Zaskroniec został uwieczniony w pobliżu tzw. małego mostu, dawnej wąskotorówki. To okaz, który często możemy właśnie tam spotkać.
Zaskroniec zwyczajny osiąga zazwyczaj długość ciała od około 70 do 150 centymetrów, choć w sprzyjających warunkach może dorastać do nawet 180 centymetrów. Jego ciało jest smukłe, zazwyczaj w kolorze oliwkowozielonym, szarym lub brązowawym, pokryte ciemniejszymi plamami. Najbardziej charakterystyczną cechą są żółte lub białe półksiężycowate plamy po bokach głowy, które przypominają kołnierzyk. Głowa zaskrońca jest wyraźnie oddzielona od tułowia.
Ten gatunek węża preferuje wilgotne siedliska – można go spotkać w pobliżu zbiorników wodnych, takich jak jeziora, stawy, rzeki i bagna, ale także na podmokłych łąkach i w lasach liściastych. Często można go zobaczyć pływającego w wodzie, gdyż zaskroniec jest doskonałym pływakiem i nurkiem. To właśnie w wodzie zdobywa znaczną część swojego pożywienia – poluje głównie na żaby, ropuchy oraz drobne ryby. W jego diecie znajdują się także niewielkie gryzonie i owady.
fot. Wojciech Szatkowski
Zaskroniec zwyczajny prowadzi dzienny tryb życia. Szczególnie aktywny jest w godzinach porannych i popołudniowych, kiedy poluje i wygrzewa się w promieniach słońca. Choć zaskroniec nie posiada jadu, w razie zagrożenia potrafi odstraszyć potencjalnych napastników syczeniem i groźnym zachowaniem – spłaszcza szyję i podnosi przednią część ciała. W ostateczności może udawać martwego, przewracając się na grzbiet i nieruchomiejąc.
W Polsce zaskroniec zwyczajny jest objęty ochroną gatunkową. Stanowi ważny element ekosystemów, regulując liczebność płazów i owadów. Jego obecność świadczy o dobrej kondycji środowiska naturalnego. Mimo że zaskroniec wzbudza czasem niepokój wśród ludzi, jest całkowicie niegroźny dla człowieka.
Obecność zaskrońca zwyczajnego w parkach, rezerwatach przyrody oraz w pobliżu zabudowań wiejskich stanowi nieodłączny element polskiej przyrody. Gatunek ten jest ważnym wskaźnikiem jakości środowiska, a także przypomnieniem o potrzebie ochrony naturalnych siedlisk.
[ZT]42771[/ZT]
[ZT]42770[/ZT]
[ZT]42756[/ZT]
[ZT]42711[/ZT]
MICHAEL 11:09, 04.06.2025
NA CMENTARZU SĄ RÓWNIEŻ. NIE ZABIJAJMY ICH ZOSTAWMY JE W SPOKOJU. NIE PŁOSZY ICH NIE PRZENIOSIC. KRZYWDY NIE ROBIĄ KRYJĄ SIĘ POD NAGROBKAMI TAM MAJĄ WILGOTNO. NIE DOSTANĄ SIĘ DO ZWŁOK BEZ OBAW.POLUJA NA GRYZONIE. POZDRAWIAM SERDECZNIE WSZYSTKICH.
Trwają intensywne prace przy rozbudowie Centrum Kultury
A parking rozumię, że pod ziemią lub na dachu ?
Zatroskany
17:29, 2025-07-19
Mieszkańcy Polanowic i okolic podpisali petycję w obron
A to nie urząd i jemu podległe jednostki powinny robić program naprawczy ? Mieszkańcy mają to robić i dawać gotowe ?! Od kiedy ? Buniu siądzie ze swoimi i wskaże co do likwidacji i zrobią swoje programy likwidacyjne !? Aż strach co jeszcze wpadnie mu do glacy zlikwidować !!!!! Brońcie się, róbcie programy naprawcze, toć chcieliście, to macie ! Powodzenia ...
Do Eryka
17:27, 2025-07-19
Jeże coraz częściej widywane w Kruszwicy.
W ostatnim miesiącu faktycznie zauważyłem sporo jeży w naszej okolicy chodzących między blokami, jest to piękna informacja bo czym więcej przyrody w naszym mieście tym lepiej
Zagople
14:26, 2025-07-19
Festyn Rodzinny w Lachmirowicach. Zabawa mimo kapryśnej
Mieszkańcy bloków mają ruminacje....
Xxx
21:47, 2025-07-18