Była pani dyrektor Danuta Jurkiewicz- Lewandowska ogólnie omówiła przebieg uroczystości, które odbyło się w styczniu 1969 r. w kruszwickiej ,,Jedynce” przy ul. Jana Kasprowicza. ,,Na wstępie uroczystości przy gmachu szkoły wiceprzewodniczący Prezydium PRN Edmund Batog odsłonił tablicę pamiątkową ufundowaną przez społeczeństwo Kruszwicy z okazji 50 rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
Następnie w sali gimnastycznej odbyła się sesja harcerska poświęcona 50 rocznicy Powstania Wielkopolskiego i 24 rocznicy wyzwolenia Kruszwicy oraz podsumowano wyniki harcerskiej akcji ,,Śladami powstańców wielkopolskich”, a potem w części oficjalnej uroczyście wręczono harcerzom sztandar. Wśród zaproszonych na sesję powstańców wielkopolskich znajdowali się Marian Tymkowski i Stefan Świątek, którzy w okresie powstania i bezpośrednio po nim byli organizatorami kruszwickiego harcerstwa.”
W dalszej części spotkania głos zabrała druhna Elżbieta Borzyszkowska, która mówiła o harcerstwie w kruszwickiej ,,Jedynce”. ,,Harcerze bardzo długo przygotowywali się do tej uroczystości w 1969 roku. Przeprowadzali zwiady wśród powstańców i ich rodzin, organizowali zbiórki i apele z uczestnikami powstania, opiekowali się grobami powstańców, gromadzili pamiątki, a potem organizowali wystawy, prowadzili kroniki. Podczas styczniowej uroczystości przewodniczący Prezydium Rady Miejskiej w Kruszwicy Czesław Klaus nadał Szczepowi Harcerskiemu przy Szkole Podstawowej nr 1 imię Powstania Wielkopolskiego.
Raport z działalności i przygotowania harcerzy złoży ł wówczas druh Edwin Borzyszkowski, a druhowi Witoldowi Mrówczyńskiemu wręczono sztandar, który ufundowany był przez Komitet Rodzicielski Szkoły. Podniosłym momentem sesji było uroczyste harcerskie przyrzeczenie złożone na nowy sztandar kruszwickiego szczepu. Trzy drużyny harcerskie zostały wówczas uhonorowane odznakami ,,Opiekuna miejsc pamięci narodowej” przez Wojewódzki Komitet Ochrony Pomników. Całą oprawę muzyczną przygotował pan Józef Zgorzelec.”
Uczestniczką i jednocześnie zuchem podczas sesji harcerskiej była pani Grażyna Dziwnik. Wystąpienie jej dotyczyło działalności drużyny zuchowej ,,Grzybowe Ludki” w latach 1968-1972, której opiekunką była właśnie druhna Elżbieta Borzyszkowska. Słuchacze wzbogacili wiedzę na temat nazewnictwa, symboliki zuchowej oraz dowiedzieli się o niektórych sprawnościach i spotkaniach z ciekawymi postaciami w oparciu o ciekawe wpisy z kroniki zuchowej. Na szczególną uwagę zasługuje wpis w kronice z 13 marca 1970 r. ze spotkania z bohaterem bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej pułkownikiem Stanisławem Skalskim ,,Jestem mile zaskoczony Waszą wiedzą, pracą i entuzjazmem do lotnictwa. Życzę najlepszych wyników w pracy i nauce”.
Bardzo ciekawe relacje przybyłych gości, zdjęcia i pamiątki zrobiły ogromne wrażenie na uczniach. Była to przecież dla nich niecodzienna lekcja historii, wychowania obywatelskiego i patriotyzmu.
ul
„W lusterku wszystko widać” . O kruszwickim braku kultu
Bezpańskie koty dokarmiane przez mieszkańców pewnie załatwiają się w tojtoju ? Kto te koty szczepi ? Np grzybica może przejść z kota na człowieka bo już z psa nie. Kot przenosi wiele chorób na człowieka zwłaszcza taki bezpański. To nie jest problem ? Żeby nie było to jestem za aby właściciele psów sprzątali po swoich pupilach.
olo
20:37, 2025-07-04
List do redakcji: Zarośnięty znak przy szkole na Kujaws
Już widzę jak ktoś się tym przejął.
gryf
20:29, 2025-07-04
Kruszwica: Całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu
No i to jest info zapewne to przyczyni się do rozwoju miasta
fagot
20:26, 2025-07-04
Rozpoczęto postępowanie środowiskowe dla obwodnicy Strz
Ucz się buniu jak się pracuje a nie tylko opowiada bajki i kłamstwa przed wyborami. Brawo Strzelno.
drwal
20:25, 2025-07-04
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz