Zamknij

Wierni zgromadzili się dziś w kruszwickiej kolegiacie wokół papieskiego krzyża

PB, fot. Jarosław Waszak. + 21:09, 12.03.2023 Aktualizacja: 21:12, 12.03.2023

W Gminie Kruszwica trwa nawiedzenie papieskiego krzyża. Wczoraj (11.03) i dziś relikwia obecna jest już w Kruszwicy. 

Wcześniej krzyż Jana Pawła II był m.in. w Polanowicach, Sławsku Wielkim i Chełmcach. W weekend można go zobaczyć w parafiach na terenie miasta. Poniżej zdjęcia z kruszwickiej kolegiaty.

[FOTORELACJA]2890[/FOTORELACJA]

Historia krzyża wiąże się z 1990 rokiem. To wtedy w jednej bieszczadzkich parafii uległa wypadkowi kobieta (złamany kręgosłup). Jej mąż, który miał uzdolnienia w kierunku rzeźby w drewnie wykonał dla niej krzyż, który znalazł się na ścianie i dzięki niemu łatwiej było znosić swoją chorobę. W 2000 roku z tej parafii jechali pielgrzymi do Rzymu na uroczystości Roku Jubileuszowego. Małżonkowie ci spontanicznie podjęli decyzję, aby ten krzyż przekazać Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

[FOTORELACJA]2889[/FOTORELACJA]

Krzyż trafił do pokoju sekretarza papieża księdza Mieczysława Mokrzyckiego. W czasie drogi krzyżowej (Wielki Piątek 2005 rok). Papież tulił krzyż w swoich dłoniach, znalazł się ostatecznie w prywatnej kaplicy św. Jana Pawła II. Po śmierci krzyż został ofiarowany przez księdza sekretarza swojej mamie Bronisławie. W maju 200 roku miejscowy ksiądz proboszcz z parafii Kraczkowa Mieczysław Bizior odwiedzając rodziców sekretarza zapytał o możliwość wypożyczenia krzyża do kościoła. Rodzina przystanęła na propozycję. Wiadomość o obecności Papieskiego Krzyża szybko dotarła do kolejnych parafian. Tym samym  relikwia wyruszyła w "podróż" aby nawiedzać kolejne parafie, a także sąsiednie kraje. Papieski krzyż był obecny m.in. na Ukrainie, w Szwecji i na Węgrzech.

Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz."- św. Jan Paweł II

PB, fot. Jarosław Waszak

[ZT]23160[/ZT]

[ZT]23159[/ZT]

 

(.)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%