Zamknij

Konkurs wzorowego plantatora za nami. Kto z Cukrowni Kruszwica?

10:40, 16.03.2021 mp, Polski Cukier Aktualizacja: 10:47, 16.03.2021
Skomentuj

Szósta edycja Wzorowego Plantatora za nami. Prestiżowy konkurs zainicjowany przez Janusza Stachowiaka Członka Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. nadzorującego obszar surowcowy.

Tradycyjnie, jak co roku Służba Surowcowa w każdym Oddziale KSC S.A. wybiera Plantatora, który otrzymuje wyróżnienie za osiągane wyniki w uprawie buraków cukrowych, innowacyjność i propagowanie nowych technologii oraz wzorową współpracę z Krajową Spółką Cukrową S.A.

CUKROWNIA DOBRZELIN

Pan Paweł Sobczak zamieszkały w miejscowości Stanisławów w powiecie kutnowskim jest Plantatorem Oddziału KSC S.A. Cukrownia Dobrzelin od 1990 roku. Wspólnie z żoną Barbarą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 68 hektarów, w większości na ziemiach klasy III-V. Buraki cukrowe uprawiane są na 16 ha, pozostały areał stanowią zboża i rzepak.Pan Paweł z powodzeniem wdraża w swoim gospodarstwie nowe metody agrotechniczne, co przekłada się na osiągane plony – średnia z ostatnich lat wyniosła 75 ton z hektara.

CUKROWNIA KLUCZEWO

Pan Jan Jaworski po ukończeniu Akademii Rolniczej w Szczecinie w 1981 r. przejął rodzinne gospodarstwo o powierzchni 12 ha. W chwili obecnej posiada 230 ha, które zajmuje uprawa rzepaku, pszenicy, grochu oraz buraków cukrowych. Każdego roku uprawia buraki na powierzchni ok. 30 ha uzyskując bardzo dobre wyniki. Ponadto Pan Jan posiada dużą wiedzę agrotechniczną oraz doświadczenie w branży rolniczej. Prowadzi w pełni zmechanizowane i nowoczesne gospodarstwo. Pan Jan Jaworski jest wzorem do naśladowania dla innych Plantatorów buraka cukrowego i okolicznych rolników.

 CUKROWNIA KRASNYSTAW

Pan Waldemar Rzepecki jest Plantatorem buraków cukrowych w KSC S.A w Oddziale „Cukrownia Krasnystaw”. Ma 56 lat, mieszka w miejscowości Rankowskie w powiecie kraśnickim. Jest absolwentem Akademii Rolniczej w Lublinie. Gospodarstwo rolne o powierzchni 14,5 ha przejął od rodziców w 1995 roku. Obecnie powierzchnia upraw położonych w kilku sołectwach w gminie Urzędów (w tym również na gruntach dzierżawionych) wynosi 160 ha.  Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję roślinną. W strukturze zasiewów dominuje pszenica, a ponadto rzepak ozimy, kukurydza i oczywiście buraki cukrowe, które od 20 lat mają nieprzerwanie swój udział w płodozmianie. Powierzchnia ich uprawy wzrastała wraz ze powiększaniem się gospodarstwa od 11,5 ha w 2000 r. do 29 ha obecnie, podobnie jak osiągane plony, które kształtują się średnio w okresie 5 lat na poziomie 75 t/ha. Rekordowy plon 87 t/ha Plantator osiągnął w 2019 r. Prywatnie Państwo Urszula i Waldemar Rzepeccy posiadają czwórkę dzieci, syna Mateusza oraz córki Magdalenę, Weronikę i Marysię.

 CUKROWNIA KRUSZWICA

Pan Tadeusz Zarywski jest Plantatorem Oddziału KSC S.A. „Cukrownia Kruszwica”. Pan Tadeusz ma 63 lata, prowadzi gospodarstwo o powierzchni prawie 40 ha w Wylatowie. Gospodarstwo zostało mu przekazane przez rodziców. W 2020 roku uprawa buraków cukrowych zajęła 10 ha, a wyprodukowany surowiec oznaczał się bardzo dobrymi parametrami jakościowymi, osiągając plon przekraczający 71 ton z ha. Średni plon osiągnięty w ciągu ostatnich pięciu lat jest równie imponujący, gdyż wynosi 74 tony z ha. Pozostały areał uprawy stanowi kukurydza oraz zboża, głównie pszenica.

Pan Tadeusz interesuje się nowościami technologicznymi, pozytywnie ocenia również zastosowaną w 2020 roku technologię siewu Strip-till. Pasją Pana Tadeusza jest wędkowanie i spacery po lesie, szczególnie w okresie grzybobrania.

 CUKROWNIA MALBORK

Pan Marian Żulewski jest plantatorem Oddziału KSC S.A. „Cukrownia Malbork”. Mieszka w miejscowości Władysławowo w województwie warmińsko-mazurskim. Jego grunty wraz z dzierżawami położone są w gminach Elbląg oraz Tolkmicko, na których uprawia buraki cukrowe, groch, pszenicę oraz rzepak. Pan Marian rozpoczął swoją przygodę z uprawą buraka cukrowego blisko dwadzieścia lat temu, odstawiając buraki do cukrowni Nowy Staw. Od 2007 roku Pan Marian uprawia buraki dla Cukrowni Malbork. Obecnie areał uprawy buraka cukrowego wynosi około 20 ha. Surowiec, który produkuje wykazuje bardzo dobrą jakość, a średnie plony z ostatnich lat sięgają 85 t/ha.

 CUKROWNIA NAKŁO

Pan Jan Różański jest Plantatorem Oddziału KSC S.A. „Cukrownia Nakło” i wraz z żoną Wiolettą prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Kozia Góra Krajeńska w powiecie nakielskim. W gospodarstwie rolnym, które przejął od swoich rodziców - jak mówi rolnik - buraki uprawia się od zawsze. Aktualnie powierzchnia gospodarstwa wynosi 90 ha, uprawa buraków cukrowych zajmuje ponad 20 ha. Pozostały areał przeznaczany jest pod zboża, rzepak i kukurydzę. Pan Jan prowadzi również hodowlę bydła opasowego, w żywieniu którego wykorzystuje wysłodki z cukrowni. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane i nowoczesne. Plantator jest otwarty na wszelkiego rodzaju nowości, które wykorzystuje w praktyce w swoim gospodarstwie i bardzo chętnie współpracuje ze służbami surowcowymi Cukrowni Nakło.

 CUKROWNIA WERBKOWICE

Pan Damian Marcola jest kawalerem. Od 10 lat z pomocą rodziców prowadzi 45 hektarowe gospodarstwo rolne w miejscowości Wolica Brzozowa w powiecie tomaszowskim. Gospodarstwo położone jest w miejscu o zróżnicowanej klasie bonitacyjnej (I – IV). Pan Damian uprawia buraki cukrowe, które stanowią około 18% udziału w strukturze zasiewów, a uzyskiwane przez niego plony przekraczające 60 t/ha są stabilne niezależnie od warunków pogodowych. Pozostałe rośliny uprawiane w gospodarstwie to pszenica, rzepak, kukurydza i pszenżyto. Pan Damian jest otwarty na wszelkiego rodzaju nowości, które wykorzystuje w praktyce w swoim gospodarstwie i chętnie współpracuje ze służbami surowcowymi „Cukrowni Werbkowice”.

W ubiegłych latach Laureatami konkursu „Wzorowy Plantator” byli:

2020:

Pani Żaneta Nowakowska – Cukrownia Dobrzelin

Pan Antoni Cichorek – Cukrownia Kluczewo

Pan Rafał Bogacz – Cukrownia Krasnystaw

Pan Mariusz Gilewski – Cukrownia Kruszwica

Pan Grzegorz Chyła – Cukrownia Malbork

Pan Krzysztof Nowak – Cukrownia Nakło

Pani Elżbieta Janicka – Cukrownia Werbkowice

2019:

Pan Paweł Workowski – Cukrownia Dobrzelin

Pan Mateusz Miroń – Cukrownia Kluczewo

Pan Michał Aftyka – Cukrownia Krasnystaw

Pan Kazimierz Milcarek – Cukrownia Kruszwica

Pan Jacek Konefał – Cukrownia Malbork

Pan Artur Wnuk – Cukrownia Nakło

Państwo Maryla i Adam Bachta – Cukrownia Werbkowice

2018:

Pan Adam Włodarczyk – Cukrownia Dobrzelin

Pan Arkadiusz Orkiszewski – Cukrownia Kluczewo

Pan Marian Gawron – Cukrownia Krasnystaw

Pan Marcin Staszewski – Cukrownia Kruszwica

Pan Piotr Wołos – Cukrownia Malbork

Pan Paweł Jurak – Cukrownia Nakło

Pan Marek Partyka – Cukrownia Werbkowice

2017:

Pan Marian Kiełbasa – Cukrownia Dobrzelin

Pan Sławomir Jemielity – Cukrownia Kluczewo

Pan Zbigniew Stachyra – Cukrownia Krasnystaw

Pan Ryszard Stopiński – Cukrownia Kruszwica

Pan Joachim Falkowski – Cukrownia Malbork

Pan Maciej Kujawa – Cukrownia Nakło

Pan Michał Kenig – Cukrownia Werbkowice

2016:

Pan Bogusław Drabik – Cukrownia Dobrzelin

Pan Henryk Rogaczewski – Cukrownia Kluczewo

Pan Marcin Kałużny – Cukrownia Krasnystaw

Pan Daniel Plazura – Cukrownia Kruszwica

Pan Krzysztof Irla – Cukrownia Malbork

Pan Konstanty Kurek – Cukrownia Nakło

Pan Romuald Dżygało – Cukrownia Werbkowice

[ZT]15299[/ZT]

[ZT]15309[/ZT]

(mp, Polski Cukier)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%