Zamknij

Kruszwica na obrazie malarza z Sopotu Fritza Heidingsfelda

21:57, 01.06.2022 . Aktualizacja: 21:58, 01.06.2022
Skomentuj

Fritz Heidingsfeld urodził się w 1907 roku. Artysta dobrze znany jest ze swojego gdańskiego malarstwa. Wśród jego prac znajdziemy m.in. obraz z 1942 roku. Widzimy na nim widok na miasto z Mysiej Wieży.

Pejzaże Fritza prezentują głównie widoki: morza i zatoki, Zalewu Wiślanego oraz łodzi rybackich. Znajdziemy na nich widoki  północno-wschodniego Bałtyku, okolic Zalewu Kurońskiego, plaż i wydm Nidy i charakterystycznych tamtejszych łodzi miejscowych rybaków. 

- Heidingsfeld często korzystał z akcentów impresjonistycznych, jednak wypracował nowe spojrzenie na pejzaż marynistyczny. „Gdańskie spojrzenie”, jak kiedyś zauważył jeden z krytyków sztuki Wolnego Miasta Gdańska. Opierał się na solidnej, rzetelnej szkole malowania, moda nie miała znaczenia, nie dążył do modernizmu, pierwszeństwo miał klimat i kolor- informuje Sopocka Galeria.

Fritz był studentem profesora Fritza Augusta Pfuhle na Wydziale Architektury Politechniki w Gdańsku (1926 - 1929). Urodził się w Sopocie jako syn profesora muzyki, ale niektóre niemieckie źródła podają Gdańsk, jako miejsce jego urodzenia.

Jego prace ukazujące morskie pejzaże złamały od obowiązującą konwencję, typowych widoków morza malowanego o zachodzie słońca. Wyłamały się z ogólnie obowiązujących kanonów miejscowej sztuki.

- Fritz Heidingsfeld zaliczany jest do czołówki malarzy Wolnego Miasta Gdańska. Sam Pfuhle uważał go obok Susanne Eisendieck, Heinricha von Lucknera, Kurta Zeunera i Stanisława Chlebowskiego za swego najlepszego studenta. Profesor w decydujący sposób ukształtował jego postawę formalną, technikę malarską oraz pewną rzetelność wobec sztuki, która później  określiła jego artystyczne dokonania - czytamy w Sopockiej Galerii.


Artysta należał stowarzyszenia malarzy gdańskich „Die Kogge”. W 1942 uczestniczył w wielkiej wystawie malarstwa gdańskiego w Wiedniu, wystawiając tam aż 13 obrazów. Wystawiał  również w wielu europejskich miastach między innymi w Berlinie, Monachium, Gdańsku, Wrocławiu.

- Niestety trudno malarzowi zarzucić pełną wolność artystyczną, ale trudno też powiedzieć czy popierał narodowych socjalistów. Jednak lata te w  życiorysie twórczym należą do udanych. Po wojnie jego malarstwo nieco zmieniło charakter, stało się w swojej formie prostsze, oszczędniejsze, dojrzalsze, z większym dążeniem do syntezy, ale dalej z rozpoznawalnym, znanym klimatem. - podkreśla galeria.

Artysta zmarł w 1972 roku w wieku 65 lat w Heroldsbergu.

[ZT]20313[/ZT]

[ZT]20307[/ZT]

[ZT]20304[/ZT]


 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KoneserKoneser

1 1

Świetny artykuł! 09:03, 03.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%