31 marca
1938 – Tego dnia Kruszwica wraz z przyległym okręgiem została przeniesiona administracyjnie z powiatu mogileńskiego do inowrocławskiego. Tym samym zrezygnowano z wcześniejszych planów powołania osobnego powiatu kruszwickiego. W okresie międzywojennym miasto zmieniało przynależność terytorialną aż trzy razy – początkowo w 1919 roku weszło w skład powiatu strzelińskiego.
1924 – Kapitan Czesław Pobóg-Prusinowski, znany również pod pseudonimem „Auerbach”, utonął w Poznaniu. Urodził się 16 października 1893 r. w Rudczanach, w dzisiejszym powiecie inowrocławskim.
1 kwietnia
1282 – Wieś Łojewo, należąca niegdyś do norbertanek ze Strzelna, została przeniesiona przez księcia Siemomysła na prawo magdeburskie.
1900 – W Tucznie powołano do życia Kółko Rolnicze, będące przejawem lokalnej samoorganizacji chłopów.
1938 – Obszar północno-wschodnich Kujaw, w tym Inowrocław, Kruszwica i Gniewkowo, został przyłączony do województwa pomorskiego.
1946 – Zmarł Henryk Podkomorski – przemysłowiec, właściciel i pierwszy powojenny dyrektor Huty Szkła „Irena” w Inowrocławiu. Urodził się w 1881 roku.
2 kwietnia
1883 – Kierownictwo Fabryki Chemicznej Roberta Suermondta w Mątwach objął Gustaw Guecke – niemiecki przemysłowiec, który znany był również z aktywności społecznej i działalności w środowiskach masońskich oraz hakatystycznych. Jako przewodniczący inowrocławskiej Rady Miejskiej (1902–1906) ufundował m.in. kościół ewangelicki w Mątwach.
1928 – W Inowrocławiu urodził się Franciszek Sobieski – przyszły inżynier elektryk, pracownik włocławskiej „Celulozy” i senator RP wybrany 4 czerwca 1989 r. Ukończył Gimnazjum im. Jana Kasprowicza.
1935 – W wieku 73 lat zmarł Antoni Pluta – nauczyciel, ludowy poeta, społecznik i działacz samorządowy związany z Chełmcami i Inowrocławiem. W latach 1921–1925 był wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej.
3 kwietnia
1933 – Nad ranem, 20 minut po północy, w Kruszwicy zmarł Michał Kopański – budowniczy, działacz narodowy i wieloletni przewodniczący tamtejszej Rady Miejskiej.
1941 – Biskup włocławski Michał Kozal został aresztowany i osadzony w niemieckim obozie zorganizowanym na Błoniach.
4 kwietnia
1850 – Odszedł ks. Jakub Kantak – proboszcz parafii inowrocławskiej, który w 1848 roku został uwięziony za wspieranie powstańców. Duszpasterzem był od 1828 r.
1968 – W Inowrocławiu ruszył I Ogólnopolski Konkurs Piosenki Radzieckiej. W wydarzeniu wzięło udział aż 96 uczestników z całego kraju.
5 kwietnia
1907 – W hotelu „Bast” w Inowrocławiu odbył się wiec poparcia dla uczniów biorących udział w strajku oraz w obronie języka polskiego. Wśród przemawiających znalazł się m.in. ks. Antoni Laubitz.
1910 – We wsi Sławsk Wielki przyszedł na świat Jan Głuszak – aktywny działacz społeczny i polityczny w okresie międzywojennym, sekretarz lokalnego Kółka Rolniczego, członek Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej oraz przedstawiciel Stronnictwa Narodowego. Zmarł w Inowrocławiu 21 kwietnia 1979 r.
6 kwietnia
1315 – W źródłach historycznych po raz pierwszy pojawiła się wzmianka o książęcej wsi Broniewo.
1934 – W Łabiszynie urodził się Leon Witt – późniejszy aktor, reżyser i scenograf. W latach 50. aktywnie rozwijał kulturę teatralną w Inowrocławiu. Zmarł w 1977 r. w Koszalinie.
1933 – Odbył się pogrzeb Michała Kopańskiego. Kondukt żałobny wyruszył spod domu rodziny Kopańskich przy dzisiejszej ul. Kasprowicza 4. Msza św. miała miejsce w kruszwickim kościele pokatedralnym. Długi pochód żałobników przemieszczał się ulicą Niepodległości. Kopański prowadził własny zakład budowlany i był m.in. odpowiedzialny za budowę kościoła św. Teresy.
7 kwietnia
1892 – W Kościelcu Kujawskim doszło do dramatycznego napadu na proboszcza ks. Alfreda Antoniego Ponińskiego, który został postrzelony. Czterech sprawców poniosło śmierć w wyniku samosądu dokonanego przez okolicznych mieszkańców.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz