Kościół trwa w tym dniu przy Grobie Pańskim, kontemplując tajemnicę zstąpienia Chrystusa do otchłani. W kościołach ołtarze pozostają obnażone – nie ma na nich obrusów, świec ani ksiąg liturgicznych. Tabernakulum pozostaje otwarte i puste, a w centrum prezbiterium wystawiony jest krzyż do adoracji.
W ciągu dnia wierni odwiedzają kościoły, przynosząc koszyki z pokarmami na świąteczny stół. Wśród nich znajdują się zazwyczaj jajka, chleb, wędliny, sól, chrzan i ciasto. Pokarmy te są błogosławione przez kapłanów zgodnie z tradycją sięgającą wieków.
Do godzin wieczornych Kościół powstrzymuje się od sprawowania Eucharystii. Komunia święta w Wielką Sobotę może być udzielana jedynie w formie wiatyku osobom w niebezpieczeństwie śmierci.
Po zmroku rozpoczyna się liturgia Wigilii Paschalnej – najważniejsza msza w roku liturgicznym. Zgodnie z tradycją, liturgia rozpoczyna się przed kościołem od poświęcenia ognia, od którego zapalany jest paschał – świeca symbolizująca Zmartwychwstałego Chrystusa. Następnie odbywa się procesja światła, w której wierni z zapalonymi świecami wchodzą do ciemnej świątyni.
W dalszej części liturgii odśpiewywane jest Orędzie Wielkanocne (Exsultet), po którym następuje rozbudowana liturgia Słowa, przypominająca dzieje zbawienia od stworzenia świata po zmartwychwstanie Jezusa. Kolejnym elementem jest liturgia chrzcielna z poświęceniem wody oraz odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. W niektórych parafiach odbywają się także chrzty dorosłych i dzieci.
Liturgię wieńczy liturgia eucharystyczna oraz w wielu parafiach – procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Procesja ta, jak podkreśla ks. Kielarski, jest wyrazem radości wierzących z faktu zmartwychwstania Chrystusa i zapowiedzią nadziei, którą niesie noc paschalna.
Wielka Sobota rozpoczęła się o godzinie 8.00 adoracją Najświętszego Sakramentu. Od godziny 12.00 czuwanie przy Grobie Pańskim podejmie miejscowa brać strażacka. Obrzęd święcenia pokarmów wielkanocnych odbędzie się w kościele czterokrotnie: o godzinie 11.00, 12.00, 13.00 i 14.00.
Wigilia Zmartwychwstania Pańskiego odbędzie się w sobotę o godzinie 18.00. Liturgia Paschalna rozpocznie się poświęceniem ognia na zewnątrz świątyni, po czym nastąpi procesja światła. Wierni są proszeni o przyniesienie świec, które będą potrzebne podczas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. W ramach liturgii odbędzie się również poświęcenie wody, którą będzie można zabrać do domów.
Parafia zachęca wiernych do udziału we wszystkich celebracjach Triduum Paschalnego.
W niedzielę, 20 kwietnia, przypada Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. O godzinie 6.30 rozpocznie się uroczysta Msza Rezurekcyjna w intencji parafian, poprzedzona procesją rezurekcyjną.
[ZT]41488[/ZT]
[ZT]41481[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz