Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
- Celem naszych działań było kształtowanie postaw aktywnego uczestnictwa mieszkańców powiatu inowrocławskiego w kreowaniu życia społecznego, zgodnie z przesłaniem „Razem można więcej” – informuje Dorota Pronobis, prezes Stowarzyszenia Amicus.
W ramach projektu odbyło się spotkanie konferencyjno-szkoleniowe pn. Społeczeństwo aktywne z udziałem lokalnych liderów, osób działających w stowarzyszeniach i grupach nieformalnych, promujące ideę społeczeństwa obywatelskiego.
Wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Weterynaryjno-Przyrodniczych w Kobylnikach stworzony został film pt. Włącz się i działaj – młodzi dla młodych, prezentujący różne inicjatywy społeczne podejmowane przez młodzież w powiecie inowrocławskim i zachęcający młodych ludzi do aktywności.
Mieszkańcy powiatu inowrocławskiego uczestniczyli w ramach Aktywatora społecznego w cyklu bezpłatnych szkoleń edukacyjnych, w tym w warsztatach biznesowych służących wypracowaniu diagnozy środowiska lokalnego i powołaniu Klubu Biznesu PES.
Była możliwość korzystania z mobilnego punktu konsultacyjnego, by pozyskiwać wiedzę, nawiązywać kontakty i poznawać przykłady dobrych praktyk działań społecznych w różnych obszarach, m.in. kultura, sport, oświata, rękodzieło, działalność charytatywna, pomoc niepełnosprawnym.
W ramach projektu opracowano bazę lokalnych organizacji, liderów i wolontariuszy. Uruchomiono otwartą grupę Fb, promującą lokalne wydarzenia i inicjatywy (www.facebook.com/groups/655795901527116/).
Uczestnicy projektu odwiedzili też miejsce niezwykłe... Toskanię Kociewską, gdzie gościli ich i uczyli przedsiębiorczości społecznej Sara i Arkadiusz, włosko-polskie małżeństwo, które na terenie Parku Krajobrazowego Dolnej Wisły prowadzi gospodarstwo ekologiczne.
Na zakończenie odbył się finałowy event - Festiwal Aktywności pn. Uwolnij swój potencjał z udziałem uczestników projektu oraz ich gości, podczas którego prezentowano dorobek lokalnych liderów oraz propagowano aktywność obywatelską i ekonomię społeczną. Wręczono także statuetki DICATA PUBLICO – ODDANY DLA SPOŁECZEŃSTWA mieszkańcom i instytucjom wyróżniającym się zaangażowaniem na rzecz lokalnego środowiska.
- W Nowym 2020 roku przed Amicusem nowe wyzwania – podkreśla D. Pronobis. – Tym razem postawimy na przedsiębiorczość społeczną i ekologię.
Uchwała o sprzedaży działki dla PTTK znów na sesji. Fin
Dla większości radnych jest ważny wizerunek a dla radnego Frejliszka dbałość o finanse Urzędników - podatników, takich radnych potrzebujemy
Teresa
09:23, 2025-07-13
Uchwała o sprzedaży działki dla PTTK znów na sesji. Fin
Widzę że jedni radni poszli do rady dla wizerunku, inni dbają o interesy podatników popieram radnego Frejliszka
Wieśniak
09:20, 2025-07-13
Mieszkańcy apelują o ratowanie gastronomicznego miejsca
Nareszcie klienci przestaną parkować na ścieżce rowerowej!
Rowerzysta
22:14, 2025-07-12
Mieszkańcy apelują o ratowanie gastronomicznego miejsca
Właściciel wiecznie nie zadowolony,bez poczucia humoru,w niedzielę około godziny 15 brak ryby,to jak tu robić interes????od strony wody brak informacji że jest jakiekolwiek jedzenie nie wspomnę o miejscu do cumowania....sorry
Zgadzam się
18:48, 2025-07-12