Zamknij

Wspominamy zmarłych związanych z Kruszwicą

13:30, 01.11.2022 PB, MK Aktualizacja: 16:52, 04.11.2022
Skomentuj

Kościół katolicki 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Przypomina ona, że każdy wierny ma powołanie do świętości. W polskiej tradycji jest to również dzień zadumy i nawiedzania grobów bliskich. Kto odszedł z kruszwickiej społeczności w tym roku?

W październiku kilka dni temu zmarł w wieku 72 lat Andrzej Antczak. Animator kultury choć był inowrocławianinem to wielokrotnie działał także na obszarze Kruszwicy. Był związany m.in. z OLSP Kruszwica-Kobylniki.

We wrześniu zmarł związany z poetyckimi spotkaniami Wojciech Banach. Był wieloletnim uczestnikiem imprezy, jej jurorem i poetą.

20 sierpnia poinformowaliśmy o śmierci Piotra Pawlaka "Pelikana". Kruszwiczanin był lokalnym artystą, rzeźbiarzem, postacią nietuzinkową. Na swoim  "Pelikanie" udzielał się także w Klubie Żeglarskim "Popiel" LOK Kruszwica. Miał 66 lat.

28 lipca zmarł Lesław Tarnowski, zastępca komendanta wojewódzkiego PSR. Przez lata służył w Państwowej Straży Rybackiej w Kruszwicy, gdzie był komendantem.

W czerwcu zmarł prof. dr hab. Mieczysław Wojtasik. To kolejna postać związana z Ogólnopolskimi Literackimi Spotkaniami Pokoleń  Kruszwica-Kobylniki, która odeszła w tym roku. Był m.in. wiceprezesem Związków Literatów Polskich Oddział Bydgosko-Toruńskiego oraz redaktorem pierwszego almanachu.

Poeci pożegnali także zmarłego 6 czerwca Leszka Żulińskiego, polskiego krytyka literackiego, poetę, publicystę i felietonistę również związanego z OLSP Kruszwica-Kobylniki.

[ZT]21872[/ZT]

[ZT]21873[/ZT]

4 czerwca w wieku 88 lat zmarł pochodzący z Kruszwicy Bolesław Tejkowski. Przez lata jedna z twarzy środowisk narodowych i nacjonalistycznych. Mieszkańcom Kruszwicy kojarzony głównie jako właściciel gruntów przy Mysiej Wieży.  Był polskim socjologiem, inżynierem, nauczycielem akademickim i politykiem. 

20 maja zmarł kruszwiczanin Jan Dybicz. Miał 63 lata. Jan Dybicz zawodowo był związany z Zakładami Tłuszczowymi Kruszwica gdzie pełnił funkcję przewodniczącego NSZZ Solidarność. Ponadto był wieloletnim działaczem sekcji Przemysłu Mięsnego Drobiarskiego i Tłuszczowego. W 2018 roku uhonorowany medalem 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Na początku lat 90. XX wieku należał do Komitetu Obywatelskiego.

30 marca smutna wiadomość objęła Nadgoplański Park Tysiąclecia. Zmarł pierwszy dyrektor instytucji Roman Wróblewski, badacz i przyrodnik, zaangażowany w jej powstanie.

W marcu zmarł także związany z środowiskiem motocyklistów Ireneusz Urbanek, członek klubu motocyklowego, muzyk, społecznik zaangażowany w imprezy i zloty motocyklowe.

23 lutego zmarła Maria Lewandowska, pedagog oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Rożniatach. Przez blisko trzydzieści lat nadzorowała położoną w lasku rożniackim placówkę. Miała 89 lat.

Pierwszy dzień nowego roku to śmierć Elżbiety Nowosielskiej. Mieszkanka Inowrocławia była przez lata związana z kruszwicką poezją. Współuczestniczyła w Ogólnopolskich Literackich Spotkaniach Pokoleń Kruszwica-Kobylniki.  Była jednym z redaktorów poetyckich almanachów.

[ZT]21878[/ZT]

[ZT]21882[/ZT]


 

(PB, MK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%