23
1945 - grupa byłych członków KPP i PPS zorganizowała w Inowrocławiu manifestację na cześć Armii Czerwonej.
24
1895 - urodził się Witold Krzymiński (syn prezydenta Inowrocławia), sędzia Sądu Najwyższego w Warszawie. Zginął w 1940 r. w Katyniu.
1969 - zmarł Franciszek Dźwikowski (ur. 1884), budowniczy. Wzniósł wiele znanych w Inowrocławiu obiektów, m.in. kościół Najsłodszego Serca Jezusa, kościół garnizonowy, Gimnazjum Marii Konopnickiej, Sokolnię, Zakład Przyrodoleczniczy w Solankach.
1919 - Na rynku w Kruszwicy, pierwszĄ uroczystą przysięgę złożyli wszyscy dowódcy, pluton kawalerii i kompania w się 120 powstańców. Powstańcy już równo umundurowani, wśród głębokiej ciszy I łez wzruszonej ludności powtarzali rotę przysięgi za kapelanem Baonu. W miesiąc później, 22 lutego odbyła się druga przysięga na rynku. Przysięgę złożyły dwie kompanie, które 22 stycznia były na odcinku frontowym oraz jedna kompania rekrutów. Obu przysięgom asystowali ppor. Cyms i ppor. Prusinowski z Inowrocławia. Uroczystości zakończono gremialnym odśpiewaniem Roty.
1947 - Zmarł Mielcarek Walenty – rolnik, działacz społeczny. Urodzony 5 lutego 1884 roku w Chełmcach koło Kruszwicy. Syn Ignacego i Magdaleny z domu Piaseckiej. Ożenił się z Wiktorią Żelazną. Uczestnik Powstania Wielkopolskiego na terenie Chemce. W okresie międzywojennym członek Kółka Rolniczego, prezes a następnie prezes honorowy Towarzystwa Powstańców i Wojaków. Prezes Związku Powstańców Wielkopolskich. Członek Rady Gminnej w Chełmcach i Sejmiku Powiatowego w Strzelnie. W 1939 roku wysiedlony przez Niemców do Radziejowa Kujawskiego. Po wojnie wrócił do rodzinnej miejscowości.
25
1306 - reprezentanci inowrocławskiej Rady Miejskiej zawarli w Toruniu rozejm z czeskim starostą Wielkopolski i Kujaw
1390 - książę Władysław Opolczyk zapisał ziemię inowrocławską, tucznowską i bydgoską swojej córce Jadwidze.
1868 - urodził się Kazimierz Milewski, zasłużony działacz narodowy z Gniewkowa, przewodniczący Rady Miejskiej i honorowy obywatel tego miasta. Zmarł w 1941 r. w Lublinie.
26
1947 - w gmachu Teatru Miejskiej otwarto Miejską Bibliotekę Publiczną w Inowrocławiu.
1971 - w Bydgoszczy zmarł dr Michał Grobelski (ur. 1889), znany chirurg - ortopeda. Niósł pomoc rannym w czasie powstania wielkopolskiego (w Inowrocławiu), wojny polsko - bolszewickiej, III powstania śląskiego i powstania warszawskiego.
27
1902 - urodził się Alfred Jesionowski, pedagog, publicysta, krytyk literacki. W 1920 r. ukończył Gimnazjum Jana Kasprowicza. Zginął w Gross - Rosen w 1945 r.
1919 - 27 stycznia 1919 r. ogłoszono alarm, włączono syreny, ale niebawem okazało się, że to nie do boju, tylko palił się młyn. Był to dzień urodzin kaisera króla Wilhelma, cesarza Niemiec. Przed rokiem obchodzono ten dzień z wielką paradą, szczególnie w wojsku, wierzono mocno, że Niemcy wojnę wygrają, a dziś sytuacja była zgoła odmienna. Cesarz uciekł do Holandii, runęła jego potęga i Niemcy przegrali wojnę. Polska powstała tymczasem by żyć.” (historia Trojanowskiego Nikodema)
1963 - w Gorzowie Wielkopolskim zmarł Stanisław Gotowała (ur. 1903), pięściarz w Kujawskim Klubie Bokserskim w Inowrocławiu, mistrz Polski w wadze piórkowej na rok 1924.
28
1777 - pruski budowniczy Gottfried Dornstein wykonał projekt i kosztorys odbudowy kościoła św. Franciszka w Inowrocławiu.
1861 - powstało Towarzystwo Rolnicze Inowrocławsko - Strzeleńskie, pierwsza pod zaborem pruskim polska organizacja na Kujawach.
1945 - w Inowrocławiu zawiązał się Komitet Polskiej Partii Robotniczej, którego sekretarzem został Kazimierz Kubski.
29
1362 - podczas pobytu w Inowrocławiu król Kazimierz Wielki wystawił akt rozdzielający dziedzictwa dwóch wielmożów kujawskich - braci Wojciecha i Hektora z rodu Leszczyców.
[ZT]22649[/ZT]
[ZT]22644[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Cukrownia Kruszwica planuje budowę silosu i stacji segr
A czy to już się nie buduje? Codziennie beton jest i palownica dziala.
Sasiad
22:58, 2025-07-03
„W lusterku wszystko widać” . O kruszwickim braku kultu
ale że co ?
Pies
22:27, 2025-07-03
„W lusterku wszystko widać” . O kruszwickim braku kultu
Niby jak mam zbierać kupy ? One śmierdzą i nie wszystkie da się wziąć do ręki. Co w przypadku kiedy pies ma biegunkę, jak mam to zebrać, z gęstej trawy bo z chodnika to można zetrzeć ściereczką. Jeżeli wymagacie coś od właścicieli psów to należy sporządzić instrukcję, aby każdy wiedział jak ma właściwie postępować.
Krzysiu
12:02, 2025-07-03
Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc
Tytuł dzbana roku otrzymuje kierowca tegoż zestawu.
Juror
22:28, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz