palmer
21:34, 2026-01-08
17 1
Prezent gwiazdkowy Tomka dla Mikołaja
22 0
A pamiętacie jak szumnie rok wcześniej burmistrz informował w mediach o tej sprawie? i co wyszło? Mamy nadmiar filmików, promocji z równolegle kontrowersyjną polityką kadrową. Powołano stanowisko dyrektora w urzędzie, niedawny nabór na stanowisko w UM wygrał człowiek, który wcześniej startował z ekipy burmistrza do rady. A kto został zatrudniony w jedynce w szkole? bo plotki mówią, że również pewna gminna radna, czy to prawda? Czy w tej sprawie alarmują niezależne media? Do tego była próba powołania zastępcy dyrektora CKiSu, bo wcześniej portal o tym pisał... na szczęście chyba tylko dzięki radnym do tego nie doszło. Z inwestycjami też słabo, bo większość to kontynuacja tematów z poprzedniej kadencji. Miało być lepiej a jest gorzej.
0 0
Tak obecna radna K. Luzinska radna z Pisu od burmistrza
16 2
Typowe pisowskie działanie, przecież to nie jego kasa, więc łatwo jest szastać. Grunt, że kasa w kieszeni swoich się zgadza.
20 0
Dlaczego burmistrz nie ma teraz odwagi i nie powie jak zakończyła się ta sprawa z urzędnikiem którego wyrzucił
14 4
Dobrze że mamy Radnego Frejliszka, który pilnuje Burmistrza aby przestrzegał prawo
3 4
🤔 jakie inicjały tego urzędnika
16 1
Burmistrz naraził Gminę na ogromne koszty powinien więc ponieść karę finansową
13 3
Dobre jest to że chociaż jeden Radny zwraca uwagę na poczynania Burmistrza zwłaszcza że on kolejny raz postępuje niezgodnie z prawem
4 5
Może należałoby sie także przyjżeć Radnemu czy jest taki prawy.
12 1
Burmistrz nie szanuje publicznych pieniędzy! Dobrze, że Radny Frejliszek to wyjawia i piętnuje.
11 4
Paradoks w tej całej sprawie polega na tym, że zwolnienie burmistrza było zasadne tylko zrobił to tak nieudolnie iż przegrał w sądzie. Po prostu brak mu kwalifikacji i jego ekipie, powinien więc ponieść prywatnie konsekwencje finansowe. nie pomógł mu nawet okrzyknięty przez niego prawnik z Bydgoszczy. Z tej całej sprawy płynie smutny wniosek jak nie potrafisz to nie pchaj się na afisz!
8 1
Co ty będziesz ? Gdyby fakty były po stronie burmistrza to chyba sąd by je uznał czyż nie. Chcieli wyrzucić człowieka aby miejsce było dla swojego ale pracownik się nie wystraszył jak inni i sprawa trafiła do sądu.
3 1
Paradoks polega chyba na tym że można pisać bzdety jako anonim i za nie nie odpowiaedać. Naprawdę sądzisz że nie przedstawiono dowodów czy raczej dowody były zmyślone i dwie instancje pogoniły ich.
15 1
Burmistrzowi dobrze wychodzą tylko fotki.Reszta to sami widzimy,beznadzieja.Wstyd ,żeby tak szastać nie swoimi pieniędzmi.NALEŻY burmistrza obciążyć. I niech zacznie być uczciwy jak Pan FREJLISZEK.
14 0
Buniu oczyszcza otoczenie z niesprzyjających sobie i nie wygodnych mu ludków. I co to wyjaśniać ? Pozdrawiam, Dobry Urzędnik Państwowej Administracji w skrócie DU... no to PA 🤣
13 0
Dopóki politycy nieudacznicy nie będą odpowiadać prawnie za błędy to tak będzie.
Normalny człowiek za takie błędy ponosi koszty i odpowiedzialność ale nie Pan burmistrz.
Dobrze się żyje jak mówił Lepper.
5 2
Eh inicjały to M.R znamy jaki Tintaj 😝 taki żarcik ale sądzę, że byłby niegorszy od reszty elyty w urzędzie 😉
9 1
Może gdyby dalej rządziło PiS to by się udało w końcu swoi by ten chamski wyczyn przyklejali.
4 2
Pochwalam Radnego Tomasza, który ujawnia nieprawidłowe działania urzędu!
1 0
Sokoro niewinna, to teraz pani GK ma otwartą drogę do powództwa cywilnego przeciw burmistrzowi i jego doradcom. Kilkadziesiąt tysięcy może z tego zgarnąć.