Zamknij

Strażacy z Kruszwicy i regionu otrzymali dofinansowania [LISTA]

09:06, 19.07.2021 | MP

W regionie jednostki strażackie otrzymały od wojewody kujawsko-pomorskiego dofinansowania na zakup sprzętu oraz termomodernizacje strażnic. Podczas spotkania ze strażakami była również okazja aby wręczyć druhom państwowe odznaczenia.

Wojewoda w imieniu Prezydenta RP wręczył Krzyże Zasługi druhom OSP z powiatów sępoleńskiego, tucholskiego oraz żnińskiego. Złotym krzyżem odznaczeni zostali Teresa Dropińska oraz Stanisław Posieczek. Srebrny krzyż otrzymali Piotr Warmiński i Marek Zwolenkiewicz. Brązowym krzyżem odznaczeni zostali Bogdan Buritta, Jacek Chrośniak, Henryk Fojucik, Witold Fojucik, Radosław Golik, Piotr Kamiński, Jan Kowalski, Mieczysław Kozikowski, Zbigniew Krygier, Marek Łój, Jan Myler, Krystian Nowak, Andrzej Pawłowski, Jan Pietraszko, Bogusław Selka, Piotr Spica i Marek Zdzierak.

- Medale, które przekazuje na Wasze ręce to symbol podziękowania za trud, ogromny wysiłek i odwagę, która podejmujecie w codziennej pracy. 
- powiedział podczas uroczystości wojewoda. 

Wojewoda wraz z Prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ireneuszem Stachowiakiem oraz Kujawsko-Pomorskim Komendantem Wojewódzkim PSP st. bryg. Jackiem Kaczmarkiem wręczyli jednostkom OSP vouchery w ramach programów: dofinansowanie zakupu sprzętu dla jednostek OSP oraz EKOSTRAŻAK – dofinansowanie termomodernizacji strażnic OSP.

Ochotnicze Straże Pożarne odgrywają w naszym regionie bardzo ważną rolę. Zapewniacie bezpieczeństwo mieszkańcom województwa kujawsko pomorskiego. Dziękuję za służbę, którą wykonujecie na rzecz swoich małych ojczyzn, na rzecz samorządów.  

– mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Prezes WFOŚiGW Ireneusz Stachowiak informował o środkach, jakie zostały przeznaczone dla jednostek.

To już drugi rok z rzędu, kiedy przeznaczyliśmy środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponad 1mln zł pochodzi z funduszy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wiemy o tym, że dofinansowanie na sprzęt jest niezbędne. Jednostki muszą mieć m.in. agregat, nożyce, ubrania robocze, po to, aby w bezpieczny sposób wykonywać swoje zadania i ratować życie ludzkie – podkreślił.

Posłowie Ewa Kozanecka oraz Piotr Król zwrócili uwagę, że wsparcie OSP w województwie kujawsko-pomorskim jest bardzo potrzebne.

-To jest dla nas bardzo ważne, żeby wspierać druhów i druhny OSP. Nasza troska, to troska wynikająca z tego, że jeśli my będziemy się troszczyć o OSP, to również mieszkańcy będą czuć się bezpieczni. Zmagacie się już nie tylko z pożarami, ale również z innymi katastrofami, nawałnicami. To dofinansowanie umożliwi zakup nowego sprzętu – informowała parlamentarzystka.

- W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie dobre funkcjonowanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego bez OSP. To jest w tej chwili niemożliwe. W wielu miejscowościach to OSP przyjeżdża na miejsce zdarzenie, wielokrotnie to strażacy udzielają pierwsi pomocy – zwrócił uwagę poseł Król.

Wójt gminy Jeziora Wielkie Dariusz Ciesielczyk podziękował druhom i druhnom niezwykłej mobilizacji w ratowaniu ludzkiego życia.

- Do tej pory większość dofinansowań OSP pokrywała gmina. Teraz mamy niesamowite środki z rządu. Jednostki OSP często pojawiają się na miejscu wydarzenia, jako pierwsze. To świadczy o niezwykłej mobilizacji i oddaniu służbie. Przyjmijcie moje podziękowania – mówił.

Wręczono dzisiaj 41 voucherów na kwotę dotacji ponad pół miliona zł. Wsparcie zostało przeznaczone na:

OSP a w Brzozie
OSP w Wierzchucinie Królewskim
OSP w Łochowie
OSP w Murzynku
OSP w Jacewie
OSP w Złotnikach Kujawskich
OSP w Witowicach
OSP w Rusinowie
OSP w Kruszwicy
OSP we Wróblach
OSP w Janikowie przy CIECH Soda Polska SA
OSP w Rojewicach
OSP w Niestronnie
OSP w Janowcu Wielkopolskim
OSP w Wylatowie
OSP w Jeziorach Wielkich
OSP w Potulicach
OSP w Rynarzewie
OSP w Witosławiu
OSP w Dziewierzewie
OSP im. Druha Aleksandra Brandta w Sępólnie Krajeńskim
OSP w Runowie Krajeńskim
OSP w Warlubiu
OSP w Przysiersku
OSP w Lnianie
OSP w Piastoszynie
OSP  w Śliwicach
OSP w Piechcinie
OSP w Piechcinie
OSP w Barcinie
OSP w Nowejwsi Pałuckiej
OSP w Żninie
OSP Dąbrowa Chełmińska
OSP Kijewo
OSP Ostrowo
OSP Wronowy
OSP Bysław
OSP Strzelno
OSP Drzewianowo
OSP Wełpin

Kujawsko-Pomorskim Komendantem Wojewódzkim PSP st. bryg. Jacek Kaczmarek podsumował wsparcie, jakie trafiło do jednostek PSP i OSP w zeszłym roku.

- Ubiegły rok pod względem finansowym był bardzo dobry dla jednostek OSP i PSP. Do PSP wpłynęło prawie 70 mln zł z nowelizacji budżetowej. Mogliśmy dzięki temu zakupić wiele niezbędnego sprzętu. Z kolei do OSP trafiło 20 mln zł. To jest rekord pod względem środków przeznaczonych dla OSP. Z tego udało się kupić 26 pojazdów ratowniczo-gaśniczych i wiele sprzętu –  wymienił.

[ZT]16910[/ZT]

[ZT]16910[/ZT]

 

(.)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%