Zamknij
4
,
Krótko: Ewangelicki kościół parafialny w Kruszwicy funkcjonował już w XIX wieku, choć formalne księgi metrykalne zaczęto prowadzić od około 1845 roku. Duplikaty tych ksiąg – obejmujące chrzty, śluby i zgony pochodza z okresu 1818–1849. Początkowo (do 1845 r.) ewangelickie zapisy znajdowały się w księgach katolickich. Ewangelicka parafia należała do dekanatu Inowrocław i funkcjonowała w strukturze Kościoła Ewangelickiego Unii (Unierte Evangelische Kirche) . Według danych historycznych, Kruszwica – znana w XIX w. pod nazwą Kruschwitz – miała jedną parafię ewangelicką, co potwierdza zarówno liczba parafian (około 500‑600 w latach 60.–70. XIX w.). Na zdjęciu widok na kościół od strony południowej. 
,
Zapraszamy na jubileuszową odsłonę naszego cyklu "Kruszwickie adresy z przeszłości".
19
,
Historia archeologicznego kłamstwa. Nadal powołują się na rzekome odkrycie pod Kruszwicą
,
Kontynuujemy nasz cykl materiałów na portalu MojaKruszwica.pl. W soboty i niedziele publikujemy historie kruszwickich kamienic i domów.
,
Kontynuujemy nasz cykl materiałów na portalu MojaKruszwica.pl. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę publikujemy historie kruszwickich kamienic i domów. Prezentowane informacje pochodzą z dokumentów publicznych, archiwów państwowych oraz ksiąg wieczystych, spisywanych przez urzędników w XX wieku. Tym razem znów jesteśmy na ulicy Niepodległości. Przy dawnej ulicy Świerczewskiego nr 25 znajduje się jednorodzinny budynek mieszkalny. Zabytek powstał w połowie XIX wieku. Przed Wami 28. część naszego cyklu.
,
W Inowrocławiu zarejestrowano nowe stowarzyszenie genealogiczne
,
Kruszwickie adresy z przeszłości: Rynek 20 czyli dom mieszkalny dwóch projektantów
,
Podczas konferencji prasowej szef grupy badawczej przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN prof. Marek Figlerowicz przekazał, że praca na temat pochodzenia pierwszej polskiej dynastii królewskiej, owoc blisko dziesięcioletnich badań, została w tych dniach przyjęta do druku na łamach prestiżowego czasopisma "Nature Communications".
3
,
40 lat temu napisali listy o przyszłości Kruszwicy i Polski. Czy mieli rację? [LISTY]
,
Kontynuujemy nowy cykl materiałów na portalu MojaKruszwica.pl.  Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę publikujemy historię kruszwickich kamienic i domów.
2
,
Franciszkanin ojciec Maksymilian Maria Kolbe w obozie otrzymał numer 16670. Historyk z Muzeum Auschwitz Teresa Wontor-Cichy podała, że początkowo trafił do pracy przy zwożeniu żwiru na budowę parkanu przy krematorium. Potem dołączył do komanda w Babicach, które budowało ogrodzenie wokół pastwiska.
,
🇵🇱 KOLEGIATA W KRUSZWICY - HISTORIA, TAJEMNICE, FAKTY Z PRZEWODNIKIEM
,
35 lat temu wszystko się zaczęło. Powróćmy do Kruszwicy z lat 90. XX wieku
,
Kontynuujemy nowy cykl materiałów na portalu MojaKruszwica.pl.  Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę publikujemy historię kruszwickich kamienic i domów. Prezentowane informacje pochodzą z dokumentów publicznych, archiwów państwowych oraz ksiąg wieczystych spisywanych przez urzędników w XX wieku. Tym razem przenosimy się na ulicę Kościuszki. Tuż za tzw. dużym mostem znajduje się budynek, który powstał na przełomie XIX i XX wieku. 

OSTATNIE KOMENTARZE