Zamknij

OSP w Chełmcach. Przez dziesiątki lat w służbie mieszkańców Gminy Kruszwica

16:00, 06.04.2024 DJ, fot. Kronika OSP w Chełmcach, źródło Panorama Kruszwicka 2004 Aktualizacja: 16:27, 06.04.2024
Skomentuj
  • Długą historią cieszyć się może Ochotnicza Straż Pożarna w Chełmcach. Jednostka powstała w 1915 roku.

  • Składki mieszkańców przyczyniły się do tego, że udało się pobudować drewnianą szopę.

  • Służyła ona przez lata jako strażacka remiza. Skromne początki przyczyniły się do powstania prężnej jednostki w Gminie Kruszwica.

W tym pierwszym okresie drewniana remiza była miejscem przechowywania sprzętu OSP w Chełmcach. Nie był on zbyt duży i imponujący. W remizie z tamtego okresu mogliśmy znaleźć ręczną sikawkę, bosak i kilka toporków. Mundury były rzadkością. Jej pierwszym prezesem był Stanisław Mielcarek, założyciel jednostki i sołtys. Naczelnikiem został Stanisław Kępski. Straż była otwarta dla wszystkich mieszkańców wsi od 18 do 60 roku życia.

[DW]31378[/DW]

NOTKA BIOGRAFICZNA: Mielcarek Stanisław – rolnik, działacz społeczny. Urodzony 29 kwietnia 1885 roku w Bachorcach. Syn Walentego i Marcjany z domu Dybały. W 1909 roku ożenił się z Anastazją Królakówną ze Rzwanowic. Mieszkał i prowadził gospodarstwo rolne w Chełmcach. Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim na terenie powiatu strzelińskiego. Długoletni sołtys i ławnik Rady Gminnej, członek zarządu Banku Ludowego w Chełmcach. Członek Związku Ludowo-Narodowego, sekretarz a następnie wiceprezes Kółka Rolniczego. W latach 1930-1932 prezes Towarzystwa Powstańców i Wojaków. Okres II wojny światowej spędził w miejscowości Olchowiek koło Chełma Lubelskiego. Po wojnie wrócił do Chełmc. Zmarł 30 kwietnia 1973 roku.

Okres I Wojny Światowej sprawił, że jednostka strażacka przestała istnieć. Wielu jej członków znalazło się na froncie. Około 1919 roku wznowiono jej działania. Gdy prace w polu były mniej intensywne organizowano strażackie ćwiczenia.

Rok 1923 roku to czas gdy komendant strażaków z Chełmc miał okazję odbyć przeszkolenie w Bydgoszczy. Wprowadzono w tym czasie obowiązek, że każdy z rolników, w razie pożaru, zobowiązany był przyjechać go gasić wozem konnym z beczkami z wodą. 

Strażackie wyjazdy do pożarów wynosiły najpierw 50 marek, a później 50 złotych. Wynagrodzenie nie było małe, a za taką kwotę można było kupić ubranie. OSP w Chełmcach w tamtym czasie pełniła swoją służbę także w Morgach, Kicku i Tarnówku oraz Chełmiczkach. W tym czasie wyposażenie strażaków-ochotników wzbogaciło się już o drabinę, a także 8 szerokich pasów bojowych, dodatkowe toporki i mosiężne kaski. 

Mundury dla jednostki uszył Edmund Błaszak, miejscowy krawiec, a  udało się je sfinansować z nagród zdobytych przez strażaków w zawodach oraz z zysku z zabaw. 

W czasie II Wojny Światowej, OSP w Chełmcach nie przestała istnieć. Zarząd jednostki składał się jednak tylko z Niemców. Polacy uczestniczyli jedynie w akcjach i ćwiczeniach, które odbywały się oczywiście pod niemieckim nadzorem. Koniec okupacji znalazł się w kronice strażackiej.

Kronikarz Henryk Zwoliński napisał wówczas, że "Polska po II Wojnie Światowej wyglądała jak wielkie pobojowisko. Naród polski posiadał jeszcze niespożytą siłę, która pozwoliła nam przystąpić natychmiast do odbudowy zniszczonego kraju. Tak i nasi członkowie znów powrócili pełni zapału i wierni swojej idei, której służyli wiele lat, do swych szeregów i podjęli pracę starając się o reaktywowanie OSP"

Zarząd OSP w Chełmcach, rok 1929

Prezes- Leon Wojciechowski, kierownik szkoły w Chełmcach,
zastępca prezesa - Władysław Herba,
naczelnik - Józef Walczykiewicz, 
zastępcy naczelnika - Leon Stanny i Józef Kruszyński,
adiutant - Bolesław Karczewski,
sekretarz - Wojciech Puliński,
skarbnik - Władysław Basa
gospodarz - Stanisław Ziółkowski

Skład zarząd po 1945 roku

Prezes - Walery Kotas

naczelnik - Ignacy Chwalisz

zastępca - Stanisław Wiatr, gospodarze - Kasper Basa i Jan Śmiałowski.

Funkcje sekretarzy pełnili okresowo Henryk Zwoliński, Czesław Bugalski, a skarbnikami byli Marian Kaczmarek i Stanisław Poliński. Pierwszym motopompistą był Tadeusz Olejnik.

1949 roku to spory zastrzyk środków na zakup samochodu. Za kwotę 800 tysięcy złotych zakupiono z demobilu 2 pojazdy ciężarowe Ford i Bedford celem przystosowania ich do potrzeb strażaków. Pierwszym kierowcą OSP w Chełmcach był Antoni Kempski.

Strażacy w Chełmcach to również działalność artystyczną. W okresie PRL, jednostka stworzyła zespół amatorski, który wystawiał sztuki. Z inscenizacją Moliera strażacy jeździli do Torunia, Bydgoszczy i Inowrocławia. Aktorami byli Edward Stasiak, Kazimierz Muszyński, Jan Wiatr, Stanisław Wiatr, Zenon Piotrowski, Henryk Kępski, Edward Kępski, Edmund Pakulski, Bernard Meler, Tadeusz Olejnik i Henryk Trzeszczkowski.

Marzenia o własnej strażnicy spełniły się w latach 60. XX wieku. 10 listopada 1963 roku strażnica została oddana do użytku. 50 lat później jednostka otrzymała własny sztandar. OSP w Chełmcach brała również udział w ważnych wydarzeniach interwencyjnych jak pożar stodoły w Janocinie (1981 rok) czy pożar u Romana Śmigielskiego (1986 rok). Wieloletnim prezesem jednostki był Lechosław Łój.

Od lewej Stanisław Mielcarek, założyciel jednostki strażackiej w Chełmcach.

 

[DAWNY]1712412975252[/DAWNY]


Otrzymanie sztandaru 1965. Obchody 50-lecia jednostki w 1965 roku.

 

Na czele naczelnik OSP Edward Pakulski.
Obchody 50-lecia jednostki w 1965 roku. Przemawia Walery Kotas, prezes Kółka Rolniczego w Chełmcach, który stał na czele jednostki w latach powojennych.

Oddanie do użytku nowej remizy strażackiej w 1963 roku.


Otrzymanie sztandaru 1965 rok

[ZT]31378[/ZT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

[ZT]31364[/ZT]
 

(DJ, fot. Kronika OSP w Chełmcach, źródło Panorama Kruszwicka 2004)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%