Badaniami objęto prawie 2 mln osób objętych MHS (Maccabi Health Services), w wieku powyżej 16 lat, które do 30 stycznia 2021 r. otrzymały przynajmniej jedną dawkę szczepionki Pfizera i jego partnera - firmy BioNTech. Jak informuje portal medyczny medRviv (bit.ly/3wnIVVf), zaobserwowano, że wraz ze wzrostem liczby szczepień w poszczególnych badanych okręgach, zmniejszała się liczba zakażeń również wśród innych osób, nieszczepionych, szczególnie u dzieci.
Autorzy badania pod kierunkiem prof. Orena Milmana podkreślają, że szczepionka przeciwko COVID-19 chroni przed tą choroba, ale może zapobiegać też zakażeniom wywołanym przez koronawirusa SARS-CoV-2. Wskazują na to właśnie obserwacje MHS, drugiej największej organizacji kas chorych w Izraelu.
Izraelscy specjaliści podkreślają, że muszą to jeszcze wykazać kolejne badania. Jeśli jednak ich wyniki się potwierdzą, jest nadzieja, że wraz ze wzrostem szczepień, hamować będzie pandemia COVID-19, przynajmniej w tych regionach, w których rozwijane są szczepienia.
Badania te pokazują, jak ważne są szczepienia dla każdego z nas z osobna. W ten sposób nie tylko chronimy siebie, ale również inne osoby, w tym przede wszystkim te z naszego najbliższego otoczenia, w rodzinie, wśród znajomych, jak i w miejscu pracy - przekonują naukowcy.
Co bardzo ważne chronione są także dzieci, które na razie nie mogą być szczepione przeciwko COVID-19. Wynika to z tego, przebadano na razie populację powyżej 16. roku życia, u której potwierdzono badaniami klinicznymi, że preparat Pfizer/BioNTech jest bezpieczny. Trwają jednak badania także wśród dzieci młodszych, poniżej 16. roku życia, których wyniki będą wkrótce znane. (PAP)
Autor: Zbigniew Wojtasiński
zbw/ ekr/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc
Zastanawiam się skąd się tacy idioci biorą i otrzymują prawo jazdy kategorii C+E oraz wymagane świadectwa kwalifikacji. Co się dzieje z tymi ludźmi, czy to wina szczepionek na rzekomego wirusa z koroną czy co ? Ewolucja zatacza koło i ludzie na powrót małpieją, wjeżdżają na przejazdy kolejowe przy zamkniętych rogatkach i próbują zatrzymywać pociągi, czy jak w tym przypadku zawracają na drodze o szerokości 7 metrów zestawem długości 12 metrów. Brawo normalnie. Zapytam więc, dokąd ten świat zmierza ?
Vlad Palovnik
22:14, 2025-07-01
Bóg wina opuścił Kruszwicę w nadziei na lepsze jutro
A ja składam podziękowania dla Pana Przemysława Bohonosa za bezinteresowne i skuteczne działanie na rzecz naszej lokalnej kultury. Ratuje zabytki i ukazuje historię naszej gminy oraz regionu. Władza gminna ma się czego od Niego uczyć.
Agnieszka
19:12, 2025-07-01
O Żernikach na sesji rady powiatu i w Internecie
Ojca potrzebuje też droga z Kruszwicy do Sikorowa. Miejmy nadzieję, że te dwa polityczne koguciki nie okażą się bezradni wobec wszechpotężnej Wiesławy i już w 2030 r. znajdą się pieniądze na przebudowę tego odcinka. 🤣 A swoją drogą, to Zalesiak jest teraz z Pawłowską w opozycji do PO? 🙄
12:51, 2025-07-01
Archeologiczne kłamstwo pod Kruszwicą: Powołują się na
Braki w wykształceniu tudzież przejęzyczenia i pomyłki zdarzają się wszystkim. Odkręcanie i poprawianie trwa długo stąd wielka popularność świadomie wprowadzanych informacji nieprawdziwych - fejków, a nawet fekaliów.
...
08:55, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz