Zamknij

Mężczyzna stracił przytomność podczas kąpieli. Ewakuacja mieszkańców

11:49, 11.01.2025 Aktualizacja: 12:00, 11.01.2025
Skomentuj

10 stycznia 2025 r. o godz. 18:41 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Mogilnie otrzymał zgłoszenie dotyczące utraty przytomności przez mężczyznę podczas kąpieli w jednym z budynków wielorodzinnych na ul. 900-lecia w Mogilnie. Zdarzenie było wynikiem obecności tlenku węgla w powietrzu.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia, strażacy zastali rodzinę poszkodowanego, która poinformowała o nagłej utracie przytomności przez domownika. Ratownicy ewakuowali mężczyznę ze strefy zagrożenia i udzielili mu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dzięki podjętym działaniom poszkodowany odzyskał przytomność i został przetransportowany przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala.

[ZT]38712[/ZT]

Strażacy przeprowadzili kontrolę mieszkań w budynku. Na parterze nie wykryto obecności tlenku węgla, jednak na wyższych kondygnacjach miernik wielogazowy potwierdził jego obecność. W związku z zagrożeniem ewakuowano 15 mieszkańców. Po przewietrzeniu budynku i ponownej kontroli stwierdzono brak niebezpiecznego gazu, jednak do momentu uzyskania pozytywnej opinii kominiarskiej wydano zakaz użytkowania instalacji gazowej.

[ZT]38711[/ZT]

W okresie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, szczególnie w wyniku niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych. Tlenek węgla, zwany "cichym zabójcą", jest gazem niewidocznym, bezwonnym i niesłyszalnym, co czyni go szczególnie niebezpiecznym. Objawy zatrucia, takie jak bóle głowy, zawroty, duszność czy osłabienie, powinny wzbudzać natychmiastową reakcję.

[ZT]38710[/ZT]

Strażacy przypominają o konieczności montowania czujników tlenku węgla w pomieszczeniach z urządzeniami emitującymi spaliny, takich jak piecyki gazowe czy kominki. Właściwe rozmieszczenie czujników oraz regularne przeglądy instalacji grzewczych i wentylacyjnych mogą znacząco zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców.

[ZT]38709[/ZT]

Akcja w Mogilnie była przykładem szybkiej i skutecznej interwencji służb ratunkowych, a także dowodem na to, jak istotna jest profilaktyka w zakresie ochrony przed tlenkiem węgla. Organizowana ogólnopolska kampania „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” przypomina o korzyściach wynikających z montażu urządzeń ostrzegających przed tym zagrożeniem. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo, aby uniknąć tragicznych w skutkach zdarzeń.

[ZT]38706[/ZT]

(MP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%