Zamknij

Zabytkowa szafa z Kruszwicy trafiła do inowrocławskiego muzeum

04:18, 21.01.2025 Aktualizacja: 04:20, 21.01.2025
Skomentuj
  • Do zbiorów powiatowego Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu dołączył wyjątkowy zabytek – zabytkowa szafa biurowa, która przez 120 lat była częścią wyposażenia Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy.

  • Mebel stanowi cenny przykład rzemiosła dawnych stolarzy, prawdopodobnie kruszwickich, i został wykonany specjalnie na potrzeby szkolnego sekretariatu.

  • O przekazaniu zabytkowej szafy poinformowało inowrocławskie muzeum.

Szafa zdobiona jest wyjątkowym motywem – płyciną z intarsjowanym herbem Kruszwicy, przedstawiającym Mysią Wieżę. Herb ten był używany przez miasto w czasie zaboru pruskiego i w okresie międzywojennym. Dzisiejszy herb z gruszą, pochodzący z czasów średniowiecza, został wprowadzony po 1945 roku. 

Mebel towarzyszył wielu ważnym wydarzeniom historycznym. Był świadkiem strajku szkolnego polskich dzieci w latach 1906–1907, mieścił dokumenty wojskowego lazaretu podczas I wojny światowej i przetrwał zmiany administracyjne po zakończeniu zaborów. Przechowywał szkolne dzienniki oraz cenzurki uczniów o polskich, niemieckich i żydowskich nazwiskach. W 1932 roku szafa była miejscem przechowywania pieczęci z nowym imieniem szkoły – Jana Kasprowicza. Przetrwała II wojnę światową, a w 1994 roku została przeniesiona do nowej szkoły za Gopłem, gdzie nie znalazła swojego miejsca.

Zabytkowy mebel, nieco nieustawny i ciężki, ostatecznie trafił pod opiekę Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, gdzie wzbogacił kolekcję zabytkowych mebli. Szafa jest cennym świadectwem historii regionu i przykładem kunsztu rzemieślniczego.

Muzeum wyraziło wdzięczność dyrektor Joannie Musiałowskiej oraz społeczności Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy za przekazanie tego daru.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

[ZT]38967[/ZT]

[ZT]38961[/ZT]

[ZT]38962[/ZT]

(PB, fot. Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inworocławiu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%