Czego dotyczy inwestycja?
Inwestycja dotyczy wykonania otworu geotermalnego Kruszwica GT–1 w celu rozpoznania zasobów złóż wód termalnych z utworów dolnej jury w rejonie Kruszwicy.
Główne założenia projektu to wiercenie otworu geotermalnego o głębokości około 3290 metrów (+/–10%) w celu poszukiwania i rozpoznania wód termalnych, prace obejmują m.in. przygotowanie terenu, wykonanie odwiertu, badania geofizyczne i hydrogeologiczne, pobór prób wody i gazów, montaż pompy głębinowej, w przypadku znalezienia odpowiednich zasobów otwór zostanie przygotowany do eksploatacji.
W razie niepowodzenia otwór zostanie zlikwidowany, a teren zrekultywowany. Czas realizacji wynosi 14 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
Małe szanse?
Przed kilkoma laty dr inż. Marian Kiełt, zmarły w 2021 roku, opracował pracę pt. „Wody geotermalne w województwie kujawsko-pomorskim”.
W podsumowaniu zawarł odważną tezę – poszukiwaczom wód geotermalnych zalecił wziąć zimny prysznic.Zauważył, że poszukiwania wód geotermalnych, zwłaszcza o wysokiej temperaturze (powyżej 110°C), mogą być ryzykowne ze względu na koszty wierceń, złożoność budowy geologicznej regionu (np. obecność wysadów solnych) oraz niepewność co do zasobów i ich opłacalności.
Praca została oparta na wcześniejszych opracowaniach autora [4–8] oraz dostępnej literaturze zawodowej [1–3, 9–20]. Dotyczy ona województwa kujawsko-pomorskiego. Na jego obszarze odwiercono kilkadziesiąt otworów o głębokościach przekraczających 1800 m, w tym kilka o głębokościach powyżej 5000 m.
Autor w swojej pracy określił szczegółowe wymagania, jakie muszą zostać spełnione, aby wody wgłębne mogły być wykorzystane w różnych celach.Dla zastosowań balneologicznych i rekreacyjnych kluczowe jest, by poziom wodonośny miał miąższość co najmniej 25 metrów, a skały charakteryzowały się odpowiednią porowatością (ponad 20%) i wysoką przepuszczalnością. Skały te nie mogą być zbytnio zailone, a ich geometria powinna być płaska lub soczewkowata. Ważna jest również niska mineralizacja wód oraz temperatura w zakresie 35–40°C – istotna dla zastosowań leczniczych i rekreacyjnych.
Dla zastosowań grzewczych wymagania są jeszcze bardziej rygorystyczne. Poziom wodonośny powinien mieć miąższość minimum 50 metrów, a geometria skał powinna być wyłącznie płaska. Porowatość skał powinna wynosić co najmniej 18%, a dla początkowego ruchu wody – minimum 12–13%. Konieczna jest wysoka przepuszczalność i niska mineralizacja wód przy temperaturze minimum 80°C. Dodatkowo otwory poboru i zatłaczania wody muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1 kilometr, z zapewnieniem ich hydraulicznej łączności.
Do zastosowań w budowie elektrowni geotermalnych wymagania są najbardziej restrykcyjne. Poziomy wodonośne muszą osiągać temperatury powyżej 120°C, co w przypadku województwa kujawsko-pomorskiego – szczególnie na wschód od Wisły – jest bardzo trudne do osiągnięcia ze względu na ograniczenia geologiczne i brak szczegółowych badań. Ich brak zwiększa ryzyko natrafienia na nieodpowiednie struktury geologiczne, takie jak wysady solne, strefy uskokowe czy obszary wyniesione.
Autor analizował dostępne dane geofizyczne i geologiczne – w tym dane grawimetryczne, sejsmiczne oraz otworowe – aby ocenić potencjał eksploatacji zasobów geotermalnych w regionie, w tym także w rejonie Kruszwicy.
Przeprowadzone badania sejsmiczne, choć ogólne, dostarczyły kluczowych informacji o budowie podłoża geologicznego. W okolicach Kruszwicy, na podstawie dwóch otworów badawczych, stwierdzono obecność kredy o zmiennej miąższości, co wskazuje na zróżnicowaną strukturę stratygraficzną.Brak szczegółowych badań sejsmicznych i grawimetrycznych dla samego miasta Kruszwica ogranicza możliwość precyzyjnej oceny jego potencjału geotermalnego.
Dodatkowe trudności wiążą się z obecnością wysadów solnych, które mogą komplikować lokalizację zasobnych poziomów wodonośnych. W związku z tym autor podkreśla konieczność przeprowadzenia dokładniejszych badań w tym rejonie.
Charakterystyczna dla województwa kujawsko-pomorskiego budowa geologiczna wskazuje na dużą zmienność stratygraficzną i skomplikowaną strukturę tektoniczną.
Strefa Tornquista–Teisseyre’a (T–T), przebiegająca przez region, wyznacza granicę między głównymi jednostkami geologicznymi i odgrywa kluczową rolę w ich budowie.W rejonie Kruszwicy występują osady kredowe i jurajskie, ale ich potencjał jako kompleksów wodonośnych jest nierozpoznany. Obecność wysadów solnych może wpływać na lokalne warunki temperaturowe i hydrauliczne, a jednocześnie utrudnia ocenę potencjału geotermalnego. Brak szczegółowych badań w okolicach Kruszwicy ogranicza możliwość dokładnej oceny przydatności tego terenu do eksploatacji wód geotermalnych.
– Kto w województwie kujawsko-pomorskim chce poszukiwać wód geotermalnych (o temperaturach wyższych niż 110°C) o zasobach przemysłowych, powinien najpierw zafundować sobie zimny prysznic – czytamy na końcu pracy dr inż. Mariana Kiełta.
Umowa z NFOŚiGW
Przypomnijmy – Kruszwica podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącą realizacji projektu „Wykonanie otworu geotermalnego Kruszwica GT–1”.Inwestycja została rozpoczęta w poprzedniej kadencji.
Umowę podpisali Burmistrz Kruszwicy Mikołaj Bogdanowicz oraz Skarbnik Gminy Anna Kruszka.Projekt, którego początki sięgają wniosku złożonego w 2022 roku, uzyskał 100% dofinansowania z NFOŚiGW. Jego koszt wynosi ponad 25 milionów złotych i na tym etapie nie obciąża budżetu gminy.
[ZT]44331[/ZT]
[ZT]44330[/ZT]
[ZT]44321[/ZT]
HTO06:48, 28.07.2025
Pisiory zaraz coś wymyślą i firma się znajdzie a potem kasiora... Potem okaże się że coś nie wyszło i inwestycja nie zostanie zrealizowana a kasiora zniknie.
Nowe mini boisko na plaży w Grodztwie
Tak, atest juz czeka w ramce, bo bez niego pilka nie toczy sie prawidlowo 🙌🏻😎 Co do nierownej nawierzchni - to mini boisko na plazy, a nie stadion narodowy. Jak ktos oczekuje murawy jak na Wembley, to polecam podroz do Londynu. A bezpieczenstwo? Spokojnie, na razie najwiekszym uprzedzeniem jest potkniecie sie o…wlasne uprzedzenia! 😅
Anna
15:17, 2025-07-28
Nowe mini boisko na plaży w Grodztwie
Super inicjatywa! Dziękujemy Sołtysie🙌🏻
Marta
15:03, 2025-07-28
Dziś rusza Pielgrzymka Kruszwica [ZDJĘCIA]
Jak chcą to niech łażą, ale czy jeśli obok drogi jest ścieżka rowerowa to nie mogą z niej korzystać tylko blokują ruch jak dzisiaj?
Kierowca
12:26, 2025-07-28
Posłowie Trzeciej Drogi chcą znieść dwukadencyjność wó
Bardzo dobry pomysł. Przez jedną kadencję mniej się nachapią a co za tym idzie inny tez będzie mógł się nachapać.
Ekonom
11:40, 2025-07-28