Zamknij
,
W starych kadziach i basenach fermentuje młode wino
,
Zabytkowa szafa trafiła do Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
,
Radny Maciej Szpolorowski: 18 stycznia mija kolejna rocznica urodzin Henryka Makowskiego
,
Dokładnie 5 czerwca 1960 roku przewodniczący Rady Państwa Aleksander Zawadzki dokonał uroczystego otwarcia placówki przy Mickiewicza. Dziś (15.01) swoje archiwum dla mieszkańców Kruszwicy udostępnił fanpage "Fotografie znaleziono na kliszach", któremu serdecznie za ten wspaniały gest dziękujemy.
,
Za kilka dni rocznica urodzin Henryka Makowskiego. O jego upamiętnienie stara się Maciej Szpolorowski
,
Piękne zdjęcie Kruszwicy z lat 60. XX wieku! Zobaczcie sami 
1
,
W tym roku przypada 1000. rocznica koronacji dwóch pierwszych królów naszego państwa. W 1025 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej na króla Polski koronował się Bolesław Chrobry. Uroczystość odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia. Koronacja jego następcy, Mieszka II Lamberta, odbyła się w tej samej świątyni 25 grudnia 1025 roku. Jubileusz koronacji dwóch pierwszych królów Polski trwać będzie w Gnieźnie przez większość tego roku.
,
"Koronacja Bolesława Chrobrego była jasnym sygnałem dla ówczesnego świata, że młode państwo polskie jest niepodległe i niezależne. Był to początek wzrastania pozycji Polski, na średniowiecznej mapie Europy, która z księstwa przeistoczyła się w królestwo" - podaje izba niższa parlamentu.
,
Kto wygra tegoroczne wybory prezydenckie? Takie pytanie zadaliśmy przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku. Przytoczyliśmy również wykresy i opracowania dotyczące wyborów w 2000, 2005, 2010 i 2015 roku. Tym razem zapraszamy po uzupełnione głosowania w 1990, 1995 oraz 2020 roku. 
,
Radny Maciej Szpolorowski: Rodzina Daleszyńskich odegrała niezwykle ważną rolę w Powstaniu Wielkopolskim
,
Wiec Lechitów w Kruszwicy i Stara Baśń -tajemnice Kujaw i Inowrocławia -obrona i migracja w historii
,
Pruski banknot nominalny wydany w Kruszwicy. Jakie miał znaczenie?
1
,
Prof. Antoni Dudek, politolog i historyk specjalizujący się w dziejach najnowszych, w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że nowe godło i zmiana nazwy państwa były częścią większego procesu.
,
Poznański IPN uruchomił portal poświęcony powstaniu wielkopolskiemu przy okazji stulecia wybuchu insurekcji, w 2018 roku. W prace nad serwisem dostępnym pod adresem pw.ipn.gov.pl włączyły się m.in wielkopolskie muzea, placówki badawcze i media. Witryna jest cały czas sukcesywnie wzbogacana o nowe treści.
1
,
Ostrówek to niewielka wieś nad Gopłem, leżąca u nasady półwyspu Potrzymiech. W centrum wioski, przy skrzyżowaniu dróg, na betonowym słupku, jest zawieszona zielona tabliczka, z godłem i napisem „Pomnik przyrody”, niezbyt nachalnie wskazuje na obecność czegoś wyjątkowego. Pod brzydkim, betonowym płotem leży kamień. Kamień to wyjątkowy, jedyny taki w Polsce! Kamień z głębokim rytem swastyki.