Zamknij

Znamy wyniki ankiety dla osób dotkniętych bielactwem. W badaniu wzięło udział 266 osób [WYNIKI]

15:38, 13.08.2020 Hanna Lewandowska Aktualizacja: 17:21, 13.08.2020
Skomentuj

Ocena akceptacji i jakości życia osób dotkniętych "pięknem bielactwa" to ankieta, której celem było sprawdzenie opinii osób pod kątem ich oceny życia.

Ankieta została przeprowadzona drogą online. W sondażu wzięło udział 266 osób, z czego 232 respondentów to kobiety, zaś 33 to mężczyźni. Jedna osoba ankietowana w pytaniu jaka jest Twoja płeć nie udzieliła żadnej odpowiedzi.

Większość ankietowanych jest zdania, że na utratę pigmentu skóry ma wpływ stres (34%). 55% respondentów wskazało, że bielactwo nie występowało wcześniej w rodzinie, największy odsetek ankietowanych (68%) podaje, że pierwsze plamy na ciele wystąpiły pomiędzy 8-15 rokiem życia.

Bielactwo wśród ankietowanych najczęściej lokalizuje się w okolicach dłoni (połowa ankietowanych). Zdecydowanie mniejsza liczba ankietowanych (48 odpowiedzi) nie stosuje obecnie żadnego leczenia.

[ZT]12973[/ZT]

69% respondentów informacje na temat choroby pozyskuje poprze internet, zaś 56%, tj. 149 osób ankietowanych bierze udział w wymianie swoich doświadczeń w portalach społecznościowych, których celem jest zintegrowanie osób z tą jednostką chorobową oraz wzajemne wspieranie się.

42% respondentów potwierdza, że choroba w znaczny sposób wpływa na ich samopoczucie, zaledwie 7% wskazało, że zdecydowanie bielactwo nie ma wpływu na ich dobrostan psychiczny. 55% respondentów uważa, że nie czuje się mniej akceptowanym przez społeczeństwo przez co choroba nie utrudnia w nawiązywaniu nowych kontaktów, a przede wszystkim nie wpływa na wykonywanie pracy zawodowej (80%).

Jednocześnie ankietowani wskazują, że społeczeństwo nie jest do końca tolerancyjne na jednostkę chorobową jaką jest bielactwo, jednakże nigdy nie spotkało się z dyskryminacją ze strony społeczeństwa wobec siebie (68%).

W wyniku przeprowadzonych badań własnych można stwierdzić, że osoby chorujące na bielactwo nie są pozbawione społecznego szacunku, zaś defekt estetyczny powoduje u tych osób gorsze samopoczucie, co w dużym stopniu sprawia, że osoby te skarżą się na problemy natury psychicznej . Ważnym aspektem w zmaganiu się z bielactwem jest przede wszystkim akceptacja siebie.

Korzystając z okazji przypominam, że wspólnie z Eweliną Juskowiak, chcąc przede wszystkim by kobiety “piękne inaczej, a nie gorzej” zaakceptowały siebie i przedstawiły swoją historię przed obiektywem Eweliny w ramach projektu “Piękno bielactwa”, czyli sesji zdjęciowej skierowanej do kobiet chorujących na bielactwo, których piękno w ich odmienności zostanie zilustrowane w postaci kalendarza na rok 2021.

[ZT]12790[/ZT]

(Hanna Lewandowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%