Zamknij

Tu rodziła się polskość i chrześcijaństwo na ziemiach polskich [ZDJĘCIA]

12:41, 05.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:43, 05.07.2022

Nadgoplański Uniwersytet Ludowy włączył się w VI Weekend na Szlaku Piastowskim. Szlak Piastowski to najstarszy w Polsce historyczny szlak turystyczny... z miejscami, które skrywają tajemnice Piastów i historię początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

Co robiliśmy w pierwszy weekend wakacji na Szlaku Piastowskim?

Wyruszyliśmy na wędrówkę, aby odwiedzać miejsca ważne i ciekawe dla historii Polski, a przede wszystkim spotykać na szlaku ciekawych ludzi – współczesnych mieszkańców Szlaku Piastowskiego – z którymi na co dzień współpracujemy.

Zgodnie z przesłaniem dawnych szlaków handlowych, nie tylko dzieliliśmy się towarem – jajkami i ogórkami wprost z wiejskiego ogródka Tereski i Wojtka ze Złotowa, ale też wiedzą, doświadczeniami, życzliwością i przyjaźnią.

Razem z sołtysem Ostrówka i tutejszym KGW, które pomagaliśmy wspólnie powołać, rozmawialiśmy o budowaniu wspólnot sąsiedzkich na wsi, o rozwoju przedsiębiorczości wiejskiej i tworzeniu produktów lokalnych na bazie miejscowego dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego.

Ostrówek to miejsce niezwykłe – na półwyspie, oblanym wodami jeziora Gopło, z którego niegdyś, jak głoszą legendy, wynurzała się Goplana. W pobliskim Ostrowie znajduje się urokliwy wiejski kościółek.

[FOTORELACJA]2596[/FOTORELACJA]

W Kruszwicy, nieopodal Mysiej Wieży, czytaliśmy o tym, jak niegdyś tajemniczy dwaj wędrowcy, może Cyryl i Metody, odwiedzili dom tutejszego Piasta Kołodzieja i jego żony Rzepichy podczas postrzyżyn ich najstarszego syna Ziemowita. To wtedy, jak głosi legenda, powierzyli Piastom misję tworzenia chrześcijańskiego państwa polskiego.

Na Wzgórzu św. Wojciecha w Strzelnie odwiedziliśmy kościół, przy którym powstał w 1989 r. Prymasowski Uniwersytet Ludowy. Uniwersytet Ludowy prowadził tutaj swoją działalność edukacyjną przez 10 lat. My mieliśmy okazję pobuszować w zachowanym księgozbiorze tutejszego Towarzystwa Czytelni Ludowych.

W naszej wędrówce Szlakiem Piastowskim skorzystaliśmy z gościnności mogileńskiego klasztoru, by chwilę ochłodzić się na wirydarzu z najstarszą w Polsce kamienną studnią z XI w. Już wkrótce w Europejskim Centrum Spotkań „Wojciech-Adalbert” zagościmy na dłużej, realizując projekt międzynarodowy „Our Mother Earth”.

Dla nas VI Weekend na Szlaku Piastowskim pozostał pięknym wspomnieniem. Miło nam było, że w tej wędrówce dziedzictwa towarzyszył nam prof. Tomasz Maliszewski z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, propagator w Polsce idei uniwersytetów ludowych oraz przyjaciel naszego Nadgoplańskiego Uniwersytetu Ludowego.

[ZT]20714[/ZT]

[ZT]20702[/ZT]

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%