1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. W tyglu wydarzeń znalazła się także pochodząca z Kruszwicy Władysława Jędrzejewska. Władysława Jędrzejewska (Makowska) urodziła się 27 września 1925 r. w Kruszwicy, jako córka Henryka Makowskiego, założyciela Kujawskiej Wytwórni Win, i Heleny z domu Jędrzejewskiej. Miała czworo rodzeństwa: Marię Joannę i trzech braci, z których najstarszy, Stanisław, po służbie wojskowej wyjechał na studia winiarskie do Francji.
@mojakruszwica.pl Poznaliśmy się w 2014 roku. Co roku z okazji 1 sierpnia składałem w imieniu Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego życzenia Władysławie Jędrzejewskiej, jednej z uczestniczek Powstania Warszawskiego. Była sanitariuszką i łączniczką. Losy Pani Władysławy nie były łatwe. Mimo tego nie traciła wiary i nadziei, a życie wynagrodziło jej radością ducha i spokojem. Mimo ostatnich lat w chorobie i trudności dzielnie znosiła znamiona swojego wieku. Cieszyć się można naprawdę z małych rzeczy. W tym roku po raz pierwszy, od wielu lat telefon Pani Władysławy pozostaje głuchy. Córka Henryka Makowskiego zmarła w grudniu 2023 roku. Miała 98 lat. W imieniu Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne serdecznie Pani dziękuję. Przemysław Bohonos Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne
♬ dźwięk oryginalny mojakruszwica.pl
Władysława Jędrzejewska (Makowska) urodziła się 27 września 1925 r. w Kruszwicy, jako córka Henryka Makowskiego, założyciela Kujawskiej Wytwórni Win, i Heleny z domu Jędrzejewskiej. Miała czworo rodzeństwa: Marię Joannę i trzech braci, z których najstarszy, Stanisław, po służbie wojskowej wyjechał na studia winiarskie do Francji.
Władysława rozpoczęła naukę w wieku sześciu lat w szkole podstawowej w Kruszwicy, a następnie kontynuowała edukację w Internacie Sióstr Urszulanek w Poznaniu. Wojna zastała rodzinę Makowskich w Kruszwicy, gdzie pomagali uciekinierom z zachodu.
W styczniu 1943 r. Władysława dołączyła do konspiracji pod pseudonimem „Dziunia”. Jako sanitariuszka brała czynny udział w Powstaniu Warszawskim w oddziale V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – Grupa Artyleryjska „Granat”. W powstaniu osiągnęła stopień kanoniera.
Po powstaniu, Władysława ewakuowała się z Warszawy wraz z ludnością cywilną, przeżyła wojnę i kilkakrotnie odwiedziła swoje rodzinne miasto, Kruszwicę. Została awansowana do stopnia porucznika.
W czasie Powstania Warszawskiego mieszkała na Mokotowie, gdzie była przydzielona do oddziału „Granat”. Była jedną z bohaterek zdjęcia, które ocalało i znalazło się w książce Lesława M. Bartelskiego „Mokotów 44”, a także na wystawie poświęconej Starej Warszawie przez Muzeum Warszawskie. Na zdjęciu uchwycone zostały sanitariuszki z oddziału „Granat”, zajmujące się m.in. aprowizacją, kuchnią, zdobywaniem materiałów opatrunkowych i żywności oraz opieką nad rannymi.
Władysława Jędrzejewska doczekała się upamiętnienia swojego ojca Henryka Makowskiego w 2015 roku. Dzięki działaniom Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego na jednej z kamienic przy tzw. Starym Rynku pojawiła się tablica poświęcona założycielowi winiarni. Bohaterka Powstania Warszawskiego odwiedzała miasto jeszcze kilka razy. W 2023 roku otrzymała nagrodę z rąk marszałka kujawsko-pomorskiego.
[ZT]34555[/ZT]
[ZT]34554[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz