W wirze unosiły się tumany kurzu i drobin z pobliskiego pola, a całość przypominała tornado. Choć zjawisko to może wyglądać groźnie, zwykle nie powoduje większych szkód. Jest jednak bardzo widowiskowe i rzadziej spotykane.
Wir pyłowy, zwany też wirem piaskowym (ang. dust devil), to zjawisko atmosferyczne zaliczane do tzw. litometeorów. Choć często mylony z trąbą powietrzną, powstaje w zupełnie innych warunkach – przy bezchmurnym niebie, słabym wietrze i dużym nagrzaniu powierzchni ziemi przez słońce. Najczęściej pojawia się w godzinach popołudniowych, gdy powietrze przy gruncie staje się bardzo niestabilne.
Wir ma postać wąskiej, pionowej kolumny wirującego powietrza, która staje się widoczna dzięki unoszonemu pyłowi, piaskowi lub szczątkom roślinności. Zjawisko to jest zazwyczaj krótkotrwałe – trwa od kilku sekund do kilku minut – jednak może być bardzo widowiskowe. Choć większość wirów nie przekracza 30 metrów wysokości, to w wyjątkowych przypadkach mogą osiągać nawet 1500 metrów i prędkość wiatru ponad 80 km/h.
Wiry pyłowe występują najczęściej na terenach suchych i nagrzanych – od Sahary po australijskie pustkowia. Co ciekawe, obserwowano je również na Marsie, gdzie mimo znacznie niższych temperatur warunki sprzyjają ich powstawaniu.
[ZT]42145[/ZT]
[ZT]42144[/ZT]
[ZT]42141[/ZT]
Bieg Piastowski 2025 okiem zawodnika. Zobacz video
Super pomysł! Miło i lekko się oglądało, że aż chciałoby się biec z Wami, a przecież to każdy wie ile to wysiłku! Gratulacje!
Wow!
19:16, 2025-05-12
Wulgarne napisy na schodach nad Gopłem
Rozebrać schody. Niech barany biegają wokoło.
Kamikaze
15:35, 2025-05-12
Kruszwica. Uchwała niczym kukułcze jajo? Zdjęto ją z ob
Brawo dla Pana Tomasz, niech robi tak dalej! #Szacunek
Bażant
16:22, 2025-05-11
Środki europejskie nie dla Kruszwicy. Jakie umowy podpi
Tak to jest jak się zatrudnia swoich to nie ma kto zrobić wniosków bo i wiedzy brak. Ważne że pisi bal trwa i kasa się zgadza.
Gryf
11:38, 2025-05-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz