Zamknij

Jarosław Kaczyński może spać spokojnie. Pakt Senacki już złamany. Lewica grozi PO, że wystawi kandydatów w innych okręgach

20:57, 29.08.2019 | P.B
REKLAMA
Skomentuj
fot. M. Józefaciuk/senat


Polityczny projekt zwany Paktem Senackim nie trwał długo i wszystko wskazuje na to, że zostanie pogrzebany. O złamaniu postanowień poinformowała dziś Lewica.

- Na 6 nazwisk ustalonych z samorządowcami, PSL-em oraz Koalicją Obywatelską, w sprawie 3 jest problem i to nie z winy Lewicy. Zatem prosimy pana Grzegorza Schetynę oraz wszystkie siły, które się dogadały w tej sprawie o rozsądek. Zgłosiliśmy 80 osób, 15 weszło do dyskusji, 6 zostało ustalonych, z czego sytuacja połowy tych osób jest niejasna - informował Włodzimierz Czarzasty. - Jeśli Pakt Senacki nie będzie miał miejsca, Lewica jest gotowa do zgłoszenia kandydatów w większej ilości okręgów - dodał. 

Wybory do senatu oparte są na Jednomandatowych Okręgach Wyborczych. W każdym okręgu wyborczym wybieramy zaledwie po 1 kandydacie. Wyborcy mogą być pewni, że oddany przez nich głos idzie na konkretną osobę.

- Wyścig do Senatu przypomina wybory w USA, gdzie wyniki w większości stanów można przewidzieć już przed głosowaniem, a o wygranej decydują tzw. swing states, czyli chwiejne okręgi, gdzie obie główne partie cieszą się zbliżonym poparciem - pisał w Gazecie Wyborczej Krzysztof Pacewicz.

Pakt senacki daje możliwość wygranej opozycji oraz przejęcie jednej z dwóch izb. Oznacza to np. w praktyce blokadę zmiany konstytucji.

- Musimy mieć większość w dwóch izbach, bo tylko wtedy będzie można szybko i sprawnie iść do przodu - przekonywał w środę Jarosław Kaczyński podczas konwencji wyborczej w Sieradzu. 

[ZT]9026[/ZT]

Zdaniem Roberta Biedronia bez respektowania porozumień pokonanie PiS-u nie będzie możliwe. Zdaniem polityków Lewicy odsunięcie od władzy partii rządzącej w pojedynkę nie jest osiągalne.

W naszym okręgu wyborczym o mandat senatora mają powalczyć Krzysztof Brejza (PO), Mikołaj Bogdanowicz (PiS) oraz Jarosław Latawiec (Konfederacja). Niewykluczone, że lista zainteresowanych fotelem senatora się powiększy. Na razie w systemie PKW widnieje dwóch pierwszych kandydatów.

 

(P.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Amen(t)Amen(t)

1 4

Jarosław Kaczyński może spać spokojnie.
..............
Na razie może i niech śpi- po 13 października nawet zasnąć się będzie bał 😁 14:25, 06.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PIŻMAKPIŻMAK

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


WaldiWaldi

1 0

O! Amen(t) nawet jest prorokiem. I ma wizje. 21:42, 11.09.2019


© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone