Zamknij

Powiat Inowrocławski na ten weekend. Jakie atrakcje nas czekają? [PLAN IMPREZ]

10:57, 08.09.2023 Aktualizacja: 10:58, 08.09.2023
Skomentuj

W najbliższych dniach Inowrocław, Kruszwica i okolice staną się miejscem wyjątkowych wydarzeń kulturalnych i historycznych. Dziś zaplanowano spotkanie z wybitnymi badaczami polskiej literatury, a jutro uczestnicy wyruszą w teren, by odkryć tajemnice cmentarzyska strażników bursztynowego szlaku.

Dzisiejsze spotkanie nosi tytuł „Dwa patriotyzmy. Jak lewicowy polonista obalał komunizm, rzecz o Janie Józefie Lipskim”. Jan Józef Lipski, znany opozycjonista czasów PRL, był również jednym z najważniejszych badaczy twórczości Jana Kasprowicza. Współpracując z Romanem Lothem, redagował „Pisma zebrane Jana Kasprowicza”. Wydarzenie poprowadzą Łukasz Garbal z Muzeum Literatury w Warszawie oraz Bartosz Kaliski z Instytutu Historii PAN. Spotkanie odbędzie się o godzinie 12:00 w Państwowej Szkole Muzycznej im. Juliusza Zarębskiego.

Trwają Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń Kruszwica-Kobylniki. Cały harmonogram imprezy dostępny w linku poniżej.

[ZT]25241[/ZT]

Jutrzejsza wycieczka, wyruszając z Domu Rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu, zabierze uczestników w czterokilometrową podróż w poszukiwaniu cmentarzyska strażników bursztynowego szlaku. Marcin Woźniak, dyrektor powiatowego muzeum, podkreśla wyjątkowość tego miejsca, które przez tysiąclecia było miejscem pochówku różnych kultur. Wśród grobów znajdują się te należące do wojowników, prawdopodobnie weteranów wojen germańskich i celtyckich.

Miejsce to, choć zniszczone w XIX i XX wieku, zostało przebadane przez archeologów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz z Muzeum im. Jana Kasprowicza. Organizatorzy sobotniej wyprawy liczą na podobne odkrycia, jak te dokonane przez dzieci około stu lat temu.

Zdjęcia dostępne w archiwum Muzeum w Inowrocławiu przedstawiają pierwszy dzień konferencji z udziałem Jana Józefa Lipskiego oraz przypadkowe odkrycie z przeszłości.

Wydarzenia te odbywają się pod patronatem Starosty Inowrocławskiego Wiesławy Pawłowskiej i stanowią doskonałą okazję do pogłębienia wiedzy o historii regionu oraz polskiej literaturze.

W Janikowie czeka nas aktywny udział w 12. edycji Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą jest powieść „Nad Niemnem” zasłużonej polskiej pisarki, Elizy Orzeszkowej. Dzieło podejmujące tematykę powstania styczniowego zostało po raz pierwszy opublikowane w 1888 r.

- Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 r. wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Inicjatywa ma na celu promowanie czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury, a także wzmacnianie kulturowej i narodowej tożsamości Polaków - przypomina Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Janikowie.

Już 9 września spotkajmy się na wspólnym czytaniu w Janikowie wraz z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Janikowie.

Także w Janikowie już 9 września na Stadionie Miejskim im. Bolesława Ciesielskiego w Janikowie, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - III edycja biegu dla osób z niepełnosprawnościami "Miej Serce do Biegania" z udziałem Ciech Soda Polska S.A.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%