Zamknij

Wojewoda spotkał się z radnymi  Gminy Inowrocław

07.22, 18.11.2022 MP Aktualizacja: 07.42, 18.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Podczas sesji Rady Gminy Inowrocław Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz podsumował rządowe wsparcie dla samorządu oraz dotychczasową współpracę i możliwości starania się przez gminę o kolejne dofinansowanie planowanych inwestycji.

- Gratuluję wójtowi i radnym zrealizowania inwestycji z dofinansowaniem rządowym. W ciągu ostatnich trzech lat wartość tego wsparcia tylko w ramach tarczy antycovidowej i Polskiego Ładu, to 18,6 mln zł. I to są takie inwestycje jak m.in. kanalizacja w Borkowie i Kłopocie oraz budowa drogi Sikorowo-Jaronty. Jeśli chodzi o Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, to kolejne osiem inwestycji – zaznaczył podczas sesji wojewoda.

Mikołaj Bogdanowicz mówił także m.in. o rozbudowie drogi S5, pozyskaniu środków na budowę drogi między Inowrocławiem a Solcem Kujawskim, obwodnicach Kruszwicy i Strzelna. Mówiąc o planach wojewoda podkreślił potrzebę skomunikowania ścieżek rowerowych w regionie, w tym m.in. w stronę Gniewkowa i Kruszwicy, co będzie miało wpływ także na bezpieczeństwo. W najbliższym czasie ogłoszone zostaną również przez wojewodę konkursy. Będzie ok. 50 mln zł. Połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na remonty dróg, a druga – na ścieżki rowerowe (jeśli jest przygotowana dokumentacja).

- Staramy się, aby każdy samorząd w województwie kujawsko-pomorskim otrzymał przynajmniej jedno zadanie w ramach inwestycji drogowych i sam ustalał priorytety tych zadań – zaznaczył wojewoda, który podziękował wójtowi Tadeuszowi Kacprzakowi za dotychczasową współpracę. Wojewoda podkreślił, iż dla województwa kujawsko-pomorskiego przydzielone jest w ramach Funduszu Spójności ok. 9 mld zł, które będą mogły pozyskać również samorządy.

W trakcie sesji wojewoda poinformował, że wczoraj pierwszy transport węgla, w ramach rządowej pomocy, dotarł do samorządów w województwie kujawsko-pomorskim. Węgiel dostarczany będzie do Torunia i stamtąd dalej transportowany do gmin. Cena to do 2 tys. zł brutto (za tonę) dla mieszkańców. Jakość surowca będzie taka sama jak węgla w ostatnich latach na rynku w Kujawsko-Pomorskiem.

Reprezentant rządu w terenie nawiązał również do najtrudniejszych momentów pandemii Covid-19, jednocześnie podkreślił, że szpitale w Kujawsko-Pomorskiem zyskały m.in. nowoczesną infrastrukturę tlenową, tomografy. Wojewoda mówił też o kryzysie na Ukrainie i pomocy udzielanej – także przez samorządy – Ukraińcom przybywającym do województwa kujawsko-pomorskiego.

Wójt Gminy Inowrocław Tadeusz Kacprzak podziękował wojewodzie, jednocześnie zaznaczając, że gmina stara się dobrze zarządzać posiadanymi środkami, w tym rządowym dofinansowaniem. Wójt mówił m.in. o potrzebie rewitalizacji w Łojewie, inwestycjach w Cieślinie, tzw. bombach ekologicznych na terenie gminy. Odnosząc się do tematu węgla, Tadeusz Kacprzak poinformował, iż w ciągu pierwszego dnia przyjmowania zapotrzebowania, mieszkańcy gminy złożyli ponad 90 wniosków.

[ZT]22013[/ZT]

[ZT]22006[/ZT]

[ZT]21985[/ZT]

 

(MP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%