Zamknij
,
Mural upamiętniający 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski odsłonięto kilka dni temu na poznańskim osiedlu Bolesława Chrobrego. Wizerunek władcy widnieje na szczytowej ścianie wieżowca; na muralu znalazł się także napis: „Tutaj się wszystko zaczęło. Poznań 1025-2025”. Poznański magistrat – w komunikacie informującym o odsłonięciu muralu – wskazał, że napis „podkreśla fakt, że koronacja Chrobrego mogła mieć miejsce właśnie w Poznaniu, o czym świadczą liczne badania i znaleziska”.
,
Kruszwickie adresy z przeszłości – tu przez lata naprawiano zegarki!
2
,
Zapraszamy na nowy cykl materiałów na portalu MojaKruszwica.pl.  Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę będziemy publikować historie kruszwickich
,
Wiejskie Dziedzictwo. Odcinek 3: Pałac w Sukowach cz. I [ZDJĘCIA]
1
,
Pierwszy maja to święto, które przez lata dominowało w kalendarzu PRL. Dla jednych była to okazja do rzeczywistego świętowania, dla innych kwestia przykrego obowiązku. Brak obecności na pochodzie mógł oznaczać kłopoty w szkole i w pracy.
,
Wiejskie Dziedzictwo. Odcinek 3: Pałac w Sukowach cz. I [ZDJĘCIA]
,
Kruszwickie adresy z przeszłości: Dziś krótka historia kamienicy przy Rynku
,
"Dzięki koronacji Chrobrego Piastowie weszli do +dużej europejskiej polityki+ i zbliżyli się do świata królestw frankijskich budowanych na podwalinach dawnego cesarstwa rzymskiego" - powiedział w rozmowie z PAP prof. UAM dr hab. Marcin Danielewski z Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. "Decyzja Bolesława Chrobrego o koronacji oznaczała wejście do świata zachodniej Europy. Porównałbym to do wejścia Polski do Unii Europejskiej. Ranga tego wydarzenia jest podobna. Może tysiąc lat temu nie było unii celnej i wspólnego rynku, ale, jeśli można koronację z 1025 r. do czegoś porównać, to tylko do naszej akcesji do UE z 2004 r." - podkreślił naukowiec.
,
Wiejskie Dziedzictwo. Odcinek 2: Lachmirowice i pałac dworski z 1866 roku
,
Kruszwickie adresy z przeszłości: Gdy w Europie szalała I Wojna Światowa na Poznańskiej zbudowano stary młyn
,
Historia jednego zdjęcia: Ksiądz Leon Kijewski podczas Mszy Świętej w Kruszwicy
,
Kruszwickie adresy z przeszłości: Magazyny i warsztaty "GSSCh". Tylko część z nich przetrwała
,
Zbiory Jerzego Adama Kubackiego będą dostępne w muzeum Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia
1
,
Jak informuje Gmina Kruszwica na cmentarzu parafialnym w Ostrowie trwają prace renowacyjne przy grobowcu rodziny Trzcińskich. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z rządowego Programu Odbudowy Zabytków – Polski Ład.
,
Zapraszamy na nowy cykl materiałów na portalu MojaKruszwica.pl.  Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę będziemy publikować historie kruszwickich kamienic.