Zamknij

Będą rozmawiać o grobach w Karczynie pod Kruszwicą: Skandynawski pochówek łucznika

05:53, 05.12.2024 Aktualizacja: 05:53, 05.12.2024
Skomentuj

Extra Limites opublikowało informację na temat wykładu poświęconego grobom odnalezionym w Karczynie. Przypomnijmy, że pod Kruszwicą odkryto nekropolię o znacznych rozmiarach.

Wykład odbędzie się 13 grudnia we Wrocławiu, przy ulicy Szewskiej 48, o godzinie 11:00 w sali 202. Podczas spotkania prelekcję wygłoszą Adriana Romańska i Szymon Mitelsztet.

Tematem wystąpienia będzie: „Skandynawski pochówek łucznika z cmentarzyska w Karczynie. Kościane groty strzał z OWR – analiza traseologiczna i badania porównawcze”.

Odkrycia archeologiczne w Karczynie pod Kruszwicą

Na terenie Karczyna, wsi sąsiadującej z kruszwicką miejscowością o tej samej nazwie, przeprowadzono badania archeologiczne w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedsięwzięcie, realizowane pod koordynacją Narodowego Instytutu Dziedzictwa, miało na celu poznanie i zabezpieczenie wyjątkowej nekropolii z okresu od I do IV wieku n.e.

Główne badania prowadził Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prace skupiono na stanowisku archeologicznym 21/22, położonym na krawędzi pradoliny rzeki Bachorzy. Obszar ten, będący częścią większego kompleksu, został wyodrębniony podczas prac związanych z planowaną budową rurociągu paliwowego przez PKN Orlen.

Odkrycia na stanowisku

Na terenie nekropolii zidentyfikowano 122 groby oraz liczne dodatkowe struktury, takie jak 15 palenisk, ustrynę, 2 jamy o charakterze rytualnym i bruk kamienny. Cmentarzysko, zajmujące powierzchnię 130 arów, jest największą w pełni przebadaną nekropolią z okresu rzymskiego na Kujawach. Wyjątkowo długi okres użytkowania stanowiska, od fazy B1b po okres wędrówek ludów, wskazuje na znaczenie tego miejsca dla ówczesnych społeczności.

Wśród znalezisk szczególną uwagę zwróciły dwa monumentalne grobowce, określane jako "groby książęce". Kamienno-ziemne konstrukcje o głębokości ponad 2 metrów były jednak zrabowane w pradziejach. Analizy szczątków wykazały, że w jednym z grobów pochowano dorosłego i dziecko, a w drugim dziecko w wieku 14-15 lat.

Znaczenie nekropolii

Nekropola w Karczynie wyróżnia się różnorodnością obrządków pogrzebowych. Znaleziono pochówki wojowników, świadczące o ich jeździe konnej oraz posługiwaniu się bronią, taką jak miecze i oszczepy. Część pochówków zawiera elementy obrządków charakterystycznych dla kultur obcych, co wskazuje na kontakty interregionalne.

[ZT]37799[/ZT]

[ZT]37791[/ZT]

[ZT]37790[/ZT]

[ZT]37719[/ZT]

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%