Zamknij

Posłowie Trzeciej Drogi chcą znieść dwukadencyjność wójtów i burmistrzów

PB 08:35, 28.07.2025 Aktualizacja: 08:37, 28.07.2025
Skomentuj

W miniony piątek odbywały się konsultacje poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy. Dotyczy on zniesienia obowiązującego obecnie ograniczenia liczby kadencji, które może sprawować wójt/burmistrz/prezydent  miasta. 

Jak zaznaczył poseł Michał Pyrzyk, wnioskodawca projektu, celem zmian jest przywrócenie pełni decyzyjności mieszkańcom gmin w wyborze lokalnych władz.

Przypomnijmy ograniczenie kadencyjności zostało wprowadzone przez PiS w 2018 roku. Miała to być odpowiedź, jak wówczas przekonywało środowisko Jarosława Kaczyńskiego, na liczne przypadki korupcji w gminach i powiatach, a także przeciwstawianiu się stałym układom.

 

Posłowie Trzeciej Drogi złożyli projekt ustawy, który przewiduje istotne zmiany w Kodeksie wyborczym. Główne propozycje dotyczą zniesienia ograniczenia kadencji władz wykonawczych w samorządach oraz umożliwienia kandydowania do kilku organów samorządowych jednocześnie. Zdaniem autorów projektu, zmiany te mają wzmocnić prawa obywatelskie i zwiększyć przejrzystość demokracji lokalnej.

Koniec z ograniczeniem do dwóch kadencji?

Obowiązujące od 2018 roku przepisy wprowadziły limit dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Posłowie Trzeciej Drogi uznali, że jest to przepis sztucznie ograniczający bierne prawo wyborcze obywateli.

– Jeśli społeczność lokalna jest zadowolona z pracy swojego włodarza, to nie powinno być przeszkód, by mógł on kandydować ponownie. Decyzja należy do mieszkańców – nie do ustawodawcy – argumentują autorzy projektu.

W uzasadnieniu wskazano, że brak podobnych ograniczeń dotyczy m.in. radnych, posłów i senatorów. Projekt ustawy zakłada więc pełny powrót do zasady: wybór należy do obywateli – niezależnie od liczby dotychczasowych kadencji kandydata. Drugim kluczowym punktem projektu jest uchylenie zakazu jednoczesnego ubiegania się o urząd wójta/burmistrza/prezydenta i mandat radnego powiatu lub sejmiku województwa.

Dotąd kandydaci musieli wybierać – startują na stanowisko władzy wykonawczej albo do organu stanowiącego. TD chce to zmienić, umożliwiając równoległe kandydowanie. Argumentują, że taka zmiana: zwiększy pluralizm i konkurencję w wyborach samorządowych, pozwoli wykorzystać potencjał osób zaangażowanych w życie publiczne, może poprawić reprezentację interesów małych gmin na poziomie powiatu czy województwa. 

Projekt nie przewiduje żadnych dodatkowych kosztów dla budżetu państwa ani dla samorządów. Wejście w życie ustawy zaplanowano na 6 miesięcy po ogłoszeniu, co ma umożliwić odpowiednie przygotowanie organów wyborczych.

Zdania co do propozycji są podzielone. Zwolennicy podkreślają wzmocnienie demokracji lokalnej i wolności wyboru. Krytycy wskazują na ryzyko utrwalenia lokalnych układów i ograniczenie rotacyjności władzy, szczególnie w małych gminach.

[ZT]44338[/ZT]

[ZT]44331[/ZT]

[ZT]44332[/ZT]

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

EkonomEkonom

3 1

Bardzo dobry pomysł. Przez jedną kadencję mniej się nachapią a co za tym idzie inny tez będzie mógł się nachapać.

11:40, 28.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%