Zamknij

PTTK zapłaci całą cenę za wykup działki? Jest zarządzenie o warunkach sprzedaży

.PB 08:10, 29.07.2025 Aktualizacja: 10:15, 29.07.2025
Skomentuj
  • Podczas ostatniej sesji rady miejskiej, radni nie wyrazili w większości zgody na sprzedaż działki na której znajduje się budynek PTTK Kruszwica.  Mimo tego w BIP Kruszwica pojawiły się warunki dotyczące sprzedaży działki. Nie są one korzystne dla organizacji.

  • Przypomnijmy w 2024 roku weszły w życie zmiany w ustawie o gospodarce, które wprowadziły znaczne ułatwienia dla dzierżawców posiadających budynki na gruntach gminnych.

  • Z tej możliwości chciał skorzystać PTTK Kruszwica. Dążenia organizacji poparli na ostatniej sesji radny Andrzej Michalak oraz Aleksander Budner. Głosu nie oddał Tomasz Frejliszek. Wcześniej część radnych nie chciała głosować nad uchwałą.

W dniu 24 lipca 2025 roku Burmistrz Kruszwicy Mikołaj Bogdanowicz wydał zarządzenie nr 115/25 w sprawie określenia szczegółowych warunków sprzedaży  nieruchomości gruntowej oznaczonej numerem działki 242, położonej w Kruszwicy przy ul. Podzamcze 1, na rzecz jej użytkownika wieczystego – Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział Nadgoplański w Kruszwicy.

Choć ustawa umożliwia zakup po preferencyjnej cenie, burmistrz wydał zarządzenie , w którym ustalił cenę sprzedaży nieruchomości na poziomie 100% wartości rynkowej, bez możliwości rozłożenia jej na raty. Oparł się przy tym na uchwale z 28 grudnia 2023 roku. Uchwała została przyjęta na krótko przed końcem obowiązywania ustawy incydentalnej o gospodarce nieruchomościami.

Decyzja ta zapadła mimo wcześniejszych nadziei środowiska PTTK, że organizacja – działająca społecznie i posiadająca status użytkownika wieczystego gruntu – skorzysta z nowych przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, które od 2024 roku miały ułatwić takim podmiotom wykup gruntów gminnych.

Panowało przekonanie, że PTTK będzie mogło nabyć działkę z bonifikatą sięgającą nawet 60% – według modelu 2% × 20 × wartość nieruchomości. Takie rozwiązania pojawiały się w interpretacjach prawnych i były stosowane w innych gminach. Wydawało się, że również w Kruszwicy takie podejście będzie możliwe.

Kluczowa była uchwała Rady Miejskiej z 28 grudnia 2023 roku, w której radni scedowali na Burmistrza uprawnienia do samodzielnego określania warunków sprzedaży nieruchomości gruntowych na rzecz użytkowników wieczystych. W ocenie wielu samorządowców, uchwała ta miała otwierać drogę do indywidualnego podejścia i zastosowania zniżek, które uczyniłyby wykup realnym.

Radny Sebastian Sobecki podczas jednej z sesji apelował do burmistrza o wydanie stosownego zarządzenia,  którego celem miało być "ostudzenie zapałów PTTK". Dodał, że wydanie takiego zarządzenia pomogłoby pohamować zapędy oddania sprawy do sądu w sprawie braku zgody na sprzedaż działki. 

Tymczasem opublikowane 24 lipca 2025 roku zarządzenie nr 115/25 wskazuje jednoznacznie: PTTK ma zapłacić pełną wartość nieruchomości, jednorazowo, przed podpisaniem aktu notarialnego. Protokół z rokowań będzie jedynie formalnością.

W praktyce oznacza to, że organizacja turystyczna – działająca na rzecz mieszkańców i promująca lokalne dziedzictwo – będzie musiała znaleźć środki szacowane na ponad pół miliona złotych, bez możliwości uzyskania ulgi czy rozłożenia płatności w czasie. 

[ZT]44373[/ZT]

[ZT]44371[/ZT]

[ZT]44372[/ZT]

(.PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

TurystaTurysta

9 4

To ciekawe, że zarządzenie burmistrza oparte na uchwale Rady jest ważniejsze niż ustawa o gospodarce. Tylko w gminie Kruszwica takie prawo może obowiązywać !

10:59, 29.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Turysta Turysta

2 1

Rządy burmistrza to istna dyktatura i totalitaryzm. Należy pamiętać, że karma wraca.

21:09, 29.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MargitkaMargitka

0 0

Skoro to tacy społecznicy, tacy samarytanie to czemu nagle chcieli swoich wieloletnich dobroczyńców na kilkaset tysięcy?
Coś mi to nie współgra, ale jeśli im mało, jeśli ten budynek tak bardzo im potrzebny do swojego istnienia to niech to kupią za uczciwe pieniądze a turystyczne towarzystwo niech baluje za swoje pieniądze- jeśli im jakieś zostaną.

22:17, 29.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%