Zamknij

Alkohol tylko dla bogaczy? Tyle może kosztować pół litra wódki

08:05, 24.11.2021 | Źródło: Money.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Rząd zajmuje się już zmianami w stawkach akcyzy. Eksperci wskazują, że to jeden z czynników, który przyczyni się do drastycznego wzrostu cen alkoholu. 

Wzrośnie akcyza na na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry i wyrobów pośrednich. Stawka ta pójdzie w górę o 10 procent już od przyszłego roku. 

Resort tłumaczy zmiany w akcyzie niskimi cenami napojów alkoholowych w Polsce stosunku do cen w Unii Europejskiej. Ministerstwo wskazuje również, że ma to wpłynąć na politykę prozdrowotną. 

- Inicjatywa związana jest z potrzebą przygotowania się na podwyżkę minimum UE dla wyrobów tytoniowych, oraz wprowadzenia na poziomie UE opodatkowania dla wyrobów nowatorskich. W odniesieniu do wyrobów alkoholowych, ceny detaliczne napojów alkoholowych w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. Zmiana ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na politykę prozdrowotną i ograniczyć negatywne skutki palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania napojów alkoholowych - czytamy w uzasadnieniu.

To jednak nie koniec. Akcyza będzie rosnąć także w kolejnych latach.

Co roku, aż do 2027 w myśl założeń akcyza będzie rosła o 5 procent. 

Wyższa akcyza sprawi, że cena półlitrowej wzrośnie o 1,5 zł. Cena wina, w butelce 750 ml, wzrośnie natomiast o ok. 16 groszy. 

Eksperci wskazują, że to może sprawić, że już niedługo za butelkę wódki trzeba będzie zapłacić 50 złotych. Jak podaje money.pl, "wzrosną ceny produkcji i koszt pracy, dlatego też na pewno podwyżki nie skończą się jedynie na samej akcyzie".

(Źródło: Money.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

OstojaOstoja

2 0

Bimbrownicy się cieszą... ta grupa przedsiębiorców zdecydowanie zyska na podwyżkach cen alkoholi... 12:09, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pić póki taniePić póki tanie

0 0

Poprzednia komuna jak jesz szmalu brakowało to też pierwsze co to cenę spiryta podnosiło, ale ta może na tym przegrać bo suweren się może odwrócić i od komuny i od wódki a noce znów przy księżycu spędzać ;) 18:41, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

My name is Bimber99%My name is Bimber99%

1 0

I bardzo dobrze,alkohol powinien byc drogi i ludzie nie powinnni pić tego swiństwa produkowanego przez palikota. Każdy niech sobie upędzi tyle ile potrzeba na własny użytek i gorzelnie i fabryki spirytusu zdechną na pochybel ministrowi finansów i jego pachołkom w terenie,czyli urzędów skarbowych 18:51, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bimber dobrze mówiBimber dobrze mówi

1 0

Ludzie przestańma pić tą bryndę ze sklepów,róbma sobie alkohol sami.W Piśmie Świętym czytamy ,że jak zabrakło wina na weselu,to Pan Jezus cudem dorobił wina,żeby ludzie mieli co kosztować i nic nie tam nie jest napisane o akcyzach,vatach ,koncesjach,monopolu.Pan Jezus nie krytykował produkcji i spożywania alkoholu,a jak była potrzeba,żeby nie tracić czasu na fermentację,to użył cudu i dał ludowi wina za darmo. 23:03, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%