Zamknij

Premier: "Tarcza antykryzysowa" to największy polski pakiet wsparcia w historii

17:08, 25.03.2020 | autor: Marta Rawicz mkr/tgo/
REKLAMA
Skomentuj
PAP

Tzw. tarczą antykryzysową, czyli pakietem wsparcia dla gospodarki, który ma przeciwdziałać skutkom epidemii koronawirusa, ma się w piątek zająć Sejm.

Jak podkreślił premier w krótkim materiale filmowym, pandemia koronawirusa zagraża nie tylko naszemu zdrowiu i życiu, ale stanowi też poważne niebezpieczeństwo także dla naszej gospodarki. "Wiele firm i sektorów zamroziło swoją działalność, przerwane są światowe łańcuchy dostaw. Liderzy największych państw i eksperci na świecie alarmują: skutki kryzysu gospodarczego będą bardzo poważne" - wskazał szef rządu.

Jak dodał, właśnie w takich warunkach "przychodzi czas gospodarczej próby dla Polski, być może najpoważniejszej z jaką mierzyliśmy się od dziesięcioleci". Zastrzegł jednocześnie, że "tej burzy nie zdołamy całkowicie uniknąć". Dlatego też - wyjaśnił - rząd przygotował "tarczę antykryzysową". "Tarcza powstała po to, żeby chronić (...) Musimy walczyć o naszą gospodarkę, o nasze firmy, o nasze miejsca pracy" - podkreślił.

Morawiecki zapowiedział, że "tarcza" będzie cały czas rozwijana i dostosowywana do aktualnej sytuacji. "Państwo jest po stronie pracowników i przedsiębiorców. W tym nadzwyczajnym czasie wszyscy musimy być solidarni i odpowiedzialni, grać w jednej drużynie" - dodał.

Według premiera całkowita wartość tarczy wyniesie co najmniej 10 proc. całego polskiego PKB. "Jest to największy polski pakiet wsparcia w historii" - ocenił szef rządu.

"Państwo polskie pomoże pracownikom i pracodawcom w tej trudnej sytuacji, pokryje 40 proc. wynagrodzeń dla pracowników, zapewni wsparcie dla osób samozatrudnionych i na umowach cywilno-prawnych, poszerzy gwarancje dla małych i średnich firm, uruchomi możliwości kredytowe dla zachowania płynności, ulży w opłacaniu składek" - przypomniał Morawiecki.

Morawiecki podziękował za dotychczasowe rozmowy związkom zawodowym, biznesowi i przedsiębiorcom. "Zrobimy wszystko, żeby powstrzymać pandemię, a równocześnie będziemy walczyć, by chronić polską gospodarkę, polskie firmy i pracowników" - zapewnił. "Czeka nas bardzo trudny czas, ale musimy być solidarni i jeszcze mocniej troszczyć się o swoich bliskich" - zaznaczył.

Ogłoszona 18 marca tzw. tarcza antykryzysowa przewiduje m.in. mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł, rozszerzony program gwarancji de minimis BGK dla małych i średnich firm (podwyższony zostanie poziom zabezpieczenia kredytu z 60 proc. do 80 proc.) oraz wsparcie w leasingu dla firm z problemami (Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld zł na refinansowanie umów leasingowych firm transportowych). W pierwotnym projekcie znalazła się także możliwość odroczenia płatności składek na ZUS o trzy miesiące (późniejsza spłata składek będzie mogła zostać rozłożona na raty).(PAP)

(autor: Marta Rawicz mkr/tgo/)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

RolnikRolnik

1 0

Ciekawe co ta tarcza zrobi dla nas rolnikow...jak zwykle najmniej 08:45, 29.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone