Powstałe z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości drzwi jubileuszowe zostały poświęcone. Dzisiaj w kościele św. Mikołaja w Inowrocławiu pojawił się także prymas polski abp Wojciech Polak.
"Wspominając dziś jeszcze raz dar odzyskanej po latach zaborów wolności, dziękujemy Bogu Ojcu za wolną i niepodległą Polskę, za odzyskanie przeszło już sto lat temu, także przez to kujawskie miasto, przez Inowrocław, niepodległości. Dziś, jeszcze raz dla upamiętnienia i uczczenia tej właśnie chwili, ale także - jak ufam - dla pamięci potomnych, poświęciliśmy te szczególne Drzwi Jubileuszowe prowadzące nas tutaj, do wnętrza naszej inowrocławskiej fary" - powiedział w homilii prymas.
Inowrocławskie Drzwi Jubileuszowe to opowieść o Inowrocławiu zamknięte w odlanych z brązu kwaterach. W uroczystości poświęcenia Drzwi Jubileuszowych wzięli udział m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.
Drzwi Jubileuszowe do fary powstały dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości z inicjatywy grupy społeczników pod przewodnictwem starszego inowrocławskiego Cechu Rzemiosł Różnych Piotra Jóźwiaka. Zaprojektował je miejscowy artysta plastyk Andrzej Prokopiuk.
::news{"type":"see-also","item":"15995"}
::news{"type":"see-also","item":"15993"}
Legalność zabudowy przy ul. Leśnej pod analizą. Będą ko
A jak jeszcze porówna się to do linii brzegowej z lat 90tych, to okaże się, że ogrodzenia i pomosty wykraczają Dalego poza ówczesny brzeg
23:04, 2026-02-10
Gigant od Facebooka i Instagrama w tarapatach
Dla nich się liczy ile reklam uda się ci wcisnąć a nie to czy ty masz dostęp, czy ktoś cie zhakował itd.
STOP fejsmordzie
20:57, 2026-02-10
Mamy za mało o jednego posła? Podział mandatów nie przy
Przenieść mandat zgodnie z liczbą ludności do okręgu bydgoskiego- ubędzie prawie na pewno jednego szkodnika w sejmie bo tamte strony to takie swoiste PiSowskie zagłębie w tym województwie a chyba wszystkim zależny by Polska się rozwijała a nie znów zaczęła upodabniać do Węgier czy Białorusi jak to było przez 8 ciemnych lat.
Dodam komentarz
20:51, 2026-02-10
Legalność zabudowy przy ul. Leśnej pod analizą. Będą ko
Podobno zgodnie z przepisami nadgoplańskiego parku jest zakaz budowy w 100 m od wody jak widać przepis martwy od lat 90
Bunio
19:19, 2026-02-10
3 0
A tego z tą pozłacaną czapką z tektury maseczka nie obowiązuje ?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz