Choć dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie, wskazują na początki budynku przy ulicy Rynek (dawny Plac 1 Maja 5). Według informacji od właścicieli obiekt powstał w latach 1875-1880. W 1903 roku na działce znajdował się dom mieszkalny z podwórzem i ogrodem. W 1913 roku w miejsce pierwotnych stajni wzniesiono lewą i prawą oficynę oraz szopę.
Właścicielami budynku do 1904 roku był kupiec Abraham David, a później także Peter Okoniewski. W latach 1904-1923 nieruchomość należała do krawca Józefa Osińskiego, od 1923 roku do mistrza szewskiego Franciszka Olszewskiego, a od 1926 roku do Marty Krotoszyńskiej.
Opis budynku w latach 70. XX wieku
Obiekt usytuowany jest przy wschodniej pierzei Rynku, zwrócony frontem na zachód. Założony na planie litery U, budynek jest murowany, tynkowany, z podpiwniczoną lewą częścią. Jest to konstrukcja dwu- i półkondygnacyjna, siedmioosiowa od frontu. Dach dwuspadowy pokryty jest papą. Elewacja frontowa cechuje się wystrojem eklektycznym. Otwory okienne mają kształt prostokątny, a nadokienniki pierwszego piętra oraz podwójny gzyms międzykondygnacyjny podkreślają reprezentacyjny charakter budowli. Częściowo zachowana jest stolarka drzwiowa i okienna.
Wnętrze posiada układ dwutraktowy z sienią pośrodku. Klatka schodowa wykonana jest z drewna i posiada tralki. Na parterze zachowały się stare piece, a na piętrze drzwi w stylu eklektycznym. Piwnice budynku są sklepione odcinkowo na dźwigarach. Konstrukcja dachu oparta jest na drewnianej więźbie dachowej. Budynek posiada ogrzewanie piecowe oraz oświetlenie elektryczne.
Dane techniczne
Kubatura budynku wynosi 1051 m³, a jego powierzchnia użytkowa to 367 m². Opis z lat 70. XX wieku wskazuje na zachowanie pierwotnej struktury i charakterystycznych elementów architektonicznych.
Przykład miejskiego eklektyzmu
Eklektyzm to kierunek w sztuce i architekturze, który pojawił się w XIX wieku i charakteryzował się łączeniem elementów z różnych stylów historycznych. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa eklektikos, oznaczającego „wybierający”, co dobrze oddaje istotę tego nurtu – swobodne czerpanie z różnych epok i stylów w celu stworzenia nowej, harmonijnej całości.
Cechy eklektyzmu w architekturze
Zastosowanie nowoczesnych technologii – pod koniec XIX wieku eklektyzm często łączył tradycyjne rozwiązania z nowoczesnymi materiałami, np. żelaznymi konstrukcjami.
Materiały archiwalne
Księgi wieczyste miasta Kruszwicy, Państwowe Biuro Notarialne w Inowrocławiu.
Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych, Oddział w Inowrocławiu – akta katastralne miasta Kruszwicy od 1910 roku.
WAPOT Inowrocław – akta miasta Kruszwicy.
Studium urbanistyczno-konserwatorskie, PKZ Toruń, 1978.
Dokumentacja z 1978 roku, opracowana przez Barbarę Sadurską.
Wiktor Najder – wykonawca dokumentacji fotograficznej.
[ZT]40280[/ZT]
[ZT]40270[/ZT]
[ZT]40260[/ZT]
Janusz06:12, 10.03.2025
a w bramie byli ljody
1 0
Takich prawdziwych LODÓW nikt już dziś nie robi.
Mały 1,20
Duży 2,40 ech, to były czasy🙂👍