Zamknij
1
,
Paweł Billert - kompozytor i dziennikarz radiowy z Kruszwicy
,
Odbudowa zamków w Polsce: mit braków i rzeczywiste liczby
,
Zapraszamy na nowy cykl informacyjny w portalu Mojakruszwica.pl. Tym razem cyklicznie będziemy sięgać po materiały publikowane przez Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne na Facebooku.  
,
Na aukcji internetowej onebid.pl wystawiona została rzadko spotykana moneta, która stanowi cenną pamiątkę z czasów średniowiecza. Jest to denar wybijany przez Piotra Wszeborzyca, księcia z lat 1195-1200. Na monecie widnieje wizerunek księcia z mieczem na koniu oraz monogram „PETRUS” na rewersie. Moneta wzbudza duże zainteresowanie numizmatyków i kolekcjonerów, z uwagi na swoją rzadkość i unikalność.
,
Będą rozmawiać o grobach w Karczynie pod Kruszwicą: Skandynawski pochówek łucznika
,
Narodowe Archiwum Cyfrowe przypomniało o 134. rocznicy urodzin Henryka Poddębskiego (1890-1945), jednego z najwybitniejszych polskich fotografów przedwojennych, mistrza fotografii krajoznawczej i dokumentalisty codziennego życia w II RP.
2
,
W grze Crusader Kings 3 gracze mogą rozpocząć rozgrywkę od postaci historycznych władców, choć dalsze losy państw i ich przywódców mogą się znacznie różnić od rzeczywistości. Jednym z możliwych scenariuszy jest objęcie władzy nad Kujawami w 1066 roku jako Władysław, młodszy brat Bolesława II Śmiałego.
,
Badania nad Wczesnośredniowiecznymi Tekstyliami w Kontekście Znalezisk Archeologicznych – Analiza Andrzeja Sikorskiego
,
Początki NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kruszwicy
5
,
Palisada jak w Biskupinie ma szansę powstać w Kruszwicy. Jest zbiórka
4
,
Profesor archeologii, wieloletni pracownik Instytutu Historii Kultury Materialnej (później Instytut Archeologii i Etnologii) Polskiej Akademii Nauk Elżbieta Dąbrowska w "Studiach Źródłoznawczych" poświęca rozdział grobom średniowiecznym duchownych z kolegiaty.
,
Z naszą redakcją skontaktował się Paweł Głowacki, syn pana Janusza, autora wspomnień. Po latach spisał wiele cennych wspomnień z okresu swojej młodości w legendarnej stolicy. Zapraszamy do wspomnień, które nigdzie wcześniej nie były publikowane. 
,
Historia jednego zdjęcia. Obraz na zatytułowany „Die Bahn haben wir gefahren. Krieg 1914-1918. Feldbahn Lokomotive bei Kruschwitz (Kruszwica) an der Ostfront” przedstawia lokomotywę polową używaną w czasie I wojny światowej na froncie wschodnim w okolicach Kruszwicy. Zdjęcie pokazuje wykorzystanie kolei polowej (Feldbahn) do operacji wojskowych w latach 1914-1918. Fotografia jest w domenie publicznej ze względu na wygaśnięcie praw autorskich.
,
W najbliższą niedzielę ostatnia część wspomnień Janusza Głowackiego. Dziś bonus