Zamknij

Kiedy szczepić szczeniaka i kiedy odrobaczać? Jak najlepiej zadbać o psię dziecię? Pytamy Kujawską Grupę Weterynaryjną

08:01, 22.08.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:05, 22.08.2020

Kiedy w domu pojawia się nowy futrzasty członek rodziny zadajemy sobie często pytanie: KIEDY?! Kiedy szczepić? Kiedy odrobaczać? Jak najlepiej zadbać o Nasze psie dziecię? Porad udziela Paulina Przeździecka z nowo otwartej przychodni Kujawskiej Grupy Weterynarynej w Kruszwicy przy ulicy Zamkowej.

Szczepienia

Cykl szczepień przeciwko chorobom zakaźnym (nosówka, parwowiroza i in.) rozpoczynamy zazwyczaj między 6 a 8 tygodniem życia i podajemy kolejne dawki co ok. 3 tygodnie. Łącznie jest ich zazwyczaj 3 lub 4. Szczepienie przeciwko wściekliźnie (w Polsce obowiązkowe) należy wykonać w terminie 30 dni od ukończenia przez psa 3 miesiąca życia. Warto również rozważyć szczepienie przeciwko leptospirozie.

Odrobaczanie

Zawsze zachęcamy Naszych klientów, aby u swoich pupili wykonywali badanie kału. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie potwierdzić obecność pasożytów, określić ich gatunek oraz dobrać odpowiedni preparat zwalczający inwazję. W przypadku tzw. rutynowego odrobaczania Polska Rada Konsultacyjna do Spraw Parazytoz Zwierząt Towarzyszących zaleca odrobaczanie szczeniąt od 2 tygodnia życia co 14 dni po 2 tygodni po odsadzeniu. Kolejne zabiegi wykonujemy co 4 tyg. do 6 miesiąca życia.

Należy pamiętać również o regularnej profilaktyce przeciwpchelnej i przeciwkleszczowej mając na uwadze fakt, że szczenię stale i dynamicznie rośnie, więc preparat należy skrupulatnie dobrać do jego masy ciała.

Prawidłowa dieta

Zanim szczenię pojawi się w domu powinniśmy przygotować dla niego plan żywieniowy. Wariantów jest kilka (karma sucha, karma morka, BARF, dieta gotowana). Każdy jest prawidłowy, o ile odpowiednio zbilansowany. Żywienie na olbrzymi wpływ na funkcjonowanie organizmu, więc powinniśmy tej części „psiej wyprawki” poświęcić sporo uwagi. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem weterynaryjnym lub lekarzem weterynarii.

Kastracja

Wykonując zabieg kastracji: eliminujemy ryzyko nowotworów jajnika u samic oraz ryzyko nowotworów jąder u samców , eliminujemy ryzyko ropomacicza u samic, na które według statystyk choruje co czwarta niekastrowana suka ,zmniejszamy ryzyko niektórych chorób prostaty u samców, zmniejszamy ryzyko (w przypadku wczesnej kastracji nawet o 95%!) nowotworów gruczołu sutkowego u samic (u suk 50% tych nowotworów jest złośliwych, a u kotek aż 90%!)

Kastracja ma na celu również ograniczenie rozrodczości i bezdomności zwierząt. Myślę, że większość z nas nie ma już złudzeń co do tego, że da się „upilnować” suczkę czy kotkę w rui. Kastrując nie musimy mierzyć się z sytuacją, w której na świat przychodzi kilka lub nawet kilkanaście maluchów, którym trzeba znaleźć nowe, odpowiedzialne lokum. Nasz wychodzący na nocne „wycieczki” kocur, czy niekastrowany pies może stać się ojcem ogromnej ilości zwierzaków, które zasiją lokalną populację bezdomnych psów i kotów. Kastrując eliminujemy często męczące dla właściciela, objawy rui. Prężące się, wokalizujące kotki i stado „amantów” pod domem, znaczenie moczem, próby ucieczki to tylko niektóre z zachowań, które mogą być bardzo frustrujące dla opiekunów. Dlatego warto porozmawiać ze swoim lekarzem weterynarii, o tym kiedy najlepiej wykonać zabieg oraz jak się do niego przygotować aby zminimalizować ryzyko.

[ZT]12941[/ZT]

Trening

O tym jak pracować ze szczenięciem powstało wiele publikacji. Coraz więcej osób korzysta również z pomocy behawiorysty, albo zapisuje psiaka do „psiego przedszkola”. Prawidłowa praca z pupilem i wkład jaki w nią włożymy w młodym wieku na pewno zaowocuje w przyszłości i pozwoli nam na nawiązaniem wspaniałej więzi z psiakiem.

Kiedy w domu pojawia się szczenię, w głowie opiekuna rodzi się zawsze wiele pytań. Warto omówić profilaktykę ze swoim lekarzem weterynarii w myśl idei: „Lepiej zapobiegać niż leczyć” i cieszyć się obecnością szczęśliwego, zdrowego pupila w domu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%