Zamknij

Rządowe wsparcie dla Pakości i Janikowa

18:10, 09.05.2025 Aktualizacja: 18:15, 09.05.2025
Skomentuj

Wizyta Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla w Janikowie i Pakości – wsparcie dla samorządów, interwencja w sprawie zakładu Qemetica Soda Polska S.A. oraz blisko 3.5 mln zł dla Janikowa na pierwszy miejski żłobek.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski odbył wizytę w gminach Janikowo i Pakość, podczas której spotkał się z burmistrzami obu miast, omawiając kluczowe kwestie społeczne, gospodarcze i środowiskowe. Wojewoda zapewnia, że zarówno sprawa Janikowa, jak i Pakości, są monitorowane na bieżąco, a administracja rządowa pozostaje w pełnej gotowości do wspierania lokalnych samorządów w rozwiązywaniu kluczowych problemów społeczno-gospodarczych i środowiskowych.

W trakcie wizyty Wojewoda podpisał także umowę na środki finansowe w kwocie blisko 3.5 mln zł dla Janikowa, w ramach programu Aktywny Maluch na utworzenie pierwszego miejskiego żłobka „Pszczółka Maja”, w którym powstanie 48 nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3.

Informacje i działania w sprawie sytuacji

zakładu Qemetica Soda Polska S.A. w Janikowie

Rząd oraz administracja wojewódzka deklarują dalsze wsparcie dla gminy Janikowo i branży chemicznej w regionie. Trwają intensywne prace na poziomie krajowym i europejskim w celu wypracowania trwałych rozwiązań dla zakładu Qemetica Soda Polska S.A. w Janikowie i innych przedsiębiorstw dotkniętych obecnym kryzysem.

W związku z trudną sytuacją zakładu, Wojewoda Michał Sztybel skierował zapytania i prośby do kluczowych resortów w Ministerstwach, apelując o pilne działania rządowe.

Wojewoda zwrócił się także do Prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z prośbą o rozważenie możliwości zaangażowania w formie doradztwa i ewentualnego wsparcia finansowego gminy Janikowo, m.in. w zakresie budowy oczyszczalni ścieków i pozyskania nowych źródeł ciepła. Obie instytucje wskazały możliwe formy wsparcia dla gminy.

Z informacji zwrotnych do Wojewody uzyskanych od resortów należy wskazać na następujące:

Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi rozmowy z Komisją Europejską dotyczące sposobu monitorowania i rozliczania emisji w produktach odpadowych, których efektem może być zwolnienie producentów sody z obowiązku rozliczenia części emisji w ramach systemu EU ETS.

Zwiększono ilość bezpłatnych uprawnień do emisji na produkcję sody kalcynowanej

Wspierane jest rozszerzenie mechanizmu CBAM (mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO₂), co pozwoliłoby na wyrównanie kosztów związanych z emisją dla towarów importowanych do Unii Europejskiej i towarów unijnych objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji. Jednostkowa cena certyfikatów CBAM będzie odzwierciedlać cenę uprawnień do emisji w systemie EU ETS.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że sprawa Qemetica Soda Polska S.A. jest analizowana w ścisłej współpracy z innymi instytucjami, w tym Krajową Administracją Skarbową, w kontekście zagrożenia wynikającego z importu asortymentu z Turcji. Prowadzony jest aktywny dialog z przedstawicielami przemysłu. We współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych badane są możliwości podjęcia działań na szczeblu unijnym w celu wsparcia sektora sodowego w Polsce. Ministerstwo w piśmie zwrotnym skierowanym do Wojewody zarekomendowało również możliwość złożenia formalnej skargi do Komisji Europejskiej przez zakład Qemetica Soda Polska S.A., jeśli zostaną pozyskane dowody, że soda jest produkowana na Krymie i reeksportowana przez Turcję i jej import szkodzi lokalnym producentom.

Samorząd Janikowa na spotkaniu wyraził pełną gotowość do realizacji koniecznych działań inwestycyjnych, przy zapewnieniu wsparcia finansowego ze strony administracji państwowej.

[ZT]42052[/ZT]

[ZT]42051[/ZT]

[ZT]42050[/ZT]

[ZT]42042[/ZT]

(RJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%