Zamknij

W Kruszwicy trwa promocja nowej książki o kazimierzowskim zamku [ZDJĘCIA]

15:37, 11.04.2025 Aktualizacja: 11:28, 12.04.2025
Skomentuj

W siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia trwa promocja monografii pt. „Zamek kazimierzowski w Kruszwicy. Najnowsze badania”. Publikacja prezentuje aktualny stan wiedzy na temat jednej z najbardziej charakterystycznych budowli średniowiecznych w regionie kujawsko-pomorskim.

Uczestnicy wydarzenia mają okazję zapoznać się z wynikami najnowszych badań archeologicznych i historycznych, które rzucają nowe światło na dzieje zamku w Kruszwicy. W spotkaniu biorą udział autorzy opracowania, specjaliści z dziedziny historii, archeologii oraz przedstawiciele instytucji naukowych.

Zamek kazimierzowski w Kruszwicy został wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Stanowił ważny punkt strategiczny i administracyjny na Kujawach. Do dziś jego najbardziej rozpoznawalnym elementem pozostaje Mysia Wieża, związana z legendą o królu Popielu.

Organizatorami wydarzenia są Gmina Kruszwica, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kruszwicy, Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk oraz gospodarz spotkania – Nadgoplański Park Tysiąclecia.

[FOTORELACJA]5068[/FOTORELACJA]

Powrót archeologów do Mysiej Wieży w Kruszwicy – odkrycia z 2020 roku

W 2020 roku archeolodzy ponownie weszli do najbardziej rozpoznawalnego zabytku Kruszwicy – Mysiej Wieży. Prace prowadzone przez Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu koncentrowały się na tzw. lochu głodowym i stanowiły trzeci, ostatni etap badań.

Z wnętrza wieży usunięto łącznie 20 ton gruzu oraz warstwę śmieci o grubości 150 cm, pochodzącą z okresu PRL i lat międzywojennych. Wśród licznych odkryć znalazły się m.in. kościany flet z XVII wieku, klucze z czasów pruskich, monety z okresu PRL-u, porcelanowe kapsle z browaru w Strzelnie, a także cynowa odznaka III Rzeszy.

Zespół badawczy, kierowany przez Marcina Woźniaka, odnalazł również gliniane dachówki, spaloną zaprawę i tzw. gąsiory, które chroniły wnętrze wieży przed deszczem. Wypalona ceramika, przepalone kości oraz zapadnięty dach wskazują, że zamek mógł zostać podpalony przez Szwedów w 1657 roku, a temperatura wewnątrz wieży przypominała warunki panujące w piecu.

Badania przyniosły cenne informacje o historii obiektu oraz realiach życia w minionych wiekach, wzbogacając wiedzę o jednym z najcenniejszych zabytków regionu.

[ZT]41204[/ZT]

[ZT]41202[/ZT]

[ZT]41201[/ZT]

(PB, fot. KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%