Zamknij
2
,
Na 25 km długim i do 3,5 km szerokim Gople, w jego południowej części, wcina się w toń jeziora od strony zachodniego brzegu - kierując się ku północy - półwysep Potrzymiech o długości ok. 7,7 km. U jego nasady znajduje się niewielka wieś Ostrówek, do której dotrzeć możemy od strony wschodniej - chyba największą atrakcją tego miejsca - promem Złotowo-Ostrówek. Również dotrzeć tutaj możemy od strony zachodniej drogą asfaltową z kierunków Lubstówek i Łuszczewo.  Analizując mapy z końca XIX w. łatwo zauważyć, że na Potrzymiech można było dojechać jeszcze dwoma innymi promami, a mianowicie z Lachmirowic do folwarku Alsen i z Siemionek do folwarku Seehof. W latach międzywojennych doszły jeszcze dwa kolejne promy - z Kościeszek i z Rzeszynka. Łącznie było pięć przepraw promowych, z których dziś pozostała jedna, Złotowo - Ostrówek.
3
,
Reklama Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców w Bydgoszczy oddział Kruszwica z roku 1974.
,
Hotel Gopło, Cukrownia, Dworzec i Mysza Wieża - na widokówce z 1899 roku
,
XXII Puchar Gordona Benneta: Balon Gopło miało niezwykłą funkcję, wskazywał kierunek i siłę wiatru
,
Problemy okupanta w Kruszwicy. Zakład Gazowy jedynym źródłem energii w mieście w czasie wojny
,
Pierwszy raz pojawiła się w Inowrocławiu 105 lat temu. Współcześnie, w rocznicę tego wydarzenia, potomkowie powstańców wielkopolskich i pasjonaci historii, odwiedzają nasze miasto. Kompania Witkowska znów stanęła dziś na inowrocławskim dworcu kolejowym.
,
Ponad 50 lat temu odsłonięto tablicę pamiątkową z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego
3
,
Na zagranicznym kanale na YouTube Jochen Pursche's Rock'n'Rail Channel udostępniono zapis archiwalnego przejazdu popularnej w regionie wąskotorówki. Autor zaprasza do tej niezwykłej podróży opisując odwiedzany region. 
,
Zachowane źródła pozwalają na odtworzenie informacji na temat tworzącego się podziemia antykomunistycznego na obszarze Kruszwicy. Mowa tu o Stronnictwie Narodowym i Jednostce Leśnej.
,
Zbigniew, pierworodny syn księcia Władysława I Hermana, urodził się prawdopodobnie między rokiem 1070 a 1073 i zmarł 8 lipca 1113 roku. Jego życie, pełne intryg i walki o władzę, jest fascynującym rozdziałem w historii Polski, choć często pozostaje w cieniu dokonań jego brata, Bolesława Krzywoustego.
,
Turystyka - problem nadal aktualny cz. II
1
PB, NTH
,
Generał Haller w Kruszwicy. Do nadgoplańskiego grody zjechali Hallerczycy 
,
Prehistoryczne odkrycia w powiecie inowrocławskim
Skomentuj
NTH
,
Lokalna prasa po wielu latach jest dziś świadectwem wielu spisanych historii i ludzkich losów. Udokumentowane na zawsze zostały nie tylko wydarzenia kulturalne ale również kryminalne. Do takich należą wypadki jakie zaistniały w Rzepowie i w Lachmirowicach.