Zamknij

Badania nad wczesnośredniowiecznymi tekstyliami - znaleziskiem w Kruszwicy

20:16, 15.11.2024 Aktualizacja: 20:18, 15.11.2024
Skomentuj

Archeologiczne badania nad wczesnośredniowiecznymi tekstyliami stają się coraz bardziej popularne wśród naukowców, dostarczając nowego wglądu w życie codzienne dawnych społeczności. W publikacji autorstwa Andrzeja Sikorskiego z 2022 roku, która znalazła się w pozycji "Mit, tradycje i rzeczywistość materialna. Kruszwica. Od wczesnopiastowskiego grodu do zamku kazimierzowskiego. Część I. Gród" zaprezentowano szczegółowe analizy znalezisk tekstylnych z badań wykopaliskowych i zasobów archiwalnych.

Praca Sikorskiego nawiązuje do wcześniejszych badań i odnosi się do odkryć tekstyliów, które mimo swojego nietrwałego charakteru, wciąż można analizować dzięki zaawansowanym technikom konserwacji i badań. Autor przywołuje liczne przykłady z literatury przedmiotu, które wskazują na rozwój analiz tekstylnych w archeologii, m.in. publikacje Maika (1988, 1991), Drążkowskiej (2012) oraz innych autorów specjalizujących się w tekstyliach archeologicznych.

Jednym z kluczowych elementów omawianej pracy jest badanie skorodowanego sztylecika z wczesnego średniowiecza, odkrytego w 1990 roku na stanowisku archeologicznym. Przedmiot ten, o długości 12,9 cm, zachował na swojej powierzchni zmineralizowane resztki tkaniny oraz fragmenty paska, co pozwoliło na szczegółową analizę struktury tekstylnej. Sikorski opisuje różnorodne materiały i techniki, takie jak splot płócienny 1/1, zidentyfikowane na podstawie zachowanych odcisków. Wyroby te, wykonane z wełny, charakteryzowały się specyficznymi parametrami, które stanowiły podstawę do porównań z innymi znaleziskami wczesnośredniowiecznymi.

W pracy opisano także zastosowanie różnego rodzaju tkanin oraz pasków w kontekście zabezpieczania przedmiotów lub elementów ubioru. Szczególnie interesujące są analizy tkaniny okrywającej sztylecik, która mogła być używana zarówno jako fragment odzieży, jak i jako sposób zabezpieczenia artefaktu przed korozją lub mechanicznymi uszkodzeniami.

Badania Andrzeja Sikorskiego przynoszą cenne informacje o kulturze materialnej wczesnego średniowiecza, w szczególności o roli tekstyliów w życiu codziennym. Znaleziska takie jak sztylecik z Kruszwicy oraz pozostałości tkanin są nie tylko elementami ubioru, ale również śladami ówczesnych technologii.

[DAWNY]1731698050573[/DAWNY]

[ZT]37349[/ZT]

[ZT]37342[/ZT]

[ZT]37341[/ZT]

[ZT]37340[/ZT]

(oprac. PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%