Zamknij

Zapytaliśmy o szczegóły dotyczące porozumienia w sprawie Gopła

17:16, 21.05.2025 Aktualizacja: 17:19, 21.05.2025
Skomentuj
  • Na początku maja w Kruszwicy podpisano deklarację poparcia dla realizacji „Woda dla Kujaw i Wielkopolski” dotyczącej poprawy gospodarki wodnej oraz wsparcia rozwoju rolnictwa i gospodarki w regionie. 

  • Zgodnie z zapowiedzią kruszwickiego magistratu "to odpowiedź na wyzwania związane z suszą oraz potrzebami wodnymi przemysłu i rolnictwa". Zapytaliśmy zatem o szczegóły tego porozumienia.

Przypomnijmy "Wśród głównych celów projektu są m.in. zapewnienie nowoczesnego systemu nawodnień rolniczych, zapewnienie wody dla dużego przemysłu chemicznego, czy podniesienie poziomu wód gruntowych w południowej części województwa poprzez likwidację leja depresyjnego po kopalni Tomisławice".

Tyle założenia bo o uzyskanie konkretów jest już nieco trudniej. A to właśnie o te konkrety zapytaliśmy dokładnie dwa tygodnie temu. Chcieliśmy wiedzieć co konkretnego przyniosło spotkanie burmistrza z zaproszonymi gośćmi oraz jakie są źródła finansowania, harmonogram realizacji, obszary priorytetowe związane z projektem oraz jakie będzie w nim zaangażowanie Kruszwicy.

Z informacji urzędu wynika, że podpisanie deklaracji miało na wsparcie inicjatywy Konfederacji Lewiatan w rozmowach z Komisarzem UE ds. klimatu i środowiska.

- Dokument ma charakter intencyjny i podkreśla znaczenie zapewnienia zasobów wodnych dla rolnictwa, przemysłu oraz ochrony środowiska w obliczu zmian klimatycznych. Szczegóły dotyczące harmonogramu, źródeł finansowania oraz działań priorytetowych będą przedmiotem dalszych ustaleń i analiz - wyjaśnia urząd.

Są też inne rozwiązania

Na konieczność sprawnej budowy stopnia wodnego w Siarzewie wskazuje Nowy Bursztynowy Szlak – organizacja skupiająca się na promocji rozwoju Węzła Logistycznego Bydgoszcz w oparciu o terminal intermodalny kolejowo-drogowy. W stanowisku organizacji podkreślono znaczenie inwestycji z punktu widzenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i przeciwsuszowego, a także wskazano korzyści wynikające z rozwoju żeglugi śródlądowej jako uzupełnienia dla transportu kolejowego.

Nowy Bursztynowy Szlak, mając na uwadze:

– efektywność ekologiczną transportu rzecznego,

– względy bezpieczeństwa, w tym konieczność budowy dodatkowego stopnia wodnego jako zabezpieczenia dla istniejącego stopnia we Włocławku,

– konieczność przeciwdziałania skutkom suszy, w tym realizację projektu „Woda dla Kujaw i Wielkopolski”,

apeluje do osób decyzyjnych oraz przedstawicieli klasy politycznej o podjęcie wszelkich działań prowadzących do budowy stopnia wodnego w Siarzewie, a w przyszłości także kolejnych stopni w kierunku północnym.

Zdaniem organizacji, droga wodna E-40 w przebiegu rzeki Wisły ma duży potencjał dla rozwoju transportu śródlądowego, który mógłby stanowić uzupełnienie planowanej infrastruktury intermodalnej kolejowo-drogowej w Węźle Logistycznym Bydgoszcz. Zgodnie z rozporządzeniem 1315/2013, zmodyfikowanym później rozporządzeniem 2024/1679 Parlamentu Europejskiego i Rady, węzeł Bydgoszcz wskazano jako element sieci TEN-T o charakterze drogowym, kolejowym i śródlądowym.

Rozwój żeglugi śródlądowej wymaga regulacji drogi wodnej E-40, której pierwszym etapem powinna być budowa stopnia wodnego w Siarzewie. Obecnie droga ta boryka się z poważnymi problemami żeglugowymi, spowodowanymi niskim poziomem wody w Wiśle.

Kaskadyzacja przyniosłaby nie tylko korzyści transportowe, lecz także przyczyniłaby się do przeciwdziałania skutkom suszy oraz realizacji istotnego dla walki ze stepowieniem Kujaw projektu „Woda dla Kujaw i Wielkopolski”.

[ZT]42426[/ZT]

[ZT]42421[/ZT]

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Gmina Gmina

2 0

Gmina leje wodę, nic poza tym. Zresztą nic nowego. A znicz rozebrany. Same porażki.

18:39, 21.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Przyszły analitykPrzyszły analityk

2 0

Typowa "mowa - trawa", albo inaczej mówiąc "lanie wody", ach gdyby od tego chciało nam przybywać prawdziwej wody w Gople to by jej starczyło dla przemysłu i dla rolnictwa, a nawet przyszły nowy stateczek nie musiałby szorować po dnie. Jednak trzeba przyznać, że gmina potencjał w intencjach ma, jeszcze tylko musi je ciut, ciut skaskadować a wszystko będzie dobrze.

22:41, 21.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Władze Kruszwicy dopięły swojego i dokonały rozbiórki

Kolejny antysukces burmistrza.

Wyborca

23:06, 2025-05-21

Zapytaliśmy o szczegóły dotyczące porozumienia w sprawi

Typowa "mowa - trawa", albo inaczej mówiąc "lanie wody", ach gdyby od tego chciało nam przybywać prawdziwej wody w Gople to by jej starczyło dla przemysłu i dla rolnictwa, a nawet przyszły nowy stateczek nie musiałby szorować po dnie. Jednak trzeba przyznać, że gmina potencjał w intencjach ma, jeszcze tylko musi je ciut, ciut skaskadować a wszystko będzie dobrze.

Przyszły analityk

22:41, 2025-05-21

Władze Kruszwicy dopięły swojego i dokonały rozbiórki

Mam gorącą prośbę do naszych włodarzy, niech już sobie biorą te wysokie apanaże tylko broń Boże niech niczego w tej gminie nie ruszają i niczego nie dotykają. Strzeż ich panie Boże przed jakimiś analizami, czy powoływaniem jakiś komisji, bo wyjdzie jak ze śmieciami. Jak się będą nudzić nic nie robiąc to zawsze z radnymi mogą sobie pograć w jo-jo. Też przy tym można sobie zrobić fotki i ślicznie się uśmiechać.

Zatroskany

22:04, 2025-05-21

Władze Kruszwicy dopięły swojego i dokonały rozbiórki

Ten znicz, on odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa, to jest znicz na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym zniczem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie mówimy to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo. I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest znicz społeczny w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi? Protokół zniszczenia. Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich słomianych inwestycjach.

Puenta

20:00, 2025-05-21

0%