Zamknij

Polanowice: Odbyło się spotkanie z ks. Januszem Popowskim, autorem nowej książki

06.14, 02.09.2022 .

Nadgoplański Uniwersytet Ludowy był organizatorem spotkania autorskiego z księdzem Januszem Popowskim, autorem i wydawcą książki KIEDY MATKA PANA PRZYCHODZI DO NAS.

Spotkanie odbyło się w kościele pw. św. Marka Ewangelisty w Polanowicach. Prowadził je Bogumił Pronobis.

Książka wydana została w związku z rozpoczęciem peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Nawiązuje do wcześniejszej peregrynacji, która miała miejsce 44 lata temu, w 1978 roku. W publikacji znajduje się 100 wspomnień świadków tego wydarzenia, 300 zdjęć historycznych, wiele cytatów i fragmentów kazań.

- Spotkanie autorskie było dla mnie wspaniałym, wzruszającym przeżyciem – mówi Danuta Rosińska, uczestniczka wydarzenia.

- Książkę przeczytałam już kilkakrotnie – dodaje uczestnicząca w spotkaniu Jadwiga Gralak. – Zachwyciły mnie w niej m.in. opisy historii tego Obrazu, bardzo ciekawe, a nawet zaskakujące. W latach 60-tych, kiedy nie było zgody na peregrynację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, wierni wymyślili na to sposób. Peregrynowała sama rama Obrazu z symbolicznymi kwiatami.

[FOTORELACJA]2673[/FOTORELACJA]

W książce znaleźć można również wspomnienia Jadwigi z powitania Obrazu w 1978 r. – Dokładnie pamiętam uroczystą Mszę św. odprawioną o północy w moim parafialnym kościele w Chełmcach, który Obraz również nawiedził 44 lata temu – opowiada. Dla Jadwigi, od ponad 30 lat kronikarki Parafii pw. św. Katarzyny w Chełmcach wydanie książki jest szczególnie ważne. – Warto w publikacjach utrwalać przeszłość, aby ocalić ją od zapomnienia - podkreśla.

- Kameralne spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze – podkreśla Bogumił Pronobis. – Książka wydana na wysokim poziomie, zarówno pod względem treści, jak i edytorskim. Stanowi wspaniałą pamiątkę.

Prace redakcyjne nad książką trwały pół roku. - Jako autor serdecznie dziękuję Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tej publikacji – mówi ksiądz Janusz Popowski. – Szczególnie dziękuję za wspomnienia i udostępniane zdjęcia. Zapraszam na uroczystości 15 września. O godz. 18.00 do kościoła w Polanowicach przybędzie Matka Boża w kopii Cudownego Obrazu. W czasie Mszy św. będzie śpiewał reaktywowany po 38 latach chór parafialny.

Książka jest jeszcze do nabycia w Parafii polanowickiej oraz Parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie.

[ZT]21306[/ZT]

[ZT]21299[/ZT]

[ZT]21290[/ZT]

 

(.)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%