Zamknij

Jezioro Szarlejskie czyli Małe Gopło [VIDEO]

09:32, 03.05.2021 Gmina Inowrocław Aktualizacja: 09:32, 03.05.2021
Skomentuj

Gmina Inowrocław przygotowała film prezentujący Jezioro Szarlejskie. W wielu publikacjach oraz potocznym słownictwie zbiornik wodny nazywany jest Małym Gopłem. Co o zbiorniku pisze Gmina Inowrocław?

Nazwa jeziora pochodzi od miejscowości Szarlej, położonej na południowo-wschodnim brzegu zbiornika. Drugą ważną miejscowością leżącą nad brzegami Małego Gopła jest Łojewo, zlokalizowane na jego północnym krańcu.

Jezioro Szarlejskie połączone jest z Gopłem rzeką Noteć, której koryto przebiega wzdłuż tego „polskiego morza”. Należy do dorzecza rzeki Odry i regionu wodnego Warty. Dystans dzielący Gopło od Małego Gopła to niespełna 2 km wodnej trasy. Maksymalna głębokość jeziora to niewiele ponad 4 metry, natomiast średnia głębokość kształtuje się na poziomie około 210 cm. W 1970 r. czystość wody zaliczano do III klasy , natomiast ostatnie badania, na dobrym poziomie oceniły zawartość substancji syntetycznych i niesyntetycznych.

Jezioro Szarlejskie z południowej strony łączy się (o czym wspomnieliśmy) z rzeką Noteć, natomiast w północnej części zamyka je wpływający do niego rów zwany marulewskim. To grząskie zakończenie jeziora z szerokim pasem trzcinowiska i z najczęściej suchym korytem kanału witowskiego, nazywane jest „kątami”.

 Brzegi jeziora – ze względu na jego rynnowy kształt – można podzielić na wschodni i zachodni.

Zachodni – z uwagi na poligon 2 Pułku Inżynieryjnego JW nr 1523 w Inowrocławiu – jest w większej części niedostępny dla wędkarzy, czy turystów. Na terenie poligonu (do uzasadnionego wejścia potrzebne jest specjalne zezwolenie lub przepustka wydana przez szefostwo Pułku), nieopodal południowego końca zbiornika, tam gdzie wody jeziora opuszcza płynąca w pólnocno-zachodnią stronę Noteć, na półwyspie leżącym naprzeciwko miejscowości Szarlej (o czym później), znajduje się prastare grodzisko, na którym być może w późniejszym czasie stał warowny zamek. Miejsce czerpania młodzieńczych inspiracji i natchnień przez Jana Kasprowicza – poetę urodzonego w nieodległym Szymborzu. 

Zachodniego brzegu (vis a vis Łojewa) to pas zadrzewiony mieszanym lasem (przede wszystkim sosną i topolą) będący pod opieką Leśnictwa w Różniatach. Stanowi on ciekawy zakątek dla tych, którzy pragną ustronnego, cichego kontaktu z naturą. Pośród pasa trzcin i innej nadjeziornej i wodnej roślinności, gdzie króluje grążel żółty, można znaleźć kilka stanowisk wędkarskich. Na jeziorze dozwolony jest również połów ryb z łodzi. W Małym Gople można złowić leszcza, karpia, karasia, szczupaka, okonia czy nawet węgorza oraz wszelki rybi drobiazg, z płocią, wzdręgą i krąpiem na czele. Można też połowić bezkrwawo; przy odrobinie cierpliwości dostrzeżemy wielu skrzydlatych mieszkańców i tymczasowych gości tych okolic: łabędzia niemego, czaplę siwą, perkoza dwuczubego, łyskę, kaczkę krzyżówkę czy kormorana.

Stronę wschodnią jeziora na jego północnym krańcu rozpoczyna wieś Łojewo z piaszczystym plażowym brzegiem. Na tym brzegu w 2020 r. rozpoczęto budowę ośrodka sportu i rekreacji. W pierwszej kolejności powstało boisko do gry w piłkę nożną, boisko do gry w siatkówkę plażową, scena plenerowa, plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna, deptak rekreacyjno-dydaktyczny wraz z oświetlonymi alejkami spacerowymi oraz miejsce na ognisko. W ramach przedsięwzięcia powstał również parking utwardzony, uporządkowana została plaża nad jeziorem oraz zamontowany został pomost pływający. W bliskich planach jest pobudowanie pomieszczenia z przeznaczeniem na wypożyczalnię sprzętu piknikowego, plażowego i pływającego oraz rowerów szosowych. Wspomina się również o wodnym placu zabaw, o małej gastronomi i sklepiku z lokalną żywnością. To miejsce ma potencjał. Już tuż po zakończeniu pierwszego etapu pracy przyjeżdżający do Łojewa popołudniowi i weekendowi gości w samych pozytywnych słowach wyrażali się o pięknie usytuowanym kompleksie i z zapartym tchem poznawali plany na niedaleką przyszłość tego urokliwego miejsca. Tu trzeba przyjechać. A potem pochwalić się, że się już tu było i może trzeba będzie wrócić. I znów odetchnąć kujawskim powietrzem, spojrzeć w kujawskie niebo, wsłuchać w szum fali goplańskiej, rozmarzyć się przy zachodzącym za lasem słońcu.

 Łojewo – licząca ponad pół tysiąca mieszkańców miejscowość do tej pory znana była głównie jako miejsce urodzin Stanisława Przybyszewskiego – młodopolskiego pisarza, oraz jako nieoficjalna rzeźbiarska stolica Polski. To tu od 2015 r. odbywa się ostra rywalizacja na piły i dłuta. Rywalizacja podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Rzeźbieniu w Drewnie. Efekty tych zmagań można podziwiać na terenie i w budynkach, niegdysiejszej szkoły, a dziś Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich.
Jezioro Szarlejskie to jezioro z urodą i z duszą.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzin.

tekst i video: Gmina Inowrocław

[ZT]16009[/ZT]

[ZT]16005[/ZT]


 

(Gmina Inowrocław)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JaJa

0 0

Nazwa ( Małe Gopło ). Co za bzdura i kto to wymyślił? 19:07, 04.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%