Inauguracja obchodów rozpocznie się o godz. 10.00 w bazylice kolegiackiej, gdzie odprawiona zostanie msza św., a następnie przedstawiona będzie rekonstrukcja historyczna wydarzeń z 1368 r., przygotowana przez Koronowską Komandorię Templariuszy oraz Chorągiew Kasztelana Okolskiego. W uroczystości uczestniczyć będą m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który sprawuje patronat honorowy nad obchodami, Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski, Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak oraz radni, przedstawiciele lokalnych środowisk i mieszkańcy.
[ZT]20600[/ZT]
Warto przypomnieć, iż nadanie przez Kazimierza Wielkiego aktu lokacyjnego Koronowa było zwieńczeniem niemal wiekowych starań cystersów o założenie nowego miasta na północy ówczesnych Kujaw. Panujący od roku 1333 król Kazimierz Wielki 18 grudnia 1368 roku w Kruszwicy wydał przywilej na lokację miasta na prawie magdeburskim na terenie wsi Smeysche. Miasto miało początkowo nosić nazwę Byszewo. Przyjęta od tutejszego opactwa nazwa Koronowo weszła w powszechne użycie w pierwszej połowie XV wieku.
[ZT]20602[/ZT]
[ZT]22264[/ZT]
[ZT]22260[/ZT]
[PORADA]
[ZT]22250[/ZT]
Branża na skraju upadku. Rolnicy ostrzegają
Hahaha.Rok temu już było źle to podwyższyli sztucznie cenę cukru do 8 zł ale teraz już Polacy się nie nabiora to zaczyna się płacz i lament. W innych firmach ludzie też tracą pracę a wy sami zatrudniacie rolników w cukrowniach i blokujecie miejsce pracy dla innych.Ale to jest tragedia🤔🤔
Cwreateso
17:04, 2025-08-03
Branża na skraju upadku. Rolnicy ostrzegają
Dokładnie.Po co były im rekordy cukru ?? Jak wiedzieli że nie sprzedadzą i to jeszcze po takich cenach 46 euro za tonę ?? Niemcy już dawno obniżali cenę ?? Ilu ludzi pracuje w centrali ?? 400 osób ?? Dawali sobie premie kierownicy po 200 procent to teraz mają. To jest to samo co PKP Cargo.Sami przejedli biznes a teraz wiele krzyczą.Ludzie odchodzą od cukru a wy jeszcze rekordy robicie dla plantatorów ?? Ile bezsensownych inwestycji za grube pieniądze ?? Tego nie powiecie już tylko że cukierki po 1.50. W prywatnych firmach już dawno by zwolnili tych pseudo patologicznych pracowników którzy tylko improwizują na stanowiskach.
Albea
17:00, 2025-08-03
Nowe stawki za wodę i ścieki w Kruszwicy od 13 sierpnia
Nie dziwię się że coraz więcej płacimy za wodę za moment będzie nam jej brakować wystarczy spojrzeć ile jest studni głębinowych na polach rolników i Wody Polskie tego nie kontrolują
Chłop
06:57, 2025-08-02
Jest konkurs na sekretarza Gminy Kruszwica. Jakie warun
Ciekawe czy Wiesia dała człowieka jako wtykę ale na pewno namaściła swego pisioka.Jednak to zwykła szajka
gryf
17:57, 2025-08-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz