Zamknij

Pruski banknot nominalny wydany w Kruszwicy. Jakie miał znaczenie?

10:42, 03.01.2025 Aktualizacja: 10:45, 03.01.2025
Skomentuj

W popularnej platformie Allegro jeden z użytkowników wystawił tzw. bon zastępczy (Notgeld) o wartości 10 fenigów. Banknot zastępczy został wyprodukowany na terenie Kruszwicy (dawniej Kruschwitz). Jakie miał znaczenie i czy można go było uznać za środek płatniczy?

Opis banknotu

Banknot o nominale 10 fenigów został wydany 19 listopada 1918 roku i miał ważność do 1 października 1919 roku o czym świadczy napis: „Gültig bis 1. Okt. 1919” (ważny do 1 października 1919 r.). Oficjalne banknoty zazwyczaj nie miały takich ograniczeń czasowych — były ważne tak długo, jak dana waluta pozostawała w obiegu.

Banknot został wydany przez magistrat miasta Kruszwicy i sygnowany przez burmistrza "Rabe". W centralnej części znajduje się pieczęć administracji miasta z herbem, co nadawało bonowi autentyczności. Oficjalne banknoty były zazwyczaj emitowane przez instytucje takie jak banki narodowe, np. Reichsbank w Niemczech.

Banknoty nominalne

Notgeld tego typu był często zdobiony różnorodnymi wzorami i miały nie tylko wartość użytkową, ale również kolekcjonerską. Emisja takich bonów była odpowiedzią na trudności gospodarcze oraz brak gotówki w obiegu.

Banknoty te miały wspierać codzienny obrót handlowy w sytuacji niedoboru monet i banknotów emitowanych przez centralne władze. Po upływie terminu ważności (tu: 1 października 1919 roku) bony mogły być wymieniane na oficjalną walutę. Nominał 10 fenigów (Pfennig) był stosunkowo niski, ponieważ w tamtym czasie banknoty centralne miały zazwyczaj wyższe wartości nominalne, a drobniejsze kwoty były emitowane jako monety. Notgeld wypełniał zatem lukę, zastępując brakujące monety.

Notgeld był drukowany lokalnie i tanio, co widoczne jest w prostej grafice oraz jakości druku. Oficjalne banknoty charakteryzowały się bardziej zaawansowanymi zabezpieczeniami, takimi jak skomplikowane wzory giloszowe, wklęsłodruk czy znaki wodne.

[ZT]38514[/ZT]

[ZT]38511[/ZT]

[ZT]38510[/ZT]

(PB/NTH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%