Zamknij

GUS: Wczoraj ruszył drugi próbny spis powszechny. Nie będzie wywiadów bezpośrednich

09:06, 01.04.2020 | Karolina Mózgowiec kmz/ joz/
Skomentuj PAP
REKLAMA

Pierwszy spis próbny został zrealizowany w dwóch gminach w październiku 2019 r. Jak podkreślono na stronie GUS, miał on sprawdzić gotowość organizacyjną i funkcjonowanie przyjętych założeń.

"Testowaliśmy przyjętą metodologię, działanie struktur spisowych, założenia kampanii informacyjnej czy rozwiązania teleinformatyczne. Był to również czas testowania opracowanej przez nas aplikacji spisowej, jej funkcjonowania oraz percepcji pytań spisowych przez respondentów" - napisano.

Drugi spis próbny ma być próbą generalną przed narodowym spisem powszechnym ludności i mieszkań (który ma być przeprowadzony od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021).

"Ten spis próbny pozwoli nam zweryfikować przyjęte korekty i dopracować organizację spisu tak, aby w przyszłym roku każdy z nas mógł wypełnić ustawowy obowiązek sprawnie, bez problemu i w krótkim czasie" - poinformowano.

Drugi spis próbny, realizowany od 1 do 30 kwietnia, obejmie po jednej gminie w każdym z 16 województw, w sumie ok. 170 tys. osób. Ze względu na epidemię koronawirusa będzie przeprowadzony wyłącznie w formie samospisu internetowego i telefonicznego (z pomocą rachmistrza).

"Nie będziemy realizowali spisu próbnego poprzez wywiad bezpośredni, co oznacza, że żaden pracownik statystyki publicznej nie odwiedzi Państwa mieszkania" - zapewniono na stronie GUS.

"Przyjęte metody realizacji spisu próbnego pozwolą nam zachować pełne bezpieczeństwo. Jednocześnie sprawdzimy, jak jesteśmy przygotowani (statystycy i mieszkańcy gmin) na wypełnienie obywatelskiego obowiązku w czasach, kiedy kontakt bezpośredni jest ograniczony" - napisano.

Mieszkańcy gmin objętych spisem są proszeni o wypełnienie formularzy online, dostępnych na stronie spis.gov.pl. Aplikacja będzie dostępna od 1 kwietnia. Logowanie do niej ma być intuicyjne, bezpieczne, możliwe z komputera i telefonu komórkowego, mającego połączenie z internetem. Jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie da rady spisać się samodzielnie, rachmistrzowie pomogą mu w tym telefonicznie.

Jednocześnie GUS tłumaczy, dlaczego mimo obowiązującego w Polsce stanu epidemii nie zrezygnował z przeprowadzenia spisu próbnego. Jak pisze, w swojej ponad stuletniej działalności mierzył się z wieloma trudnymi sytuacjami, w których był zobligowany do zachowania ciągłości pracy i wypełniania misji urzędu i chce się przygotować jak najlepiej do przeprowadzenia spisu powszechnego, niezależnie jaka sytuacja spotka nas w przyszłym roku.

"Odpowiednią organizację spisu ludności w 2021 r. zapewniają nam między innymi spisy próbne, a do ich przeprowadzenia zobowiązuje nas ustawa spisowa" - wyjaśniono.

GUS zachęca mieszkańców gmin wytypowanych do spisu próbnego do udziału w badaniu. 

[ZT]11390[/ZT]

[ZT]11410[/ZT]

[ZT]11413[/ZT]

 

(Karolina Mózgowiec kmz/ joz/)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz