Otwarte spotkanie z Wiceminister Katarzyną Lubnauer poświęcone zostało bieżącym sprawom oświaty, wyzwaniom edukacyjnym i kierunkom rozwoju systemu edukacji. Była to doskonała okazja do rozmowy i zadania pytań.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - Katarzyna Lubnauer skupiła się w rozmowie na wyzwaniach, jakie stoją przed szkołami w związku z dostosowaniem podstaw programowych do współczesnych wyzwań edukacyjnych, a także na kierunkach zmian, których celem jest zwiększenie efektywności i nowoczesności kształcenia.
Jeśli zmieniają się zawody i zmieniają się uczniowie to musi się zmienić to, co jest pośrodku - czyli szkoła. Musimy ją reformować - wiemy, co działa, a co trzeba poprawić, dlatego oczekuję od Państwa przede wszystkim szczerej rozmowy, o problemach, o tym, co chcielibyście zmienić, czego się dowiedzieć, a przede wszystkim gotowości do działania– mówiła Wiceminister Katarzyna Lubnauer, podkreślając również wpływ sztucznej inteligencji na polską szkołę.
Polska szkoła musi się zmieniać także dlatego, że do systemu wchodzą nowe technologie, w tym sztuczna inteligencja. Musimy ją widzieć i jako wyzwanie i jako szansę. Musimy nauczyć młodych ludzi korzystać z niej mądrze i odpowiedzialnie. Jeszcze niedawno wydawało się, że programista to zawód przyszłości - wystarczyło skończyć informatykę, żeby znaleźć dobrą pracę. Dziś proste programy pisze sztuczna inteligencja. Potrzebujemy specjalistów od algorytmów, nie tylko techników.
[FOTORELACJA]5215[/FOTORELACJA]
Wojewoda Michał Sztybel również zwracał uwagę na potrzebę zmian w edukacji, a także nawiązał do problemów związanych z finansowaniem oświaty przez Jednostki Samorządu Terytorialnego, o których regularnie informują go samorządowcy podczas jego cyklicznych wizyt w powiatach.
Mam kontakt z samorządowcami, którzy mówią, że chcą rozmawiać na trudne tematy – nawet te związane z finansowaniem oświaty. Przed nami zmiany, które są konieczne, bo zmieniają się czasy i my się zmieniamy, ale zanim jakakolwiek zmiana zostanie dobrze wprowadzona, musi być przedyskutowana. Tego typu spotkania właśnie temu służą – i bardzo się cieszę, że mogą odbywać się w murach Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego– mówił Wojewoda.
Założenia Profilu Absolwenta omówiła Elżbieta Strzemieczna, Ekspert ds. Profilu Absolwenta Szkoły Podstawowej i Ponadpodstawowej z Instytutu Badań Edukacyjnych. Były one punktem wyjścia do dalszej dyskusji na temat kompleksowej i spójnej zmiany, która musi obejmować zarówno program, jak i dydaktykę oraz sposób oceniania.
Filary zmiany:
Wiceminister Katarzyna Lubnauer w kwietniu gościła także w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu, gdzie również spotkała się z dyrektorami, przedstawicielami JST oraz nauczycielami województwa kujawsko-pomorskiego. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Jakich zmian wymagają podstawy programowe, aby w pełni realizowały założenia profilu absolwenta”.
Wydarzenia te są częścią ogólnopolskich konsultacji organizowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych.
[ZT]42191[/ZT]
[ZT]42181[/ZT]
[ZT]42171[/ZT]
Siri09:43, 15.05.2025
W Kruszwicy rozmawiali?
Wulgarne napisy na schodach nad Gopłem
Te schody są bez sensu i w ogóle nie przemyślane. Jak ma tam zjechać rower na ścieżkę czy jakaś matka z wózkiem że o niepełnosprawnych nie wspomnę. Nie możliwy jest również dojazd na przystań. To wymyślił ktoś niespełna rozumu, albo żeby komuś zrobić na złość i pod górkę.
Prokurakogut
10:39, 2025-05-15
Rozmowy o oświacie z udziałem wiceminister oraz nauczyc
W Kruszwicy rozmawiali?
Siri
09:43, 2025-05-15
3 miliony w kilkanaście godzin. Stanowski zasługuje na
Wrona czy tobie jakiś kamień na łeb się nie spadł ?
Siara
10:38, 2025-05-14
Konfederacja w regionie: Spalone samochody wolontariusz
Czas odsunąć staruchów Tuska i Kaczyńskiego od władzy! #Mentzen2025
Daleko od domu
21:56, 2025-05-13
0 0
a urząd wojewódzki jest w Kruszwicy? Nie. Portal zawsze pisał też o sprawach regionu i ogólnie tych, których dotyczą w jakiś sposób Kruszwicy.